Tylko 7 proc. ukraińskich uchodźców planuje zamieszkać w Polsce na stałe

Większość Ukraińców nie zamierza zostać w Polsce na stałe. Taką odpowiedź wybrało jedynie 7 proc. ankietowanych – czytamy dziś w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
 Tylko 7 proc. ukraińskich uchodźców planuje zamieszkać w Polsce na stałe
/ fot. PAP/Darek Delmanowicz

„DGP” powołuje się na raport „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, który został przygotowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorzy dokumentu przeanalizowali sytuację kilkuset Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego – dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak podkreślono, obywateli Ukrainy pytano m.in. o wykształcenie, znajomość języków, a także plany na przyszłość.

Z badania wynika, że ponad połowa przybyłych (56 proc.) chce po zakończeniu wojny wrócić do Ukrainy. W Polsce na stałe planuje pozostać jedynie 7 proc. uchodźców, 6 proc. pytanych chce spędzić tutaj co najmniej rok, a 20 proc. Ukraińców chce przedłużyć swój pobyt na kilka lat.

69 proc. obywateli Ukrainy chce mieszkać w większych miastach. Mniejsze miejscowości oraz wsie wybiera tylko około 7 proc. ankietowanych. „DGP” zwraca uwagę, że to „poważny problem dla włodarzy dużych miast, którzy już teraz nie radzą sobie z zakwaterowaniem przybyszów”.

Przeważająca część zapytanych (63 proc.) chciałaby w Polsce podjąć pracę, pozostali zamierzają utrzymywać się z własnych środków albo ze świadczeń dla uchodźców. Co dziesiąty natomiast jeszcze nie wie, czy będzie szukał zatrudnienia” – podkreślono.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe