Forum Katolików Niemieckich: Droga Synodalna rygorystycznie i arogancko odrzuciła wszelkie zastrzeżenia

Forum Katolików Niemieckich, ogólnokrajowe stowarzyszenie zaangażowanych wiernych konserwatywnych, potępiło arogancję kierownictwa Drogi Synodalnej, które stanowczo odrzuciło wszystkie zastrzeżenia, które w ostatnich tygodniach napłynęły z USA, Polski i Skandynawskiej Konferencji Biskupów, a także prośby o zabranie głosu od ponad 70 biskupów z USA, Kanady, Australii i wielu krajów afrykańskich oraz zastrzeżenia światowej sławy uczelni, Wyższej Szkoły Teologicznej w Heiligenkreuz w Austrii. Zdaniem stowarzyszenia, które obradowało 23 maja 2022 r. w Augsburgu, „nadawcy zastrzeżeń nie mieli żadnych braterskich obaw, ale zostali oskarżeni o eufemistyczne upiększenia i nieudowodnione zarzuty”.
 Forum Katolików Niemieckich: Droga Synodalna rygorystycznie i arogancko odrzuciła wszelkie zastrzeżenia
/ pixabay.com/TheoRivierenlaan

Jak zauważono zamiast tego przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing, podkreślił potrzebę "częściowej zmiany" Katechizmu Kościoła Katolickiego właśnie dlatego, że stoi on na stanowisku, iż "seksualność jest darem Boga, a nie grzechem". „Jakby to było takie proste! Otrzymał publiczne wsparcie od arcybiskupa Monachium i Fryzyngi kard. Reinharda Marxa, który po `queerowym nabożeństwie" prowadzonym przez niego i w wywiadzie również sprzeciwił się Katechizmowi oraz dotychczasowemu nauczaniu Kościoła a także bronił swojej osobistej postawy wobec gejów" – zwrócili uwagę członkowie "Forum Katolików Niemieckich".

Przypomniano opinię, kierownictwa Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Benedykta XVI w Heiligenkreuz, które oskarżyło Drogę Synodalną, którą wiele zaangażowanych osób już teraz określa jako „błędną ścieżkę” o "radykalne zakwestionowanie sakramentalnego rozumienia kapłaństwa", ponieważ "straszliwe nadużycia wobec dzieci i młodzieży (...) są wykorzystywane jako dźwignia do zmiany, a nawet podważenia podstawowej struktury sakramentalnej Kościoła i utrwalonego sakramentalnie kapłaństwa".

Przypomniano, że odejście wiernych z Kościoła katolickiego biskup Bätzing określił po prostu jako "znak sprzeciwu wobec - jak odczuwają - oporu Kościoła wobec zmian".

Forum Katolików Niemieckich zaznacza, że nie jest gotowe zaakceptować sytuacji, w której „biskupi zapominają o treści uroczystej przysięgi konsekracyjnej i zmieniają depozyt wiary, który przejęliśmy od Kościoła, aby dostosować go do naszych czasów”.

Jednogłośnie opowiada się za biskupami, którzy trwają wierni złożonej przysiędze i są prawdziwymi pasterzami, a nie „dniówkowymi robotnikami głównego nurtu”.

W odniesieniu do dalszych celów Drogi Synodalnej, realizacji jej założeń i przyjęcia kolejnych „zwodniczych” tekstów na jej najbliższym zgromadzeniu plenarnym, Forum Katolików Niemieckich wyraża wielkie zaniepokojenie: istnieje realne niebezpieczeństwo schizmy. Teolog z Fryburga Bryzgowijskiego Magnus Striet już całkiem spokojnie określił jej istnienie jako pewnik, chociaż tylko papież ma prawo do takiego stwierdzenia.

Forum Katolików Niemieckich apeluje do wszystkich członków Drogi Synodalnej, aby byli świadomi dalekosiężnych konsekwencji nadchodzących decyzji. „Proszę, pozostańcie niezłomni w zasadach wiary i nie odstępujcie od Ewangelii w dążeniu do odnowy Kościoła” - zaapelowali.

Zwrócili uwagę na fakt, że w niedalekiej przyszłości wiele struktur kościelnych w Niemczech ulegnie masowemu rozpadowi, co nie oznacza bynajmniej końca Kościoła katolickiego w Niemczech, ponieważ z kryzysu wyłoni się Kościół wierny, młody, żyjący chrześcijańską nadzieją i ufnością, będący prawdziwą radością dzieci Bożych.

Podczas spotkania prof. Hubert Gindert przedstawił informacje na temat XX Kongresu Forum Katolików Niemieckich "Radość wiary", który odbędzie się przy ogromnym wsparciu biskupa Rudolfa Voderholzera w dniach 15-17 lipca w Ratyzbonie pod hasłem: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5)".

tom (KAI) / Augsburg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał” Wiadomości
„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał”

„Białoruska opozycja zaczęła dopuszczać do siebie myśl, że protest pokojowy już się wyczerpał i nie należy wzbraniać się przed tym, że trzeba będzie zademonstrować siłę, albo na jakimś etapie w przyszłości jej użyć. Jest to wręcz kopernikański przewrót w myśleniu białoruskiej opozycji. Wcześniej, jeśli takie pomysły się pojawiały, to ich autorzy byli szufladkowani jako prowokatorzy i osoby chcące zaszkodzić, a nie pomóc” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”).

Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz nie pamięta rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej Wiadomości
Niemcy: Scholz przed komisją śledczą. Kanclerz "nie pamięta" rozmów z podejrzanym w aferze podatkowej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanął w piątek przed komisją śledczą parlamentu Hamburga, aby wyjaśnić, czy jako burmistrz miasta w latach 2011-2018 miał wpływ na decyzję o umorzeniu podatku w wysokości 47 mln euro prywatnemu bankowi Warburg. Scholz zaprzeczył by doszło do wykorzystania „wpływów politycznych” i dodał, że rozmów z głównym podejrzanym, szefem banku Christianem Oleariusem „nie pamięta”.

Robimy dym! Burza na Facebooku z powodu martwego bociana znad Odry. Tyle, że fotografia jest z 2013 roku Wiadomości
"Robimy dym"! Burza na Facebooku z powodu "martwego bociana znad Odry". Tyle, że fotografia jest z 2013 roku

Do sieci społecznościowych trafiło zdjęcie martwego bociana, który miał rzekomo paść ofiarą katastrofy ekologicznej, jaka w ostatnim czasie miała miejsce na Odrze. Sęk jednak w tym, że cała afera jest budowana na fake newsie - zdjęcie pochodzi bowiem z 2013 roku.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe