Trzech młodych polskich naukowców stworzyło epokowy wynalazek. "Ogromna Duma!" [video]

Trzech młodych naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyło coś, co do niedawna mogło być tylko marzeniem autorów i czytelników science-fiction. Czy ten przełomowy wynalazek zrewolucjonizuje świat nauki, który znamy?
Michał Parniak pracuje nad procesorem kwantowym Trzech młodych polskich naukowców stworzyło epokowy wynalazek.
Michał Parniak pracuje nad procesorem kwantowym / YT print screen/Michał Parniak

Doktoranci Mateusz Mazelanik i Adam Leszczyński oraz doktor Michał Parniak, pracownicy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Optycznych Technologii Kwantowych stworzyli pierwszy na świecie procesor kwantowy.

"Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego zbudowali pierwszy w Polsce procesor kwantowy i wykorzystali go w praktyce – w spektroskopii. Pokazali, jak dzięki kwantowemu przetwarzaniu informacji można bardziej wydajnie wyciągać informacje o materii schowane w świetle. Badania były współfinansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej" - podaje na swojej stronie sama FNP.

Sprawę opisał dziś m.in. dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, były koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych, w latach 2018–2019 dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

"Ogromna Duma! Tych trzech młodych polskich naukowców (...) zbudowało pierwszy w historii Polski i pierwszy taki na świecie procesor kwantowy! Mało tego, wykorzystali go już w praktyce a parę dni temu swoje badania potwierdzili w najważniejszym na świecie czasopiśmie naukowym Nature!" - cieszy się Kawecki.

A dlaczego wynalazek ma być tak przełomowy?

"Mówiąc najprościej polscy młodzi naukowcy dowiedli, że w widmie światła emitowanym przez wszystkie przedmioty mogą być przesyłane informacje a my możemy je skutecznie odczytywać. Przykład? Po widmie światła, które dochodzi do nas z jakiejś gwiazdy możemy odczytać informacje o pierwiastkach, z jakich ta gwiazda jest zbudowana! Urządzenie i algorytmy tych młodych ludzi nie tylko pozwalają wydobywać informacje niesione przez światło, ale pozwalają te informacje w świetle … „upchnąć”!" - pisze prorektor WSB.

"Technologie kwantowe są absolutną przyszłością naszego rozwoju. Są w zasadzie jedyną drogą zapewnienia niezaprzeczalnego bezpieczeństwa i sprawności technicznej. Wasze odkrycie chłopaki jest absolutnie wielkie. Może zrewolucjonizować sektor telekomunikacji i przesyłania danych!" - czytamy.

Poniżej film obrazujący pracę procesora kwantowego:

Więcej informacji TUTAJ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe