Wojna na Ukrainie a kryzys humanitarny w Somalii. Ile osób głoduje?

Według ONZ na Półwysep Somalijski dotarła jedna z najgorszych susz od dziesięcioleci. Najtrudniej sytuacja wygląda w Kenii, Etiopii i Somalii.
Somalijskie kobiety Wojna na Ukrainie a kryzys humanitarny w Somalii. Ile osób głoduje?
Somalijskie kobiety / Flickr/ AMISOM Public Information/ domena publiczna

Podsekretarz ONZ Martin Griffiths ostrzega, że ponad 15 milionów ludzi w regionie Rogu Afryki jest dotkniętych głodem spowodowanym suszą. Zwierzęta hodowlane umierają, najciężej wygląda sytuacja mieszkańców uzależnionych od hodowli zwierząt.  

Na sytuację mieszkańców niektórych państw afrykańskich bardzo niekorzystnie wpływa tocząca się na Ukrainie wojna. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wydał decyzję o zablokowaniu ukraińskich portów. Pozbawiona dostępu do Morza Czarnego Ukraina nie będzie w stanie skutecznie zaopatrywać odbiorców w produkty rolne. 

Także Rosja czasowo zablokowała eksport zboża, by móc zaopatrywać w żywność żołnierzy na froncie.

"To katastrofa humanitarna"

Prezes Banku Światowego David Malpass przewiduje, że rosyjsko-ukraińska wojna może doprowadzić do kryzysu żywnościowego, zwłaszcza w biedniejszych częściach świata, takiej jak Półwysep Somalijski.

To katastrofa humanitarna, w której wyniku może zapanować głód. To zjawisko stanie się również wyzwaniem politycznym dla rządów, które nie są odpowiedzialne za jego wywołanie – nie spowodowały go, ale obserwują, że ceny rosną.

- przekonywał.

Wojna wpływa na ceny żywności wszelkiego rodzaju – oleje, zboża – a także ma pośredni wpływ na ceny innych produktów np. kukurydzy, ponieważ jej cena rośnie, gdy rośnie cena pszenicy.

- mówił w wywiadzie udzielonym BBC.

CZYTAJ TEŻ: Ukraińska rzecznik praw obywatelskich: Rosjanie budują obozy koncentracyjne dla jeńców

CZYTAJ TEŻ: "Potrzebujemy czołgów w miejsce tych, które przekazaliśmy Ukrainie". Morawiecki zabiera głos po spotkaniu z Scholzem

Rosja i Ukraina dostarczają około jednej trzeciej pszenicy sprzedawanej na całym świecie.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe