W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”

Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa wybrała generalnego wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy netto ok. 560 MW. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego Grupy ORLEN opartego o odnawialne źródła energii, małe reaktory jądrowe i niskoemisyjną energetykę gazową.
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja / media.energa.pl

Grupa ORLEN tworzy nowoczesny i niskoemisyjny segment energetyki, który zwiększy niezależność i bezpieczeństwo Polski. Rozwój energetyki gazowej wraz ze wzrostem własnego wydobycia Grupy ORLEN to gwarancja stabilności i ekonomiki produkcji. W Grudziądzu, dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami, powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy, który będzie dobrym uzupełnieniem dla odnawianych źródeł energii rozwijanych w koncernie – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, czasowo pełniący obowiązki prezesa zarządu Energi.

W obecnej sytuacji, wymagającej dla całej branży energetycznej, na którą wpływ ma m.in. unijna polityka klimatyczna, a także uwarunkowania technologiczne, rolę stabilizującą w polskim systemie elektroenergetycznym mają pełnić źródła gazowe. Dzięki dużej elastyczności są one w stanie bilansować źródła odnawialne, których poziom produkcji uzależniony jest od warunków meteorologicznych.

 

 

– W nadchodzących latach, w związku z transformacją polskiej energetyki, spodziewać się można dalszego zwiększania mocy instalowanych w źródłach odnawialnych, których produkcja wynika z warunków hydrologicznych, nasłonecznienia lub wietrzności, a nie z zapotrzebowania na energię przez odbiorców. Stąd dla zapewnienia możliwości bilansowania zmiennej produkcji OZE z zapotrzebowaniem coraz bardziej istotne, ze względu na bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, stawać się będzie zapewnienie regulacyjnych i niskoemisyjnych aktywów wytwórczych – takim jest właśnie planowana elektrownia w Grudziądzu – mówi Marcin Małek, prezes zarządu CCGT Grudziądz sp. z o.o.

Blok gazowo-parowy w Grudziądzu odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W grudniu 2021 r. zawarto z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia, która ma powstać w 2025 r., zakontraktowała łącznie 518 MW mocy. W czasie realizacji umowy może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co. KG, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos SA. Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Planowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, przekraczającą 60 proc. w warunkach nominalnych, dyspozycyjnością oraz elastycznością pracy.

– Cieszymy się, że po raz drugi możemy współpracować z Grupą ORLEN podczas budowy elektrowni i dostawy wysokosprawnego bloku gazowo-parowego. Elektrownia w Grudziądzu to z pewnością kolejny istotny na mapie Polski punkt w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce, który znacząco przełoży się na zmniejszenie emisji CO2.Technologia Siemens Energy pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla polskiego systemu energetycznego – podkreśla Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska.

Budowa bloku gazowo-parowego ma znaczenie także lokalne. Tego typu duże inwestycje stanowią jeden z głównych czynników wzrostu gospodarczego, zapewniając nowe miejsca pracy i wpływy z podatków do miejskiego budżetu.

– To będzie zdecydowanie największa inwestycja, jaka toczyć się będzie w Grudziądzu. Dla naszego miasta jest to szansa na dalszy, dynamiczny rozwój. To oczywiście duże wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości, szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie. Ale to także szansa dla lokalnych firm, które mogą uczestniczyć w projekcie jako podwykonawcy, a następnie kilkadziesiąt miejsc pracy dla wysoko kwalifikowanych specjalistów. Nie można zapominać o planowanej przy okazji inwestycji budowie nowego układu drogowego – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”

Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa wybrała generalnego wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy netto ok. 560 MW. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego Grupy ORLEN opartego o odnawialne źródła energii, małe reaktory jądrowe i niskoemisyjną energetykę gazową.
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja / media.energa.pl

Grupa ORLEN tworzy nowoczesny i niskoemisyjny segment energetyki, który zwiększy niezależność i bezpieczeństwo Polski. Rozwój energetyki gazowej wraz ze wzrostem własnego wydobycia Grupy ORLEN to gwarancja stabilności i ekonomiki produkcji. W Grudziądzu, dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami, powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy, który będzie dobrym uzupełnieniem dla odnawianych źródeł energii rozwijanych w koncernie – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, czasowo pełniący obowiązki prezesa zarządu Energi.

W obecnej sytuacji, wymagającej dla całej branży energetycznej, na którą wpływ ma m.in. unijna polityka klimatyczna, a także uwarunkowania technologiczne, rolę stabilizującą w polskim systemie elektroenergetycznym mają pełnić źródła gazowe. Dzięki dużej elastyczności są one w stanie bilansować źródła odnawialne, których poziom produkcji uzależniony jest od warunków meteorologicznych.

 

 

– W nadchodzących latach, w związku z transformacją polskiej energetyki, spodziewać się można dalszego zwiększania mocy instalowanych w źródłach odnawialnych, których produkcja wynika z warunków hydrologicznych, nasłonecznienia lub wietrzności, a nie z zapotrzebowania na energię przez odbiorców. Stąd dla zapewnienia możliwości bilansowania zmiennej produkcji OZE z zapotrzebowaniem coraz bardziej istotne, ze względu na bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, stawać się będzie zapewnienie regulacyjnych i niskoemisyjnych aktywów wytwórczych – takim jest właśnie planowana elektrownia w Grudziądzu – mówi Marcin Małek, prezes zarządu CCGT Grudziądz sp. z o.o.

Blok gazowo-parowy w Grudziądzu odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W grudniu 2021 r. zawarto z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia, która ma powstać w 2025 r., zakontraktowała łącznie 518 MW mocy. W czasie realizacji umowy może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co. KG, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos SA. Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Planowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, przekraczającą 60 proc. w warunkach nominalnych, dyspozycyjnością oraz elastycznością pracy.

– Cieszymy się, że po raz drugi możemy współpracować z Grupą ORLEN podczas budowy elektrowni i dostawy wysokosprawnego bloku gazowo-parowego. Elektrownia w Grudziądzu to z pewnością kolejny istotny na mapie Polski punkt w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce, który znacząco przełoży się na zmniejszenie emisji CO2.Technologia Siemens Energy pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla polskiego systemu energetycznego – podkreśla Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska.

Budowa bloku gazowo-parowego ma znaczenie także lokalne. Tego typu duże inwestycje stanowią jeden z głównych czynników wzrostu gospodarczego, zapewniając nowe miejsca pracy i wpływy z podatków do miejskiego budżetu.

– To będzie zdecydowanie największa inwestycja, jaka toczyć się będzie w Grudziądzu. Dla naszego miasta jest to szansa na dalszy, dynamiczny rozwój. To oczywiście duże wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości, szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie. Ale to także szansa dla lokalnych firm, które mogą uczestniczyć w projekcie jako podwykonawcy, a następnie kilkadziesiąt miejsc pracy dla wysoko kwalifikowanych specjalistów. Nie można zapominać o planowanej przy okazji inwestycji budowie nowego układu drogowego – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe