Kijów: Ruszył pierwszy proces rosyjskiego żołnierza. „Zastrzelił nieuzbrojonego cywila”

W Kijowie ruszył właśnie proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zabójstwo nieuzbrojonego ukraińskiego cywila. To pierwszy przypadek, kiedy na Ukrainie za zbrodnie sądzony jest rosyjski żołnierz.
Oskarżony rosyjski sierżant Wadim Szyszymarin Kijów: Ruszył pierwszy proces rosyjskiego żołnierza. „Zastrzelił nieuzbrojonego cywila”
Oskarżony rosyjski sierżant Wadim Szyszymarin / Screen Telegram

21-letni sierżant wojsk zmechanizowanych armii Federacji Rosyjskiej Wadim Szyszymarin został postawiony przed zarzutem zastrzelenia 62-letniego cywila przez okno samochodu we wsi Czupahiwka. Może otrzymać wyrok od 10 do 15 lat więzienia lub dożywocie. Przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Ukraińska prokuratura podaje, że Wadim służył w jednym z rosyjskich oddziałów, które 28 lutego zostały rozbite przez siły ukraińskie. Podczas ucieczki Rosjanie posłużyli się przejętym samochodem. Po dotarciu do Czupahiwki natrafili na mężczyznę, który szedł nieopodal i rozmawiał przez telefon. Żołnierze przestraszyli się, że cywil może ich zadenuncjować i podać ukraińskim wojskom położenie wroga. Szyszymarin otrzymał rozkaz eliminacji świadka.

Młody sierżant wychylił się przez okno samochodu i posłał strzał z karabinu w głowę cywila.

Prok. gen. Ukrainy: Prowadzimy śledztwo dot. 10 tys. potencjalnych zbrodni

Prokurator generalna Ukrainy Irina Wenediktowa ujawniła, że prowadzi śledztwa w sprawie ok. 10 tys. możliwych zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan na terenie okupowanych terytoriów Ukrainy. W sprawę zamieszanych jest więcej niż 600 podejrzanych.

CZYTAJ TEŻ: Nie mamy pozytywnej opinii”. Erdoğan przeciwny wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO

CZYTAJ TEŻ: Krajowy Plan Odbudowy: Jest porozumienie Polski z KE

Znaczna część zbrodni wojennych została ujawniona po wycofaniu się Rosjan z obwodu kijowskiego i przeniesieniu głównego teatru działań wojennych do Donbasu i na południe Ukrainy. Jedną z najgłośniejszych zbrodni była masakra w podkijowskiej miejscowości Bucza, gdzie według mera Buczy Rosjanie zamordowali ponad 400 cywilów. Część ofiar została znaleziona ze związanymi rękami oraz nadpalonymi zwłokami. Podawane były też przypadki ofiar z rozjechanymi przez wozy częściami ciała. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że niektórzy cywile zostali okradzeni z zegarków i butów.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe