Prof. Arkadiuszem Mężyk: Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy

- Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy. Zainteresowanie nimi jest także wynikiem polityki państwa polegającej na promowaniu kierunków ścisłych - mówi rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.
Politechnika Śląska Prof. Arkadiuszem Mężyk: Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy
Politechnika Śląska / Youtube.com

Z badań przeprowadzanych przez agencję ManpowerGroup wynika, że co trzecia firma w Polsce ma problemy ze znalezieniem specjalistów, a jedną z najbardziej poszukiwanych grup na rynku pracy są inżynierowie...
– Tak rzeczywiście jest. To zależy od kierunku studiów i od profilu inżyniera, ale generalnie w specjalnościach kluczowych dla gospodarki takich jak: mechanika, budowa maszyn, automatyka, mechatronika i informatyka liczba specjalistów na rynku pracy nie jest wystarczająca. Te braki szczególnie są widoczne w regionach, w których jest dużo miejsc pracy, np. w województwie śląskim, gdzie funkcjonuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jej działalność przyczyniła się do powstania dużej liczby miejsc pracy w obszarze zaawansowanych technologii. Oczywiście uczelnie starają się kształcić taką liczbę specjalistów, jaka byłaby niezbędna dla gospodarki, ale problemem jest niż demograficzny i malejąca
liczba kandydatów.

Jak to możliwe, że niedobory inżynierów są tak duże, skoro tylko w ubiegłym roku akademickim osiem uczelni technicznych m.in. Politechnika Śląska, AGH i Politechnika Wrocławska wypuściły na rynek ponad 55,8 tys. absolwentów?
– Te dane odnoszą się do specjalistów z różnych dziedzin, ponadto absolwenci wyższych uczelni rozpraszają się po całym kraju. Szukają dobrze płatnej pracy i przemieszczają się w te miejsca, w których mogą ją znaleźć. Częściowo też emigrują, ale liczba inżynierów wyjeżdżających z kraju już nie wzrasta, utrzymuje się na tym samym poziomie.

Niż demograficzny, o którym Pan wspomniał, to jedna kwestia, drugą jest zainteresowanie absolwentów szkół ponadgimnazjalnych studiami technicznymi...
– W skali uczelni obserwuję stabilizację, spadki są niewielkie w stosunku rok do roku. Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy. Zainteresowanie nimi jest także wynikiem polityki państwa polegającej na promowaniu kierunków ścisłych.

W jaki sposób wybrać przyszłościowy zawód? Czy to, że w tym roku największym zainteresowaniem w Politechnice Śląskiej cieszą się takie kierunki jak: budownictwo, automatyka, robotyka i transport oznacza, że osoby, które za pięć lat skończą na nich studia, rzeczywiście z łatwością znajdą pracę?
– Jeżeli chodzi o wymienione specjalności, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przypuszczać, że tak. Są to ogólne kierunki rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego. Z pewnością fachowcy z obszaru automatyki, mechatroniki, informatyki i budowy maszyn w najbliższym czasie znajdą pracę. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku studiów niszowych czy bardzo specjalistycznych. Natomiast jeśli chodzi o podstawowe kierunki, to z pracą nie będzie problemów. Nie ma też problemów z naborem na nie. To świadczy o tym, że są one dobrze postrzegane przez potencjalnych kandydatów, którzy wybierając kierunek studiów obserwują rynek pracy i analizują możliwości przyszłego zatrudnienia.

Czy Pana zdaniem absolwenci szkół średnich są odpowiednio przygotowani do rozpoczęcia nauki na kierunkach ścisłych?
– Na pewno każdy nauczyciel akademicki chciałby mieć studenta lepiej przygotowanego w zakresie matematyki, fizyki, czyli przedmiotów podstawowych, które są kluczowe na uczelni technicznej. Natomiast poziom nauczania w szkołach średnich polepsza się z roku na rok. Oczywiście na pewno lepiej byłoby, gdyby było w nich więcej matematyki i fizyki, ale jest to problem bardziej złożony.

Pojawiają się informacje dotyczące braku spójnego rządowego programu w zakresie współpracy uczelni technicznych z biznesem i zapewniania studentom praktyk zawodowych, ale część uczelni organizuje je na własną rękę. Czy zatem taki ogólnopolski program rzeczywiście jest potrzebny?
– Minister Jarosław Gowin zapowiada znaczące zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. Planowane jest także wprowadzenie mechanizmów zachęcających do współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. To od strony legislacyjnej już się w pewnym zakresie dzieje, by jednak mogło być realizowane potrzebne jest zaangażowanie jednej i drugiej strony. Narzędzia systemowe wspomagające tę współpracę są potrzebne, ale aktywność samych uczelni i współpraca z otoczeniem biznesowym, jest niezbędna. W tym roku po raz pierwszy w Politechnice Śląskiej wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną uruchomiliśmy studia dualne, oferujące bardzo duży pakiet programów stażowych. Taka forma nauki została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez samorząd studencki, jak i kandydatów.

Rozmawiała Agnieszka Konieczny

źródło:
www.solidarnosckatowice.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego

Informacje o chorobie nowotworowej księżnej Kate i króla Karola III spędzają sen z powiek Brytyjczykom. W mediach nie brakuje nowych informacji związanych ze stanem zdrowia arystokratów. Pojawiły się również doniesienia dotyczące księcia Harry'ego, który już niedługo ma zjawić się w Wielkiej Brytanii.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III

Temat choroby króla Karola III wciąż rozgrzewa media. O monarchę martwią się zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne z ostatniej chwili
Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku zawalenia się ściany budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (Małopolskie).

Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16 z ostatniej chwili
Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16

W pobliżu bazy sił powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy. Chodzi o amerykański myśliwiec F-16.

Nie żyje znany pisarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany pisarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego pisarza. Paul Auster miał 77 lat.

Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

REKLAMA

Prof. Arkadiuszem Mężyk: Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy

- Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy. Zainteresowanie nimi jest także wynikiem polityki państwa polegającej na promowaniu kierunków ścisłych - mówi rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.
Politechnika Śląska Prof. Arkadiuszem Mężyk: Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy
Politechnika Śląska / Youtube.com

Z badań przeprowadzanych przez agencję ManpowerGroup wynika, że co trzecia firma w Polsce ma problemy ze znalezieniem specjalistów, a jedną z najbardziej poszukiwanych grup na rynku pracy są inżynierowie...
– Tak rzeczywiście jest. To zależy od kierunku studiów i od profilu inżyniera, ale generalnie w specjalnościach kluczowych dla gospodarki takich jak: mechanika, budowa maszyn, automatyka, mechatronika i informatyka liczba specjalistów na rynku pracy nie jest wystarczająca. Te braki szczególnie są widoczne w regionach, w których jest dużo miejsc pracy, np. w województwie śląskim, gdzie funkcjonuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jej działalność przyczyniła się do powstania dużej liczby miejsc pracy w obszarze zaawansowanych technologii. Oczywiście uczelnie starają się kształcić taką liczbę specjalistów, jaka byłaby niezbędna dla gospodarki, ale problemem jest niż demograficzny i malejąca
liczba kandydatów.

Jak to możliwe, że niedobory inżynierów są tak duże, skoro tylko w ubiegłym roku akademickim osiem uczelni technicznych m.in. Politechnika Śląska, AGH i Politechnika Wrocławska wypuściły na rynek ponad 55,8 tys. absolwentów?
– Te dane odnoszą się do specjalistów z różnych dziedzin, ponadto absolwenci wyższych uczelni rozpraszają się po całym kraju. Szukają dobrze płatnej pracy i przemieszczają się w te miejsca, w których mogą ją znaleźć. Częściowo też emigrują, ale liczba inżynierów wyjeżdżających z kraju już nie wzrasta, utrzymuje się na tym samym poziomie.

Niż demograficzny, o którym Pan wspomniał, to jedna kwestia, drugą jest zainteresowanie absolwentów szkół ponadgimnazjalnych studiami technicznymi...
– W skali uczelni obserwuję stabilizację, spadki są niewielkie w stosunku rok do roku. Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy. Zainteresowanie nimi jest także wynikiem polityki państwa polegającej na promowaniu kierunków ścisłych.

W jaki sposób wybrać przyszłościowy zawód? Czy to, że w tym roku największym zainteresowaniem w Politechnice Śląskiej cieszą się takie kierunki jak: budownictwo, automatyka, robotyka i transport oznacza, że osoby, które za pięć lat skończą na nich studia, rzeczywiście z łatwością znajdą pracę?
– Jeżeli chodzi o wymienione specjalności, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przypuszczać, że tak. Są to ogólne kierunki rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego. Z pewnością fachowcy z obszaru automatyki, mechatroniki, informatyki i budowy maszyn w najbliższym czasie znajdą pracę. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku studiów niszowych czy bardzo specjalistycznych. Natomiast jeśli chodzi o podstawowe kierunki, to z pracą nie będzie problemów. Nie ma też problemów z naborem na nie. To świadczy o tym, że są one dobrze postrzegane przez potencjalnych kandydatów, którzy wybierając kierunek studiów obserwują rynek pracy i analizują możliwości przyszłego zatrudnienia.

Czy Pana zdaniem absolwenci szkół średnich są odpowiednio przygotowani do rozpoczęcia nauki na kierunkach ścisłych?
– Na pewno każdy nauczyciel akademicki chciałby mieć studenta lepiej przygotowanego w zakresie matematyki, fizyki, czyli przedmiotów podstawowych, które są kluczowe na uczelni technicznej. Natomiast poziom nauczania w szkołach średnich polepsza się z roku na rok. Oczywiście na pewno lepiej byłoby, gdyby było w nich więcej matematyki i fizyki, ale jest to problem bardziej złożony.

Pojawiają się informacje dotyczące braku spójnego rządowego programu w zakresie współpracy uczelni technicznych z biznesem i zapewniania studentom praktyk zawodowych, ale część uczelni organizuje je na własną rękę. Czy zatem taki ogólnopolski program rzeczywiście jest potrzebny?
– Minister Jarosław Gowin zapowiada znaczące zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. Planowane jest także wprowadzenie mechanizmów zachęcających do współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. To od strony legislacyjnej już się w pewnym zakresie dzieje, by jednak mogło być realizowane potrzebne jest zaangażowanie jednej i drugiej strony. Narzędzia systemowe wspomagające tę współpracę są potrzebne, ale aktywność samych uczelni i współpraca z otoczeniem biznesowym, jest niezbędna. W tym roku po raz pierwszy w Politechnice Śląskiej wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną uruchomiliśmy studia dualne, oferujące bardzo duży pakiet programów stażowych. Taka forma nauki została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez samorząd studencki, jak i kandydatów.

Rozmawiała Agnieszka Konieczny

źródło:
www.solidarnosckatowice.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe