Minister Rau nie pozostawia złudzeń: Polacy sami nie udźwigną kosztów utrzymania uchodźców

Szef MSZ Polski spotkał się w Utrechcie z ministrem spraw zagranicznych Holandii Wopkem Hoekstra, gdzie panowie dyskutowali na temat rosyjsko-ukraińskiej wojny oraz jej reperkusji w postaci m.in. kryzysu uchodźczego. Polski minister podziękował Holendrowi za pomoc okazywaną w kryzysie, ale wspomniał też o problemach, z jakimi w obecnej sytuacji zmierzy się Polska.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau Minister Rau nie pozostawia złudzeń: Polacy sami nie udźwigną kosztów utrzymania uchodźców
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau / gov.pl

Minister podkreślił, że polscy obywatele bardzo pomagają w przezwyciężeniu kryzysu i wykazują dużą gościnność. Stwierdził jednak, że "sami nie będą w stanie udźwignąć kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców"

Według Straży Granicznej do Polski wjechało ok. 2,86 miliona uchodźców z Ukrainy.

Holenderski minister również wspomniał o polskiej gościnności i docenił ją. Wspominał, że Polska współpracuje z Niderlandami, by "znaleźć odpowiedź na to, co dzieje się na Ukrainie".

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie nie mogą pozostać bez kary

– przekonywał polityk z Holandii.

Możliwe wsparcie?

W Parlamencie Europejskim niedawno miała miejsce debata na temat obecnego kryzysu. Eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki wytknął unijnym urzędnikom, że ci podczas podobnego kryzysu w 2015 roku zapłacili Turcji Erdogana "8 miliardów euro za to, żeby trzymał uchodźców w jakichś podłych namiotach", a teraz Polska nie może liczyć na finansowe wsparcie Brukseli.

Pan Timmermans mówił w 2016 roku, że każdy kraj, który nie przyjmie uchodźców, powinien płacić za jednego uchodźcę 250 tysięcy euro. A teraz, jak Polska przyjmuje uchodźców (z Ukrainy – przyp. red.), to już mówi, że nie 250 tysięcy –teraz już nie zapłacimy nic

– mówił Patryk Jaki

Zobacz też: Koszulki, słodycze, gadżety z literą "Z" - symbolem wojny. Tak w Rosji monetyzuje się inwazję

Zobacz też: „Bohater” postów aktywistów uciekł wraz z rodziną z ośrodka migracyjnego prowadzonego przez fundację

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe