Brytyjskie media: Wiele ze stwierdzonych w Europie przypadków małpiej ospy ma związek z festiwalem LGBT na Wyspach Kanaryjskich

Jak podaje brytyjski dziennik „Daily Mail”, festiwal LGBT na Wyspach Kanaryjskich, na który przyjechało około 80 tys. osób z Wielkiej Brytanii i całej Europy, jest przedmiotem dochodzenia służb po tym, jak powiązano go z licznymi przypadkami ospy małpiej w Madrycie, Włoszech i na Teneryfie.
 Brytyjskie media: Wiele ze stwierdzonych w Europie przypadków małpiej ospy ma związek z festiwalem LGBT na Wyspach Kanaryjskich
/ PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

„Festiwal Maspalomas Pride, odbywający się między 5 a 15 maja, przyciąga gości z całego kontynentu. Uczestniczyły w nim osoby, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność wirusa ospy małpiej, a służby zdrowia Wysp Kanaryjskich badają obecnie ewentualny związek między tymi przypadkami a obchodami święta LGBT+” – podaje „Daily Mail”. Jak czytamy w publikacji, wśród około 30 osób zdiagnozowanych w Madrycie jest kilka, które brały udział w tym wydarzeniu, choć nie można jeszcze stwierdzić, czy jedna z nich jest pacjentem zerowym tej epidemii, czy też wszyscy się tam zarazili.

Istnieją także dwa podejrzenia zachorowań u mężczyzn na Wyspach Kanaryjskich, z których jedno ma związek z festiwalem LGBT+.

„Eksperci stwierdzili, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że najnowsza epidemia jest przenoszona drogą płciową, a nie po prostu pomiędzy osobami, które przebywały w bliskiej odległości od siebie” – poinformowano. W związku z tym nie uważa się, aby mężczyźni homoseksualni byli bardziej narażeni na zachorowanie. Władze w Hiszpanii badają jednak potwierdzone przypadki ospy małpiej, które były związane z tzw. sauną – co oznacza miejsca popularne wśród homoseksualistów szukających seksu.

Eksperci przewidują „znaczny wzrost” liczby przypadków ospy małpiej w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych kilku tygodni. W kraju odnotowano 20 przypadków, a w Europie stwierdzono ich ponad 100. 

Wg. jednej z teorii choroba, którą po raz pierwszy wykryto u małp, może być przenoszona z człowieka na człowieka poprzez bliski kontakt fizyczny – a także stosunki seksualne – i jest wywoływana przez wirus ospy małpiej. 

Dr Claire Dewsnap, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Zdrowia Seksualnego i HIV, w rozmowie ze Sky News poinformowała, że jest zaniepokojona tempem rozprzestrzeniania się wirusa.

– Najbardziej martwi mnie to, że zakażenia występują w całej Europie, a więc wirus już się rozprzestrzenił. To już krąży w społeczeństwie… W ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni może to być naprawdę znacząca liczba – powiedziała. Ostrzegła również, że wirus może mieć „ogromny wpływ” na dostęp do usług w zakresie zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii. 

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego poinformowała, że znaczna część ostatnich przypadków w Wielkiej Brytanii i Europie dotyczyła mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych. 

Wirus jest bardziej rozpowszechniony w zachodniej i środkowej Afryce, ale liczba potwierdzonych przypadków w Wielkiej Brytanii sięgnęła 20, a dziewięć innych krajów, w tym Hiszpania, Portugalia i Kanada, również zgłosiły ogniska choroby.

Wczoraj władze sanitarne w Hiszpanii poinformowały o 23 kolejnych potwierdzonych przypadkach ospy małpiej, głównie w regionie Madrytu, gdzie władze regionalne zamknęły saunę, z którą wiąże się większość zakażeń. 

Uważa się, że w Hiszpanii jest 50 przypadków, 30 potwierdzonych i 20 podejrzanych, a także dwa potwierdzone przypadki na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe