W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”

Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa wybrała generalnego wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy netto ok. 560 MW. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego Grupy ORLEN opartego o odnawialne źródła energii, małe reaktory jądrowe i niskoemisyjną energetykę gazową.
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja / media.energa.pl

Grupa ORLEN tworzy nowoczesny i niskoemisyjny segment energetyki, który zwiększy niezależność i bezpieczeństwo Polski. Rozwój energetyki gazowej wraz ze wzrostem własnego wydobycia Grupy ORLEN to gwarancja stabilności i ekonomiki produkcji. W Grudziądzu, dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami, powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy, który będzie dobrym uzupełnieniem dla odnawianych źródeł energii rozwijanych w koncernie – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, czasowo pełniący obowiązki prezesa zarządu Energi.

W obecnej sytuacji, wymagającej dla całej branży energetycznej, na którą wpływ ma m.in. unijna polityka klimatyczna, a także uwarunkowania technologiczne, rolę stabilizującą w polskim systemie elektroenergetycznym mają pełnić źródła gazowe. Dzięki dużej elastyczności są one w stanie bilansować źródła odnawialne, których poziom produkcji uzależniony jest od warunków meteorologicznych.

 

 

– W nadchodzących latach, w związku z transformacją polskiej energetyki, spodziewać się można dalszego zwiększania mocy instalowanych w źródłach odnawialnych, których produkcja wynika z warunków hydrologicznych, nasłonecznienia lub wietrzności, a nie z zapotrzebowania na energię przez odbiorców. Stąd dla zapewnienia możliwości bilansowania zmiennej produkcji OZE z zapotrzebowaniem coraz bardziej istotne, ze względu na bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, stawać się będzie zapewnienie regulacyjnych i niskoemisyjnych aktywów wytwórczych – takim jest właśnie planowana elektrownia w Grudziądzu – mówi Marcin Małek, prezes zarządu CCGT Grudziądz sp. z o.o.

Blok gazowo-parowy w Grudziądzu odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W grudniu 2021 r. zawarto z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia, która ma powstać w 2025 r., zakontraktowała łącznie 518 MW mocy. W czasie realizacji umowy może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co. KG, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos SA. Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Planowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, przekraczającą 60 proc. w warunkach nominalnych, dyspozycyjnością oraz elastycznością pracy.

– Cieszymy się, że po raz drugi możemy współpracować z Grupą ORLEN podczas budowy elektrowni i dostawy wysokosprawnego bloku gazowo-parowego. Elektrownia w Grudziądzu to z pewnością kolejny istotny na mapie Polski punkt w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce, który znacząco przełoży się na zmniejszenie emisji CO2.Technologia Siemens Energy pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla polskiego systemu energetycznego – podkreśla Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska.

Budowa bloku gazowo-parowego ma znaczenie także lokalne. Tego typu duże inwestycje stanowią jeden z głównych czynników wzrostu gospodarczego, zapewniając nowe miejsca pracy i wpływy z podatków do miejskiego budżetu.

– To będzie zdecydowanie największa inwestycja, jaka toczyć się będzie w Grudziądzu. Dla naszego miasta jest to szansa na dalszy, dynamiczny rozwój. To oczywiście duże wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości, szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie. Ale to także szansa dla lokalnych firm, które mogą uczestniczyć w projekcie jako podwykonawcy, a następnie kilkadziesiąt miejsc pracy dla wysoko kwalifikowanych specjalistów. Nie można zapominać o planowanej przy okazji inwestycji budowie nowego układu drogowego – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rzekomy prokurator krajowy się odgraża: „Nie obejdzie się bez dyscyplinarek” z ostatniej chwili
Rzekomy prokurator krajowy się odgraża: „Nie obejdzie się bez dyscyplinarek”

Rzekomy prokurator krajowy Dariusz Korneluk powiedział w „Rzeczpospolitej”, że nie obędzie się bez wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do prokuratorów, którzy przez ostatnie lata podejmowali decyzje, kierując się interesami innymi niż wskazania procedury karnej i niezależność służby prokuratorskiej.

Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie” z ostatniej chwili
Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie”

Jak donosi Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 18 marca po godz. 23 w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania bezzałogowego statku powietrznego Sił Zbrojnych USA, który wykonywał loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO z ostatniej chwili
Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO

– Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO, z pełną świadomością tego, że Sojusz jest strukturą obronną – powiedział szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w „Gościu Wydarzeń” na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny, dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny, dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

REKLAMA

W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”

Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa wybrała generalnego wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy netto ok. 560 MW. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego Grupy ORLEN opartego o odnawialne źródła energii, małe reaktory jądrowe i niskoemisyjną energetykę gazową.
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja W Grudziądzu powstanie elektrownia gazowo-parowa. „Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie”
Blok CCGT w Grudziądzu - wizualizacja / media.energa.pl

Grupa ORLEN tworzy nowoczesny i niskoemisyjny segment energetyki, który zwiększy niezależność i bezpieczeństwo Polski. Rozwój energetyki gazowej wraz ze wzrostem własnego wydobycia Grupy ORLEN to gwarancja stabilności i ekonomiki produkcji. W Grudziądzu, dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami, powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy, który będzie dobrym uzupełnieniem dla odnawianych źródeł energii rozwijanych w koncernie – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, czasowo pełniący obowiązki prezesa zarządu Energi.

W obecnej sytuacji, wymagającej dla całej branży energetycznej, na którą wpływ ma m.in. unijna polityka klimatyczna, a także uwarunkowania technologiczne, rolę stabilizującą w polskim systemie elektroenergetycznym mają pełnić źródła gazowe. Dzięki dużej elastyczności są one w stanie bilansować źródła odnawialne, których poziom produkcji uzależniony jest od warunków meteorologicznych.

 

 

– W nadchodzących latach, w związku z transformacją polskiej energetyki, spodziewać się można dalszego zwiększania mocy instalowanych w źródłach odnawialnych, których produkcja wynika z warunków hydrologicznych, nasłonecznienia lub wietrzności, a nie z zapotrzebowania na energię przez odbiorców. Stąd dla zapewnienia możliwości bilansowania zmiennej produkcji OZE z zapotrzebowaniem coraz bardziej istotne, ze względu na bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, stawać się będzie zapewnienie regulacyjnych i niskoemisyjnych aktywów wytwórczych – takim jest właśnie planowana elektrownia w Grudziądzu – mówi Marcin Małek, prezes zarządu CCGT Grudziądz sp. z o.o.

Blok gazowo-parowy w Grudziądzu odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W grudniu 2021 r. zawarto z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia, która ma powstać w 2025 r., zakontraktowała łącznie 518 MW mocy. W czasie realizacji umowy może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co. KG, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos SA. Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Planowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, przekraczającą 60 proc. w warunkach nominalnych, dyspozycyjnością oraz elastycznością pracy.

– Cieszymy się, że po raz drugi możemy współpracować z Grupą ORLEN podczas budowy elektrowni i dostawy wysokosprawnego bloku gazowo-parowego. Elektrownia w Grudziądzu to z pewnością kolejny istotny na mapie Polski punkt w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce, który znacząco przełoży się na zmniejszenie emisji CO2.Technologia Siemens Energy pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla polskiego systemu energetycznego – podkreśla Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska.

Budowa bloku gazowo-parowego ma znaczenie także lokalne. Tego typu duże inwestycje stanowią jeden z głównych czynników wzrostu gospodarczego, zapewniając nowe miejsca pracy i wpływy z podatków do miejskiego budżetu.

– To będzie zdecydowanie największa inwestycja, jaka toczyć się będzie w Grudziądzu. Dla naszego miasta jest to szansa na dalszy, dynamiczny rozwój. To oczywiście duże wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości, szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie. Ale to także szansa dla lokalnych firm, które mogą uczestniczyć w projekcie jako podwykonawcy, a następnie kilkadziesiąt miejsc pracy dla wysoko kwalifikowanych specjalistów. Nie można zapominać o planowanej przy okazji inwestycji budowie nowego układu drogowego – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe