Hiszpańskie Leopardy dla Ukrainy? Der Spiegel: Madryt zrezygnował po telefonach z Berlina

Jak donosił kilka dni temu dziennik El Pais wg. źródeł rządowych w Madrycie, Hiszpania była gotowa do dokonania skoku jakościowego w zakresie wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Austracki Leopard 2A4 Hiszpańskie Leopardy dla Ukrainy? Der Spiegel: Madryt zrezygnował po telefonach z Berlina
Austracki Leopard 2A4 / Wikipedia CC BY-SA 2,5 böhringer friedrich

O ile do tej pory dostarczała amunicję, sprzęt ochrony indywidualnej i broń lekką (granatniki C-90 i karabiny maszynowe), to obecnie przygotowuje się do dostarczenia broni ciężkiej, w tym rakiet przeciwlotniczych i czołgów Leopard 2A4, oraz niezbędnego szkolenia ukraińskich wojskowych.

Chodzi o czołgi, które Hiszpania zakonserwowała wcześniej po tym jak zakupiła partię 108 maszyn, co miało być częścią kontraktu, który opiewał na produkcję Leopardów w Hiszpanii. Do przekazania Ukrainie ma się nadawać ok. 40 czołgów, które jednak wymagają remontu. 

Z racji tego, że producentem czołgów są Niemcy, do przekazania czołgów Ukrainie, Hiszpanie potrzebują zgody Niemiec.

 

Hiszpanie się wycofali?

Tymczasem jak donosi Der Spiegel, według źródeł rządowych w Berlinie Hiszpanie mieli się z tej decyzji wycofać. Rząd niemiecki miał ostzregać Hiszpanów w rozmowach telefonicznych, że krok ten będzie oznaczał odejście od (choć całkowicie nieformalnej i nieoficjalnej) decyzji wszystkich zachodnich sojuszników o niedostarczaniu Kijowowi czołgów.

Z kolei według Business Insider, Madryt przeprosił nawet Berlin za zamieszanie. Obecnie mówi się o najwyżej dziesięciu czołgach, a decyzja w tej sprawie również jest przesądzona.

[z całością materiału można się zapoznać tutaj]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe