Zbigniew Ziobro kontra „Gazeta Wyborcza”. Jest decyzja warszawskiego sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew szefa resortu sprawiedliwości, uznając go za bezzasadny. Chodzi o artykuł „Gazety Wyborczej” o tytule: „Ziobro ma ujawnić raporty z sądolotka”.
Zbigniew Ziobro Zbigniew Ziobro kontra „Gazeta Wyborcza”. Jest decyzja warszawskiego sądu
Zbigniew Ziobro / fot. Adam Guz / KPRM

Chodzi o sprawę, która rozpoczęła się pod koniec 2020 roku. Wówczas Fundacja ePaństwo wniosła do szefa resortu sprawiedliwości o udostępnienie raportów ze wszystkich losowań sędziów dokonywanych za pomocą algorytmu opracowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Resort odmówił ich złożenia. Zaraz po decyzji resortu fundacja wniosła sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd przychylił się do argumentacji organizacji i uznał, że wyniki losowań składów sędziowskich stanowią informację publiczną.

To właśnie o decyzji WSA napisała wówczas „Wyborcza” w artykule „Ziobro ma ujawnić raporty z sądolotka”. Minister sprawiedliwości pozwał gazetę, żądając sprostowania tytułu polegającego na usunięciu jego nazwiska. Teraz zapadł wyrok w tej sprawie.

Jest decyzja sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew szefa resortu sprawiedliwości, uznając go za bezzasadny. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdziło, że wyrok opisany w artykule „GW” nie dotyczył samego Zbigniewa Ziobry – odnosi się „do ministra jako organu, a nie do osoby fizycznej”. Zdaniem warszawskiego sądu „nie sposób uznać, iż Ministerstwo Sprawiedliwości było podmiotem zainteresowanym” w tej sprawie.

Wyrok nie jest prawomocny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe