„Budzi antysemickie stereotypy”. Burza w Niemczech po opublikowaniu przez „Süddeutsche Zeitung” karykatury Zełenskiego

Sposób, w jaki przedstawiono prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w karykaturze w gazecie „Süddeutsche Zeitung”, budzi u wielu osób antysemickie stereotypy. To niedopuszczalne – uważa bawarski komisarz ds. antysemityzmu Ludwig Spaenle.
 „Budzi antysemickie stereotypy”. Burza w Niemczech po opublikowaniu przez „Süddeutsche Zeitung” karykatury Zełenskiego
/ PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT

Pełnomocnik rządu Bawarii ds. życia żydowskiego i walki z antysemityzmem Ludwig Spaenle skrytykował gazetę „Süddeutsche Zeitung” za kontrowersyjną karykaturę, przedstawiającą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako przerośniętą postać na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Spaenle powiedział w piątek w Monachium, że karykatury są szczególną formą ekspresji i twórczości artystycznej – i że musi istnieć duża swoboda. „Uważam jednak, że ta karykatura jest złym zniekształceniem prezydenta Ukrainy – a to jest z mojego punktu widzenia nie do przyjęcia” – stwierdził komisarz, cytowany przez dziennik „Die Welt”.

Forma prezentacji budzi w wielu osobach antysemickie stereotypy dalekie od rzeczywistości. Ukraiński prezydent ma żydowskie korzenie. Spaenle podkreślił, że cała sprawa jest dla niego osobiście niepokojąca, ponieważ cenił sobie informacje gazety na temat tendencji antysemickich, incydentów i przestępstw.

„Wiele głosów w internecie już wcześniej wyrażało podobną krytykę, a w niektórych przypadkach nawiązywało do wcześniejszych karykatur w gazecie” – przypomina „Die Welt”.

„Süddeutsche Zeitung” zareagowała za pośrednictwem Twittera: „Ta karykatura jest graficznym przetworzeniem obrazów telewizyjnych z poniedziałku: ukraiński prezydent na ekranie wideo, a więc w formacie XXL, przed publicznością w Davos. To pokazuje, jak dominującym tematem jest tam Ukraina”.

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe