Czy wiecie, że pierwsza kopalnia ropy naftowej powstała w Polsce? Zobaczcie świetny spot o Ignacym Łukasiewiczu

„Kiedy światło przegoniło mrok” – to tytuł filmu w technologii VR poświęconego wynalazcy lampy naftowej Ignacemu Łukasiewiczowi. W premierze filmu, nakręconego z inicjatywy Fundacji PGNiG, wzięli w czwartek udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek i szef MSZ Zbigniew Rau.
Ignacy Łukasiewicz Czy wiecie, że pierwsza kopalnia ropy naftowej powstała w Polsce? Zobaczcie świetny spot o Ignacym Łukasiewiczu
Ignacy Łukasiewicz / Screen YouTube Kancelaria Sejmu

Łukasiewicz był wybitnym polskim uczonym, odkrywcą lampy naftowej, a także pionierem przemysłu naftowego w Europie. Odegrał niebagatelną rolę w rozwoju gospodarczym – zarówno naszego kraju, jak i całego świata. W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Łukasiewicza, urodził się w 1822 r. w Zadusznikach pod Mielcem. W październiku ub. roku Sejm ustanowił 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Z inicjatywy Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza powstał kilkunastominutowy film w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) przedstawiający najważniejsze wydarzenia i miejsca związane z życiem i odkryciami Łukasiewicza. Dzięki specjalnym goglom można wirtualnie przenieść się w czasie i towarzyszyć Łukasiewiczowi w przełomowych momentach jego życiorysu.

W premierze filmu w czwartek, w sejmowym budynku wzięli udział m.in. marszałek Elżbieta Witek, szef MSZ Zbigniew Rau oraz prezes zarządu Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza Karolina Dłuska.

Witek powiedziała, że Sejm chciałby włączyć się w propagowanie postaci Łukasiewicza, który - jak podkreśliła - dał światu światło. "Przekazywanie takich informacji w atrakcyjnej formie szczególnie dla młodych ludzi, jest okazją do rozpowszechniania tego, czym naprawdę powinniśmy się chwalić. Chcemy ten film pokazać dzieciom z domu dziecka, które 1 czerwca będą gośćmi w parlamencie" - zapowiedziała Witek.

Szef MSZ powiedział, że naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o Łukasiewiczu. "Ta postać to jest synteza polskości, to jest marzyciel, wizjoner, wynalazca, przedsiębiorca i społecznik - czyli romantyk i pozytywista w jednym" - powiedział Rau.

Zapowiedział, że MSZ będzie chciało promować postać Łukasiewicza za granicą, nie tylko w środowiskach polonijnych. Rau powiedział, że jednym z pierwszych miejsce, gdzie mogłaby się rozpocząć akcja upowszechniania wiedzy o Łukasiewiczu jest Lwów.

Prezes Fundacji PGNiG powiedziała, że cieszy się, że fundacja może włączyć się w obchody roku Łukasiewicza. "Wartości, którymi kierował się patron naszej fundacji to przede wszystkim patriotyzm, pomoc społeczna i nauka" - podkreśliła Dłuska.

Mówiła, że przygotowując film w technologii VR fundacja chciała wyjść poza schematy i pokazać coś wyjątkowego. "Stąd decyzja o tym, aby życiorys Łukasiewicza i jego dokonania pokazać w nowoczesny sposób przy pomocy technologii wirtualnej technologii. Ta technologia pozwala w taki praktyczny sposób zanurzyć się w świecie Ignacego Łukasiewicza, pozwala przenieść się w miejsca, w których żył i pracował" - powiedziała Dłuska.

Zapowiedziała, że film będzie w najbliższym czasie pokazywany w szkołach, instytucjach kultury w Polsce i za granicą.

W podjętej w zeszłym roku uchwale Sejmu przypomniano, że Łukasiewicz urodził się w Zadusznikach pod Mielcem, w zubożałej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. Po śmierci ojca — uczestnika Powstania Kościuszkowskiego, ze względu na sytuację finansową musiał porzucić gimnazjum w Rzeszowie i podjąć pracę jako pomocnik aptekarski.

"Zdobytą wiedzę i umiejętności rozwinął w trakcie studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu. Działał we Lwowie, pracując w aptece Piotra Mikolascha, gdzie razem z Janem Zehem w procesie destylacji ropy naftowej wydzielił z niej naftę. Pracował także w Gorlicach, Jaśle i Krośnie. W powiecie krośnieńskim, w Bóbrce, współpracując z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim, utworzył w 1854 roku pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej" - podkreślono w uchwale. "Z kolei w Ulaszowicach, w Klęczanach, w Polance, a później w Chorkówce uruchomił rafinerie ropy naftowej" - dodano.

Wskazano, że "jako twórca przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz wyprzedził Amerykanów i Rumunów". "Był też wynalazcą lampy naftowej. W 1853 r. przy świetle skonstruowanej przez niego lampy wykonano pierwszą nocną operację w szpitalu na Łyczakowie we Lwowie. Zmarł w Chorkówce, a pochowany został w Zręcinie koło Krosna" - przypomniano w uchwale. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ godl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe