Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony przez Niemców dla Polaków.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz / materiały organizatorów

Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

W I transporcie do KL Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu Podhalan. Wielu z nich trafiło najpierw do Palace, gdzie po licznych torturach zostali wywiezieni do więzienia w Tarnowie, a stamtąd do piekła na ziemi – niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Relacja organizatorów

14 czerwca 2022 roku obchodziliśmy 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz. Członkowie Społecznego Komitetu 14 Czerwca oraz delegacja Komitetu Obrońców Palace wyruszyła wspólnie z Podhala do Muzeum Auschwitz-Birkenau, by właśnie w tym szczególnym miejscu upamiętnić polskie ofiary niemieckiego bestialstwa.

By móc odwiedzić to święte miejsce w tym ważnym dla nas Polaków dniu, wejście na teren Muzeum możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji należy dokonywać na stronie muzeum, a jak podaje Muzeum Auschwitz liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona. Wejście na teren Muzeum Auschwitz możliwe jest więc tylko z biletem i okazaniem dowodu osobistego.

Przyjeżdżamy do Oświęcimia. Dumnie maszerujemy w kierunku muzeum z biało-czerwonymi flagami. Na parkingu zauważamy Pana Jerzego Klistałę, 87-letniego syna więźnia KL Auschwitz oraz autora kilkudziesięciu książek o tematyce obozowej, który został pozwany przez dyrektora Muzeum Auschwitz, którego zdaniem w Muzeum Auschwitz mogło dojść do dewastacji miejsc pamięci. Zamieniamy ze sobą kilka słów, a następnie podchodzimy do pozostałych członków Społecznego Komitetu 14 Czerwca. Na miejscu jest już obecny Pan mecenas Wiesław Misiek, który jest mocno zaangażowany w sprawę dotyczącą odszkodowań od Niemiec za przymusową pracę Polaków i służy pomocą w przygotowaniu pozwów przeciwko RFN. Spotkaliśmy również i przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Panią dr Anną Mandrelą, dotyczącą obecnej sytuacji w Muzeum Auschwitz i Palace.

Tego dnia w upamiętnieniu I transportu Polaków do KL Auschwitz wzięła również udział razem z nami - młodzież z chorzowskich szkół z opiekunami - przyjeżdżając z Chorzowa rowerowym Rajdem Pamięci.

Przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz napotykamy na bramki i ochroniarzy. Jak co roku, odbywa się kontrola przypominająca odprawy z pełną kontrolą bezpieczeństwa jak na lotnisku w Balicach, w której Polacy chcący oddać hołd polskim ofiarom mogą czuć się jak potencjalni przestępcy chcący wnieść niepostrzeżenie na teren Muzeum Auschwitz…Hmm, no właśnie co? Biało-czerwoną chustę? Biało-czerwoną flagę Polski? Otóż nie! Do biało-czerwonych flag Muzeum Auschwitz nie ma już zastrzeżeń od kilku lat, od kiedy rozlała się fala krytyki licznych stowarzyszeń (w tym Społecznego Komitetu 14 Czerwca) wobec dyrektora Muzeum Auschwitz. Dzisiaj póki co można z nią wejść bez problemu...

Przechodzimy przez bramki. Kontrolujący nas ochroniarze nie zauważyli niczego podejrzanego. Ruszamy przed Ścianę Straceń. To właśnie tam ma się odbyć lada moment uroczystość. Niestety, zbliżając się do wskazanego miejsca jesteśmy kierowani przez ochroniarzy muzeum obok Ściany Straceń, natomiast oficjele przed Ścianą Straceń. Naprzeciwko Nas ostatni żyjący świadkowie – kilkunastu więźniów KL Auschwitz. Jesteśmy odgrodzeni barierkami.

Głos zabiera dyrektor PMAB Piotr Cywiński. Niestety, nie zauważamy podczas tak ważnej uroczystości ani Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę, ani Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Glińskiego, czy też premier Pani Beaty Szydło, która wchodzi w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau (premier Szydło uczestniczyła tego dnia w obradach komisji PE, które decydowały o wykreśleniu energii atomowej i gazowej z tzw. "taksonomii UE" - przyp. red.), posłów czy też ministrów.

Po złożeniu wieńców przez oficjeli i wpuszczeniu Nas przed Ścianę Straceń został złożony wieniec w imieniu wszystkich członków Komitetu 14 Czerwca, na czele którego stoi przewodnicząca Barbara Wojnarowska Gautier – więźniarka KL Auschwitz. Rozpaliliśmy 82 znicze w 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz w kształcie kotwicy – Polski Walczącej.

Przypomnijmy, że Msze Święte 14 czerwca odbywały się pod blokiem 11 nieprzerwanie od 1945 roku, aż do 2015 roku... Dlaczego już jej tam nie ma? Dlaczego niszczymy tradycję tego świętego miejsca? Czy i komu ona przeszkadza?

Jak wspominał kilka lat temu arcybiskup Marek Jędraszewski, naród bez pamięci nie ma przyszłości, stąd „tak istotne dla kolejnych pokoleń jest stanie na straży prawdy i wartości narodowych”.


 

POLECANE
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

REKLAMA

Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony przez Niemców dla Polaków.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz / materiały organizatorów

Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

W I transporcie do KL Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu Podhalan. Wielu z nich trafiło najpierw do Palace, gdzie po licznych torturach zostali wywiezieni do więzienia w Tarnowie, a stamtąd do piekła na ziemi – niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Relacja organizatorów

14 czerwca 2022 roku obchodziliśmy 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz. Członkowie Społecznego Komitetu 14 Czerwca oraz delegacja Komitetu Obrońców Palace wyruszyła wspólnie z Podhala do Muzeum Auschwitz-Birkenau, by właśnie w tym szczególnym miejscu upamiętnić polskie ofiary niemieckiego bestialstwa.

By móc odwiedzić to święte miejsce w tym ważnym dla nas Polaków dniu, wejście na teren Muzeum możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji należy dokonywać na stronie muzeum, a jak podaje Muzeum Auschwitz liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona. Wejście na teren Muzeum Auschwitz możliwe jest więc tylko z biletem i okazaniem dowodu osobistego.

Przyjeżdżamy do Oświęcimia. Dumnie maszerujemy w kierunku muzeum z biało-czerwonymi flagami. Na parkingu zauważamy Pana Jerzego Klistałę, 87-letniego syna więźnia KL Auschwitz oraz autora kilkudziesięciu książek o tematyce obozowej, który został pozwany przez dyrektora Muzeum Auschwitz, którego zdaniem w Muzeum Auschwitz mogło dojść do dewastacji miejsc pamięci. Zamieniamy ze sobą kilka słów, a następnie podchodzimy do pozostałych członków Społecznego Komitetu 14 Czerwca. Na miejscu jest już obecny Pan mecenas Wiesław Misiek, który jest mocno zaangażowany w sprawę dotyczącą odszkodowań od Niemiec za przymusową pracę Polaków i służy pomocą w przygotowaniu pozwów przeciwko RFN. Spotkaliśmy również i przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Panią dr Anną Mandrelą, dotyczącą obecnej sytuacji w Muzeum Auschwitz i Palace.

Tego dnia w upamiętnieniu I transportu Polaków do KL Auschwitz wzięła również udział razem z nami - młodzież z chorzowskich szkół z opiekunami - przyjeżdżając z Chorzowa rowerowym Rajdem Pamięci.

Przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz napotykamy na bramki i ochroniarzy. Jak co roku, odbywa się kontrola przypominająca odprawy z pełną kontrolą bezpieczeństwa jak na lotnisku w Balicach, w której Polacy chcący oddać hołd polskim ofiarom mogą czuć się jak potencjalni przestępcy chcący wnieść niepostrzeżenie na teren Muzeum Auschwitz…Hmm, no właśnie co? Biało-czerwoną chustę? Biało-czerwoną flagę Polski? Otóż nie! Do biało-czerwonych flag Muzeum Auschwitz nie ma już zastrzeżeń od kilku lat, od kiedy rozlała się fala krytyki licznych stowarzyszeń (w tym Społecznego Komitetu 14 Czerwca) wobec dyrektora Muzeum Auschwitz. Dzisiaj póki co można z nią wejść bez problemu...

Przechodzimy przez bramki. Kontrolujący nas ochroniarze nie zauważyli niczego podejrzanego. Ruszamy przed Ścianę Straceń. To właśnie tam ma się odbyć lada moment uroczystość. Niestety, zbliżając się do wskazanego miejsca jesteśmy kierowani przez ochroniarzy muzeum obok Ściany Straceń, natomiast oficjele przed Ścianą Straceń. Naprzeciwko Nas ostatni żyjący świadkowie – kilkunastu więźniów KL Auschwitz. Jesteśmy odgrodzeni barierkami.

Głos zabiera dyrektor PMAB Piotr Cywiński. Niestety, nie zauważamy podczas tak ważnej uroczystości ani Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę, ani Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Glińskiego, czy też premier Pani Beaty Szydło, która wchodzi w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau (premier Szydło uczestniczyła tego dnia w obradach komisji PE, które decydowały o wykreśleniu energii atomowej i gazowej z tzw. "taksonomii UE" - przyp. red.), posłów czy też ministrów.

Po złożeniu wieńców przez oficjeli i wpuszczeniu Nas przed Ścianę Straceń został złożony wieniec w imieniu wszystkich członków Komitetu 14 Czerwca, na czele którego stoi przewodnicząca Barbara Wojnarowska Gautier – więźniarka KL Auschwitz. Rozpaliliśmy 82 znicze w 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz w kształcie kotwicy – Polski Walczącej.

Przypomnijmy, że Msze Święte 14 czerwca odbywały się pod blokiem 11 nieprzerwanie od 1945 roku, aż do 2015 roku... Dlaczego już jej tam nie ma? Dlaczego niszczymy tradycję tego świętego miejsca? Czy i komu ona przeszkadza?

Jak wspominał kilka lat temu arcybiskup Marek Jędraszewski, naród bez pamięci nie ma przyszłości, stąd „tak istotne dla kolejnych pokoleń jest stanie na straży prawdy i wartości narodowych”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe