Od przyszłego roku nowy przedmiot w szkołach. Czarnek: Będzie na maturze

Czarnek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wziął w czwartek udział w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach.
Poinformował, że na początku roku szkolnego 2023/2024 MEiN planuje uruchomienie nowego przedmiotu.
„Za mało zajęć związanych z ekonomią i finansami”
– Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało – ocenił.
Przyznał, że postępem jest fakt, że podstawy nauczania ekonomii weszły do programu nauczania.
– Rzeczywiście służą naszym uczniom, naszej młodzieży i przygotowują do życia dorosłego, do podejmowania decyzji finansowych, do skutecznego zarządzania gospodarstwem domowym, ale także firmami, które zakładają – podkreślił.
Zdaniem Czarnka, wciąż za mało jest praktycznych aspektów przedsiębiorczości biznesu i zarządzania.
– Dlatego chcemy, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie – poinformował.
Na maturze od 2027 r.
Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska zaznaczyła, że uczniowie zainteresowanie tematyką przedsiębiorczości i ekonomii będą mogli realizować nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych na poziomie rozszerzonym, a także będą mogli dobrowolnie zdawać z niego maturę.
– Pierwsza matura, nowa matura będzie już od 2027 r. – przekazała Orłowska.
Jednocześnie – dodała – zajęcia z nowego przedmiotu mają być prowadzone w sposób jak najbardziej praktyczny. – Z wykorzystaniem zarządzania, wprowadzania projektów, grup, zespołów, także w oparciu o takie biznes case-y, jakie mamy chociażby na studiach MBA – wskazała Orłowska.