Szef Pentagonu: NATO jest bliskie powitania dwóch nowych państw członkowskich

NATO jest bliskie powitania dwóch nowych państw członkowskich; Finlandia i Szwecja podjęły historyczną decyzję, by ubiegać się o członkostwo, a to odzwierciedla atrakcyjność podstawowych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli minister obrony USA Lloyd Austin.
 Szef Pentagonu: NATO jest bliskie powitania dwóch nowych państw członkowskich
/ fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

– Razem podjęliśmy wyzwanie wojny z wyboru Putina i rosyjskiego ataku na bezpieczeństwo transatlantyckie. (...) NATO pokazało światu, że pozostaje podstawowym forum konsultacji, decyzji i działań w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Razem zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie na bezpodstawną, bezprawną i lekkomyślną inwazję Rosji na Ukrainę – podkreślił szef Pentagonu.

Podkreślił, zobowiązanie USA na rzecz NATO i artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczącego zobowiązania sojuszników do kolektywnej obrony, pozostaje "niewzruszone".

Austin wcześniej wezwał sojuszników do zwiększenia dostaw broni dla Ukraińców. – Ukraina stoi przed decydującym momentem na polu bitwy – powiedział w Brukseli. – Musimy zatem zintensyfikować nasze wspólne zaangażowanie i podwoić wysiłki, aby mogła się bronić – dodał.

Szwecja i Finlandia w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, spotkały się jednak ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie grup, które Turcja uznaje za organizacje terrorystyczne.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe