Ks. Gurgacz, "Sema", "Pomsta", "Mokry" - pogrzebani po latach

Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej w Krakowie, gdzie mszę żałobną celebrował biskup pomocniczy Metropolii Krakowskiej Robert Chrząszcz. W świątyni też odczytano listy, jakie z tej okazji przesłali prezydent państwa Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wręczono rodzinom zamordowanych przyznane pośmiertnie przez prezydenta kondukt pogrzebowy przemaszerował ulicami Krakowa odznaczenia państwowe.
Po nabożeństwie kondukt żałobny przeszedł ulicami Krakowa na nową część Cmentarza Rakowickiego, gdzie wybudowano nową Kwaterę Niezłomnych, w której grzebani mają być polegli i pomordowani w latach 1939 – 1963.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się z asystą i ceremoniałem wojskowym. W uroczystościach udział wzięli członkowie rodzin pomordowanych, którym przekazano flagi z trumien, portrety pogrzebanych oraz ich żołnierskie nakrycia głowy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władz Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, a także kompania honorowa garnizonu krakowskiego W.P., oddział Strzelca oraz uczniowie klas mundurowych krakowskich szkół średnich.
Postać księdza Władysława Gurgacza jest swego rodzaju legendą w Małopolsce. Był bowiem nie tylko kapłanem – jezuitą, który budził wśród wiernych poczucie jedności Polaków z Kościołem i wiarą, za co już był prześladowany przez władzę komunistyczną, ale pełnił także funkcję kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Aresztowany i stracony zbrodniczym wyrokiem sądowym władz komunistycznych w Krakowie 14 września 1949 r. w wieku 35 lat.