„Von der Leyen pracuje na rzecz Niemiec. To nie wspólnota, tylko niemiecka agresja kapitałowa”

Ursula von der Leyen pracuje na rzecz Niemiec, a środki na odbudowę gospodarki po pandemii to sprawa potrzebna nie tylko Polsce – mówi serwisowi DoRzeczy.pl prof. Zbigniew Krysiak.
 „Von der Leyen pracuje na rzecz Niemiec. To nie wspólnota, tylko niemiecka agresja kapitałowa”
/ fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl został zapytany o przyczyny gwałtownie rosnącej inflacji w Polsce i na świecie.

– Musimy jasno mówić, że Niemcy stale umacniały pozycję Rosji i Putina, przyczyniając się w ten sposób do obecnej sytuacji. Trzeba również wymienić kolejną rzecz, która dotyczy silnego impulsu inflacyjnego. Mamy tutaj kwestię tzw. podatku za emisję CO2, który w cenie produkcji energii w Polsce stanowi około 60 proc., a gdyby go nie było, to mielibyśmy o wiele niższe ceny energii. Podatek ten nie ma żadnego uzasadnienia. Jest tak naprawdę instrumentem tworzenia siły, władzy w UE, superpaństwa, a Niemcy to wzmacniają – twierdzi prof. Krysiak i dodaje, że obecnie dobijamy do ceny 100 euro za tonę emisji CO2.

– UE mamy, w mojej opinii, niestety dążenie do dominacji gospodarczej Niemiec, co powoduje do tworzenia zaprzeczających ekonomii podatków. Zauważmy, że nawet w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu jest punkt, w którym czytamy, że cena emisji nie może być mniejsza niż 60 euro za tonę. Czyli mamy do czynienia z układem podobnym do czasów komunizmu, gdzie dekretuje się sprawy podstaw czy silnego ugruntowania ekonomicznego – dodał.

Zapytany o sprawę blokowania środków Funduszy Odbudowy dla Polski, Krysiak stwierdził, że Unia Europejska „to nie wspólnota, lecz niemiecka agresja kapitałowa”. – Ursula von der Leyen pracuje na rzecz Niemiec, a środki na odbudowę gospodarki po pandemii to sprawa potrzebna nie tylko Polsce – dodał.

– Pamiętajmy, że w Polsce produkuje się dużo podzespołów, pół-produkcji i wyborów dla finalnych elementów produkowanych w Niemczech. A zatem nasza kondycja istotnie wpływa i przekłada się na kondycję gospodarki niemieckiej. KE w dążeniu do dominacji i w realizowaniu ideologii super państwowej zapomina, że naczynia połączone odgrywają tu bardzo ważną rolę. Co będzie jeśli Niemcy nie otrzymają zaopatrzenia z naszej strony? To proste – niemiecka gospodarka wpadłaby w ogromny kryzys, gdyż polska umiejętność i wiedza nie jest do zastąpienia w krótkim, czy nawet w dłuższym terminie – mówi portalowi DoRzeczy.pl prof. Krysiak.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe