[VIDEO] Szokujące sceny w Wielkiej Brytanii! Ambasador Izraela musiała uciekać po wykładzie na uczelni
![[VIDEO] Szokujące sceny w Wielkiej Brytanii! Ambasador Izraela musiała uciekać po wykładzie na uczelni](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//uploads/cropit/16365770601d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372152cc6b598ef5a287efa4c3ab2c6c230.jpg)
Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem. Ambasador Tzipi Hotovely została zaproszona na LSE przez studencki klub dyskusyjny, by wygłosić wykład „Nowa Era na Bliskim Wschodzie: izraelska perspektywa”.
Wykład Hotovely odbył się bez przeszkód, ale po jego zakończeniu przed budynkiem czekało kilkuset członków propalestyńskich, islamskich i radykalnie lewicowych organizacji studenckich, którzy ją wygwizdali, skandowali hasła „Wstydź się” i „Czy nie jest ci wstyd?”, ale także próbowali dokonać fizycznego ataku. Na zamieszczonych zdjęciach i nagraniach wideo widać, jak ambasador jest osłaniana przez ochroniarzy po tym, jak jeden z protestujących przedarł się przez policyjny kordon, a kilku później goniło samochód, którym odjechała.
Jak podaje dziennik „Daily Mail”, do organizacji protestu przyznaje się grupa o nazwie LSE Class War. Na jej koncie na Instagramie zamieszczono m.in. wezwania do tego, by nie dopuścić do wykładu, dokonać szturmu na budynek, a nawet zaoferowano piwo osobie, która wybije szybę w samochodzie ambasador.
Incydent na LSE potępili ministrowie: spraw zagranicznych Liz Truss, spraw wewnętrznych Priti Patel i edukacji Nadhim Zahawi. „W Wielkiej Brytanii wierzymy w wolność słowa. Traktowanie izraelskiej ambasador Tzipi Hotovely i uciszanie jej są niedopuszczalne” – napisała na Twitterze Truss.
Sama Hotovely, która ambasadorem jest od zeszłego roku, odnosząc się do tej sytuacji, oświadczyła, że nie da się zastraszyć i nadal będzie przedstawiać izraelską perspektywę.
Jak podał „Daily Mail”, członkowie klubu dyskusyjnego w związku z zaproszeniem ambasador Izraela otrzymali groźby śmierci i to pomimo faktu, że aby zachować równowagę w czwartek analogiczny wykład ma wygłosić ambasador Palestyny. (PAP)
🚨 | NEW: Israeli ambassador Tzipi Hotovely fleeing the London School of Economics
— Politics For All (@PoliticsForAlI) November 9, 2021
pic.twitter.com/fh4GxnCDS3