Rosyjski szpieg próbował przeniknąć do Trybunału w Hadze. Został zatrzymany

Holenderskie służby zatrzymały oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego, który próbował pod fałszywą tożsamością przeniknąć do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
 Rosyjski szpieg próbował przeniknąć do Trybunału w Hadze. Został zatrzymany
/ fot. Pixabay

Informację o zatrzymaniu 36-letniego Rosjanina, który posługiwał się fałszywą brazylijska tożsamością, przekazał dziś szef holenderskiej Głównej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD), Erik Akerboom.

AIVD uniemożliwiła rosyjskiemu oficerowi wywiadu uzyskanie dostępu jako stażysta do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze” – oświadczono.

Podkreślono również, że 36-letni agent GRU został zatrzymany na lotnisku Schiphol i odesłany do Brazylii, gdzie pozostaje w areszcie. Toczy się przeciw niemu postępowanie karne.

Akerboom przekazał, że gdyby Rosjaninowi udało się rozpocząć pracę w Międzynarodowym Trybunale Karny, wiązałoby się to z dużym zagrożeniem: – Mógłby mieć dostęp do informacji i ludzi bardzo interesujących dla GRU.

Podkreślono, że oficer rosyjskiego wywiadu mógłby mieć także wpływ na sprawy karne, które bada obecnie Trybunał - m.in. możliwe zbrodnie popełnione przez Rosjan na Ukrainie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe