Ekspert: Zaczynam powątpiewać, czy Rosjanie mają siły, by przeprowadzić poważną ofensywę

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. W ostatnim czasie Rosja wycofała swoje siły spod Kijowa. Dość powszechnie sądzi się, że jest to zapowiedź ofensywy na wschodzie i południu.
Zniszczony rosyjski czołg na Ukrainie Ekspert: Zaczynam powątpiewać, czy Rosjanie mają siły, by przeprowadzić poważną ofensywę
Zniszczony rosyjski czołg na Ukrainie / EPA/STANISLAV KOZLIUK Dostawca: PAP/EPA

Zaczynam powątpiewać w to, czy Rosjanie mają siły do tego, aby przeprowadzić poważną ofensywę (której „oczekujemy”) wyprowadzoną z okupowanego Donbasu, okolic Charkowa i południa Ukrainy. Skala problemów z pozyskaniem nowych sił wydaje się większa, niż przypuszczano. (…) Pomimo rzekomo ogromnego poparcia, jakim cieszyć się mają Siły Zbrojne Rosji i Władimir Putin, przeciętni Rosjanie nie kwapią się do walki. RU będą koncentrować się na zajęciu Mariupola i okrążeniu SZ UA pomiędzy Kramatorskiem i Słowiańskiem – możliwe, że na jakiś czas to wszystko, na co ich stać

– pisze ekspert ds. wschodnich i autor książki „Operacja Ukraina” Michał Marek.

Ekspert zwraca uwagę na to, że Rosjanie stopniowo w warstwie propagandowej ograniczają swoje ambicje, a oficjalna propaganda mówi o reaktywacji tzw. guberni taurydzkiej, co jest projektem ograniczonym terytorialnie w stosunku do projektu „Noworosji”.

Pisze również o tym, że koncentracja rosyjskiej propagandy na rzekomej potrzebie konieczności użycia broni atomowej oraz „poparciu” dla takiego rozwiązania wskazuje na to, że „z oboma Kreml ma problem”.

Zwraca również uwagę na to, że pomimo kłopotów w oficjalnych przekazach „operacja oswobodzenia Donbasu ma być intensyfikowana”.

Ludność Donbasu prawdopodobnie dostrzega to, że ofensywa nie idzie zgodnie z planem, a wojska rosyjskie nie są w stanie złamać oporu Sił Zbrojnych Ukrainy – w tym celu należy uspokoić ludność i czym prędzej podjąć się zmasowanej ofensywy, rzucając do walki „wszystkie siły”

– pisze Marek.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe