„Bild” podaje rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. „Arsenał grozy kremlowskiego dyktatora”

„Krwawa wojna na Ukrainie trwa już od ponad dwóch miesięcy. Wojsko Władimira Putina bombarduje budynki mieszkalne, gwałci, torturuje i zabija cywilów; okrucieństwom i zbrodniom wojennym nie ma końca, z każdym dniem jest ich coraz więcej” – pisze w środę dziennik „Bild”, opisując „arsenał grozy Putina”.
Mikołajów - zniszczenia po ostrzale „Bild” podaje rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. „Arsenał grozy kremlowskiego dyktatora”
Mikołajów - zniszczenia po ostrzale / PAP/Alena Solomonova

"W arsenale grozy kremlowskiego dyktatora Władimira Putinaegzekucje jeńców wojennych, używanie zakazanej amunicji, głodzenie ludzi, na przykład w oblężonym Mariupolu, masowe bombardowania budynków mieszkalnych. W masakrze w Buczy cywile, niektórzy z rękami związanymi za plecami, byli rozstrzeliwani przez rosyjskich żołnierzy - przechwycone transmisje radiowe dokumentują te okrucieństwa"

- przypomina gazeta.

Lista zbrodni

Zauważa, że 8 kwietnia wojska rosyjskie ostrzelały stację kolejową w Kramatorsku w obwodzie donieckim, na której tłoczyli się uchodźcy; zginęło 60 cywilów. "Chcieli tylko jednego: uciec przed bombami Putina" - pisze "Bild".

W miejscowości Manhusz koło Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy "odkryto masowy grób, w którym znajdowało się do 9000 zabitych. (...) Zdjęcia satelitarne potwierdziły to odkrycie".

Gazeta zwraca uwagę że "armia rosyjska wielokrotnie atakowała szpitale na Ukrainie, w tym szpital położniczy w Mariupolu". Przypomina zarazem, że ataki na szpitale są uznawane za zbrodnię wojenną.

Dodaje, że "w atakach lotniczych na osiedla mieszkaniowe w Kijowie, Charkowie i Kramatorsku zginęły setki osób", a wśród rosyjskich zbrodni są przemoc seksualna wobec kobiet i dzieci oraz tortury.

Inna zbrodnia to głodzenie ludności cywilnej.

"Mariupol jest oblegany przez wojska rosyjskie od 1 marca - w tzw. międzyczasie miasto zostało (przez nie - red.) prawie całkowicie zajęte. Zniszczone zostały prawie wszystkie budynki w mieście, mieszkańcy musieli radzić sobie bez dostaw żywności i wody, bez elektryczności i środków medycznych. Dyktator (tj. Putin - red.) nie wpuszczał niczego do miasta, dosłownie głodząc ludzi" -

podkreśla "Bild".

Gazeta przypomina o prowadzonym przez Rosjan przymusowym werbunku wśród ludności ukraińskiej. "Według (władz) Ukrainy Putin zmusza teraz Ukraińców do udziału w wojnie przeciwko własnym rodakom. Podobno jeśli odmówią, mają być straceni. To przymusowa rekrutacja pod groźbą egzekucji" - wskazuje.

CZYTAJ TEŻ: Sąd zdecydował o braku aresztu dla Romana G. Ostre oświadczenie prokuratury nt. sędzi

CZYTAJ TEŻ: Zapytano Ukraińców o zachodnich przywódców. Rewelacyjny wynik Andrzeja Dudy [SONDAŻ]

Dziennik wymienia także przymusowe deportacje, np. mieszkańców Mariupola, do Rosji oraz do tego państwa ukraińskich dzieci.

"Bild" pisze również, powołując się na wypowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że "najeźdźcy używają również bomb fosforowych", a w nocy ze środy na czwartek zaatakowali obrońców Awdijiwki (na północ od Doniecka) amunicją zapalającą.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny"

Brytyjski tabloid "Daily Mail" analizując biografię księcia Harry'ego "Spare", przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry'ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” Wiadomości
Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał”

Jak donosi Wirtualna Polska, Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” – komentuje autor publikacji red. Patryk Michalski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe