„To historyczna decyzja”. Zełenski ogłosił „nowe rozwiązanie” ws. polsko-ukraińskiej granicy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zostanie ustanowiona wspólna kontrola celna na granicy polsko-ukraińskiej. – Jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie – podkreślił Zełenski.
 „To historyczna decyzja”. Zełenski ogłosił „nowe rozwiązanie” ws. polsko-ukraińskiej granicy
/ PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ustanowienie wspólnej kontroli celnej na granicy Polski z Ukrainą Zełenski określił jako „historyczny proces”. 

– Znaleziono rozwiązanie, które zrewolucjonizuje porządek na naszej granicy – poinformował Zełenski podczas wygłaszania przemówienia opublikowanego w serwisie społecznościowych Facebook. 

Wprowadzamy wspólną kontrolę celną z Polską. To znacznie przyspieszy procedury graniczne. Wyeliminuje większość zagrożeń korupcyjnych. Ale to także początek naszej integracji ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej. To historyczny proces – przekazał prezydent Ukrainy. Podkreślił że pragnie, aby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków.

– Nasze relacje wreszcie oparły się na całkowicie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i starego konfliktowego dziedzictwa. To osiągnięcie to historyczny dorobek naszego narodu. I chcę, aby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków. Jak mówiłem dziś w obecności posłów: jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie – zaznaczył. 

Wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie

Prezydent Duda wystąpił w niedzielę w Radzie Najwyższej Ukrainy jako pierwszy zagraniczny przywódca od czasu wybuchu wojny. Jego przemówieniu przysłuchiwał się m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu – zadeklarował prezydent Andrzej Duda. Podziękował Ukraińcom za obronę Europy „przed najazdem nowego rosyjskiego imperializmu”.

Czytaj więcej: Lawina komentarzy po wystąpieniu prezydenta Dudy w Radzie Najwyższej. Ukraińcy wdzięczni Polakom


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe