„Ziemia się przewinie, nas wszystkich zgniecie, wodą zaleje i…” Wałęsa udzielił wywiadu rosyjskim mediom [WIDEO]

Lech Wałęsa udzielił wywiadu rosyjskim mediom. Zapis rozmowy opublikował na swoim fanpage'u na Facebooku.
Lech Wałęsa udziela wywiadu rosyjskim mediom „Ziemia się przewinie, nas wszystkich zgniecie, wodą zaleje i…” Wałęsa udzielił wywiadu rosyjskim mediom [WIDEO]
Lech Wałęsa udziela wywiadu rosyjskim mediom / Screen FB Lech Wałęsa

Były prezydent odpowiadał między innymi na liczne pytania dotyczące Ukrainy.

Lech Wałęsa podczas wywiadu udzielił Władimirowi Putinowi ostrzeżenia.

– Jeśli zaatakujesz mi Ukrainę i Kijów, to pamiętaj, że wszystkie siły mają uderzyć na Moskwę. Wszystkie siły – podkreślał Wałęsa. (…) Nie możesz niszczyć mi Kijowa, Ukrainy. Jeśli zniszczysz, my ciebie zniszczymy. Apeluję i wzywam, weźcie drony i inne… I kiedy Putin uderzy na Kijów macie uderzyć na Moskwę. Pierwsze uderzenie – Kreml. Takie polecenie i prośbę składam. Chciałabym tego uniknąć, bo to piękny kraj, Kreml to piękny zabytek, ale Kijów też!

– mówił Wałęsa.

Mówił też o przemianach cywilizacyjnych, używając zadziwiających metafor.

– Pojawiła się epoka intelektu i informacji, i globalizacji, a my jesteśmy pośrodku. I ja te „pośrodku, co dzisiaj jesteśmy, nazywam „epoka słowa, „epoka dyskusji, jak ta Ukraina, jak ta Polska, jak ta Europa, jak ta globalizacja ma wyglądać? To są puste pojęcia. Trzeba je wypełnić treścią programową i strukturalną, ale jak? Tu musi być pani zgoda i moja zgoda. Dlatego to jest takie trudne. 

Na razie demagodzy i populiści górę wzięli, no bo to jest prostsze. A to „epoka dyskusji”. I teraz: Czy wydyskutujemy? Czy zdążymy wydyskutować, czy demagodzy, populiści podpalą nam Europę? Czy demagodzy, populiści będą chcieli zniszczyć Ukrainę? 

(…)

Czy tym razem też zniszczymy naszą cywilizację?

(…)

Jeśli zwyciężą demagodzy, populiści, to uruchomią te płyty tektonicznie, się okaże, że Ziemia się przewinie, nas wszystkich zgniecie, wodą zaleje, a powstaną nowe tereny. Tak jak było z tamtymi. Tak było trzy razy już na Ziemi

– mówił Lech Wałęsa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe