Duma Państwowa Rosji wprowadzi zakaz wymiany więźniów? "Żołnierze z Ukrainy powinni być osądzeni"

W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.
W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do Ołeniwki na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.
Kreml a jeńcy z Azowwstalu
Podczas obrad Dumy Państwowej deputowany Anatolij Wasserman wezwał do uchwalenia zakazu wymiany "nazistowskich przestępców".
Grupa terrorystyczna Ukraina powiedziała, że kapitulacja bojowników nazistowskiego pułku Azow jest pierwszym krokiem do ich uwolnienia poprzez wymianę. Jest jasne, że wymiana przynajmniej jednego z tych przestępców zostanie ogłoszona przez zbiorowy Zachód zwycięstwem Ukrainy. Uważam, że konieczne przyjęcie uchwały, a nawet ustawy zakazującej wymiany któregokolwiek z nazistowskich zbrodniarzy
– przekonywał rosyjski deputowany.
Domagał się ukarania wszystkich którzy "uczestniczyli w zabijaniu ludności cywilnej" ale także "po prostu zrobili sobie faszystowskie tatuaże".
CZYTAJ TEŻ: Paweł Rabiej obrażał kurator Barbarę Nowak. Teraz będzie musiał przeprosić
Podczas obrony Rosyjska prokuratura wnioskuje również o uznanie pułku Gwardii Narodowej "Azow" za organizację terrorystyczną.