Dlaczego EKR opuściła Konferencję o Przyszłości Europy? Saryusz-Wolski: Europa została porwana

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to seria debat i dyskusji, które w założeniu mają "przybliżyć ideę federalizacji obywatelom UE". Jak jest w istocie? Do sprawy w tekście na portalu Euractiv.com odniósł się europoseł PiS i członek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Jacek Saryusz Wolski w artykule "Porwana Europa: spirala w dół czy powrót do korzeni".
Parlament Europejski w Strasburgu Dlaczego EKR opuściła Konferencję o Przyszłości Europy? Saryusz-Wolski: Europa została porwana
Parlament Europejski w Strasburgu / Wikipedia CC BY 4,0 Marco Ammon (Clubfan22)

Czytaj więcej: Ordo Iuris: Konferencja o Przyszłości Europy to początek transformacji UE w państwo federacyjne

- W unijnej bańce dużo szumu było wokół Konferencji na temat Przyszłości Europy. Reklamowano ją jako przełomowe wydarzenie, które przybliży UE do jej obywateli i pozwoli im mieć bardziej namacalny wpływ na jej przyszłość. Jednak po prawie roku od rozpoczęcia konferencji stało się boleśnie jasne, że CoFoE nigdy nie miał zrealizować takich celów.

Mimo wielkich nadziei CoFoE okazała się unijną wioską potiomkinowską, która służy interesom scentralizowanego projektu federalistycznego i uosabia wady i nadużycia UE.

Moja grupa polityczna w Parlamencie Europejskim, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, przyłączyła się do CoFoE w dobrej wierze i oczekiwała otwartej i szczerej dyskusji o UE. Jednak w trakcie trwania konferencji nabraliśmy sceptycyzmu i obaw co do prawdziwych intencji jej organizatorów, dlatego postanowiliśmy wycofać się z konferencji, która okazała się podstępnym i manipulacyjnym przedsięwzięciem.

- pisze Jacek Saryusz - Wolski, który zwraca uwagę, że Konferencja łamie własne ideały "inkluzywności, otwartości i przejrzystości"

- Od dziesięcioleci uważnie obserwuję rozwój UE, a od 2004 r., jako poseł do Parlamentu Europejskiego, uczestniczę w kształtowaniu jej polityki. W ciągu tych lat zauważyłem, że "prawdziwa" Unia Europejska, złożona z suwerennych państw, została porwana i zastąpiona przez Unię opartą na wypaczonej ideologii federalizmu oligarchicznego.

Proces zawłaszczania Europy przejawia się w centralizacji i bezprawnym gromadzeniu kompetencji przez instytucje unijne oraz powtarzającym się lekceważeniu przez nie prawa unijnego poprzez stosowanie podwójnych standardów i instrumentalizację wartości UE.

Twierdzę, że te szkodliwe praktyki mają głębsze korzenie, ponieważ wynikają z faktu, że UE oddaliła się od idei swoich ojców założycieli i tych zapisanych w traktatach. Mówiąc dokładniej, obecna UE wykazuje rażące rozbieżności z postanowieniami traktatów dotyczącymi zasad tożsamości europejskiej, solidarności i pomocniczości.

- pisze Saryusz-Wolski, który dostrzega jak instytucje UE w coraz większym stopniu nie tylko łamią ideały ojców założycieli, ale otwarcie wykraczają w swoich działaniach poza ramy prawne traktatów.

Saryusz - Wolski taki "rozwój" UE postrzega jako zagrożenie, a ratunek widzi w powrocie do ideałów ojców założycieli.

 

Konferencja o Przyszłości Europy

W Parlamencie Europejskim doszło do sporu między grupami europosłów, w akcie protestu jedna z grup wycofała się dziś z udziału w Konferencji w sprawie przyszłości Europy. W wydanym oświadczeniu grupa wyjaśnia, że jej zastrzeżenia budzi sposób wyboru obywateli uczestniczących w Konferencji, a także przejrzystość proceduralna i finansowa.

Według EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) organizatorzy Konferencji "metodycznie forsowali program zwiększenia uprawnień instytucji unijnych i większej centralizacji władzy w UE", m.in. poprzez manipulacje przy doborze ekspertów czy interpretacji tzw. rekomendacji obywatelskich.

Dodatkowo, jak czytamy w oświadczeniu, Konferencja cieszyła się znikomym zainteresowaniem europejskiej opinii publicznej, co nie pozwala uznać jej konkluzji za reprezentatywne żądania Europejczyków.

"Dalszy udział Grupy EKR w Konferencji służyłby jedynie legitymizacji jej wniosków, co nadałoby tej zmanipulowanej refleksji nad przyszłością Europy znamion demokratycznego procesu. W rzeczywistości trudno się ich w Konferencji dopatrzeć na innym niż tylko pozornym poziomie. Chcemy jednak nadal, jako posłowie Grupy EKR, uczestniczyć w dyskusjach z obywatelami i zobowiązujemy się do dalszego reprezentowania ich poglądów na temat reformy UE w naszej codziennej pracy w Parlamencie Europejskim" 

– czytamy w dokumencie przesłanym przedstawicielom mediów przez biuro prasowe frakcji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe