Ilu ukraińskich uchodźców może przybyć do Polski? Niepokojące prognozy

Ze słów wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza wynika, że w przypadku dalszej eskalacji konfliktu na Ukrainie do Polski przybyć mogą rzesze uchodźców z tego niespokojnego kraju. Ilu uchodźców możemy się spodziewać?
Demonstracje w ramach Euromajdanu Ilu ukraińskich uchodźców może przybyć do Polski? Niepokojące prognozy
Demonstracje w ramach Euromajdanu / Flickr/ streetwrk.com/ CC BY-ND 2.0

Polityk ocenił, że istnieje wysokie ryzyko przybycia znacznych ilości ukraińskich uchodźców do Polski w przypadku, gdyby konflikt na Ukrainie był dalej eskalowany. Poinformował, że Polska już w tej chwili przygotowuje infrastrukturę do schronienia ewentualnych uchodźców, a nawet złożyła śmiałe deklaracje, że III RP jest gotowa na przyjęcie gigantycznej liczby ukraińskich uchodźców.

– Nie mówimy o tysiącach uchodźców, ale o dużo większych liczbach – podsumował Przydacz w wywiadzie udzielonym red. Prusinowskiemu z Radia Plus.

Półtora miliona Ukraińców już teraz w Polsce?

– Miejmy świadomość, że permanentnie w Polsce przebywa około półtora miliona Ukraińców. Przy tym najgorszym scenariuszu nie mówimy o setkach czy tysiącach, ale o wiele większych liczbach – poinformował Przydacz.

Prowadzący dziennikarz spekulował, że w takim razie Polska może spodziewać się uchodźców w ilościach milionowych. Wiceminister temu nie zaprzeczył.

– Naturalnym jest, że jako państwo sąsiednie musimy przygotowywać się na wszelkie ewentualności, także na ewentualności wielu tysięcy potencjalnych uciekinierów. MSWiA od wielu tygodni przygotowuje wewnętrzne scenariusze, przygotowuje infrastrukturę i plany – mówił wiceminister.

Zobacz też: Posłanka PO została zapytana o 500 plus. Internauci przypomnieli jej słowa sprzed pięciu lat [WIDEO]

Zobacz też: Amerykański generał: Atak na Ukrainę już trwa

Polityk stwierdził, że Polska już w tej chwili przygotowuje się na przyjęcie wysokich liczb uchodźców, bo lepiej nie „funkcjonować później w atmosferze chaosu”. Stwierdził, że Polska przygotuje się nawet na „najgorszy scenariusz” – jak określił przemieszczenie milionowych grup uchodźców z Ukrainy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe