"Słabość rezerw. Słabość morale. Rosja jest w trudnym położeniu"

Rosjanie są w trudnym położeniu? Na temat sytuacji rosyjskich wojsk na Ukrainie wypowiedział się sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.
/ YouTube, Fox News screenshot

Rosjanie mają problem? Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace oznajmił, że Rosja jest „w bardzo trudnym położeniu”, a sukces Ukrainy może zależeć od tego, jak szybko rozmieści ona ciężką broń na linii frontu w celu przeprowadzenia kontrofensywy.

Wojna na terytorium Ukrainy trwa już ponad trzy miesiące. Od samego początku strona Ukraińska jest wspierana przez zachód, który dostarcza jej przede wszystkim niezbędną w tej sytuacji broń. Dziś już wiemy, że rzeczywistości okazała się całkowitym przeciwieństwem początkowego scenariusza Rosjan planowanego w związku z inwazją na terytorium wschodniego sąsiada Polski.

Z kolei według Sekretarza obrony Wielkiej Brytanii, który rozmawiał z CNN – Rosja jest aktualnie w bardzo trudnym położeniu.

Myślę, że jeśli spojrzymy na Rosję, to przekonamy się, że jest w bardzo, bardzo trudnym położeniu. Z pewnością ze względu na słabość swoich rezerw i morale, a to sprawi, że każdy metr, o który będzie walczyła, będzie jeszcze trudniejszy [do zdobycia — przyp. red.]. W tym samym czasie zobaczymy, jak niektóre z tych cięższych broni trafiają w ręce Ukrainy, co ponownie zmieni równowagę – powiedział.

Wallace dodał także, że Rosja będzie „desperacko starała się znaleźć jakąś formę zwycięstwa, bez względu na to, jak małe ono będzie, aby jej morale było trochę lepsze”.

Rosja jest w terenie od miesięcy. Trzeba pamiętać, że wojsko rozmieszczano głównie trzy miesiące przed inwazją. Żadna armia nie została zaprojektowana jako armia poborowa na polu walki, źle wyposażona, ponosząca ogromne straty – powiedział.

Myślę, że kluczowe jest tutaj to, jak szybko Ukraina rozmieści niektóre z tych cięższych broni i jak szybko zorganizuje kontrofensywę, a nie tylko kontrataki. Dlatego Zachód bardzo chętnie pomaga w szkoleniu Ukraińców i upewnia się, że stosują otrzymaną broń w sposób, który czyni tę różnicę – powiedział Wallace.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe