Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony przez Niemców dla Polaków.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz / materiały organizatorów

Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

W I transporcie do KL Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu Podhalan. Wielu z nich trafiło najpierw do Palace, gdzie po licznych torturach zostali wywiezieni do więzienia w Tarnowie, a stamtąd do piekła na ziemi – niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Relacja organizatorów

14 czerwca 2022 roku obchodziliśmy 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz. Członkowie Społecznego Komitetu 14 Czerwca oraz delegacja Komitetu Obrońców Palace wyruszyła wspólnie z Podhala do Muzeum Auschwitz-Birkenau, by właśnie w tym szczególnym miejscu upamiętnić polskie ofiary niemieckiego bestialstwa.

By móc odwiedzić to święte miejsce w tym ważnym dla nas Polaków dniu, wejście na teren Muzeum możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji należy dokonywać na stronie muzeum, a jak podaje Muzeum Auschwitz liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona. Wejście na teren Muzeum Auschwitz możliwe jest więc tylko z biletem i okazaniem dowodu osobistego.

Przyjeżdżamy do Oświęcimia. Dumnie maszerujemy w kierunku muzeum z biało-czerwonymi flagami. Na parkingu zauważamy Pana Jerzego Klistałę, 87-letniego syna więźnia KL Auschwitz oraz autora kilkudziesięciu książek o tematyce obozowej, który został pozwany przez dyrektora Muzeum Auschwitz, którego zdaniem w Muzeum Auschwitz mogło dojść do dewastacji miejsc pamięci. Zamieniamy ze sobą kilka słów, a następnie podchodzimy do pozostałych członków Społecznego Komitetu 14 Czerwca. Na miejscu jest już obecny Pan mecenas Wiesław Misiek, który jest mocno zaangażowany w sprawę dotyczącą odszkodowań od Niemiec za przymusową pracę Polaków i służy pomocą w przygotowaniu pozwów przeciwko RFN. Spotkaliśmy również i przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Panią dr Anną Mandrelą, dotyczącą obecnej sytuacji w Muzeum Auschwitz i Palace.

Tego dnia w upamiętnieniu I transportu Polaków do KL Auschwitz wzięła również udział razem z nami - młodzież z chorzowskich szkół z opiekunami - przyjeżdżając z Chorzowa rowerowym Rajdem Pamięci.

Przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz napotykamy na bramki i ochroniarzy. Jak co roku, odbywa się kontrola przypominająca odprawy z pełną kontrolą bezpieczeństwa jak na lotnisku w Balicach, w której Polacy chcący oddać hołd polskim ofiarom mogą czuć się jak potencjalni przestępcy chcący wnieść niepostrzeżenie na teren Muzeum Auschwitz…Hmm, no właśnie co? Biało-czerwoną chustę? Biało-czerwoną flagę Polski? Otóż nie! Do biało-czerwonych flag Muzeum Auschwitz nie ma już zastrzeżeń od kilku lat, od kiedy rozlała się fala krytyki licznych stowarzyszeń (w tym Społecznego Komitetu 14 Czerwca) wobec dyrektora Muzeum Auschwitz. Dzisiaj póki co można z nią wejść bez problemu...

Przechodzimy przez bramki. Kontrolujący nas ochroniarze nie zauważyli niczego podejrzanego. Ruszamy przed Ścianę Straceń. To właśnie tam ma się odbyć lada moment uroczystość. Niestety, zbliżając się do wskazanego miejsca jesteśmy kierowani przez ochroniarzy muzeum obok Ściany Straceń, natomiast oficjele przed Ścianą Straceń. Naprzeciwko Nas ostatni żyjący świadkowie – kilkunastu więźniów KL Auschwitz. Jesteśmy odgrodzeni barierkami.

Głos zabiera dyrektor PMAB Piotr Cywiński. Niestety, nie zauważamy podczas tak ważnej uroczystości ani Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę, ani Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Glińskiego, czy też premier Pani Beaty Szydło, która wchodzi w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau (premier Szydło uczestniczyła tego dnia w obradach komisji PE, które decydowały o wykreśleniu energii atomowej i gazowej z tzw. "taksonomii UE" - przyp. red.), posłów czy też ministrów.

Po złożeniu wieńców przez oficjeli i wpuszczeniu Nas przed Ścianę Straceń został złożony wieniec w imieniu wszystkich członków Komitetu 14 Czerwca, na czele którego stoi przewodnicząca Barbara Wojnarowska Gautier – więźniarka KL Auschwitz. Rozpaliliśmy 82 znicze w 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz w kształcie kotwicy – Polski Walczącej.

Przypomnijmy, że Msze Święte 14 czerwca odbywały się pod blokiem 11 nieprzerwanie od 1945 roku, aż do 2015 roku... Dlaczego już jej tam nie ma? Dlaczego niszczymy tradycję tego świętego miejsca? Czy i komu ona przeszkadza?

Jak wspominał kilka lat temu arcybiskup Marek Jędraszewski, naród bez pamięci nie ma przyszłości, stąd „tak istotne dla kolejnych pokoleń jest stanie na straży prawdy i wartości narodowych”.


 

POLECANE
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta

Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz Wiadomości
Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz

Słynne więzienie zbudowane na wyspie w Zatoce San Francisco zostało zamknięte w 1963 roku ze względu m.in. na wysokie koszty utrzymania. Dziś jest atrakcją turystyczną i muzeum. Donald Trump ogłosił w niedzielę plany dotyczące ponownego otwarcia Alcatraz.

Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie? tylko u nas
Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie?

Destrukcja, jaka rozpoczęła się na wiosnę 2024 r. w MEN, nabiera na sile i grozi całkowitym załamaniem się procesu dydaktycznego w szkołach i systemu polskiej oświaty. Alarmuje o tym m.in. oświatowa "Solidarność".

Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza z ostatniej chwili
Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza

Kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej większości w głosowaniu w Bundestagu.

Ucierpiał funkcjonariusz. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
"Ucierpiał funkcjonariusz". Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje, doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Węgrzy zatrzymali Izraelczyka ściganego przez Polskę. Ukrywał się w Budapeszcie z ostatniej chwili
Węgrzy zatrzymali Izraelczyka ściganego przez Polskę. Ukrywał się w Budapeszcie

45-letni Izraelczyk ścigany przez Polskę europejskim listem gończym w związku z przestępstwami gospodarczymi został zatrzymany w Budapeszcie – poinformowała we wtorek na swojej stronie węgierska policja.

Karol Nawrocki opublikował swoje oświadczenie majątkowe z ostatniej chwili
Karol Nawrocki opublikował swoje oświadczenie majątkowe

Dzisiaj Karol Nawrocki otrzymał zgodę na opublikowanie swojego oświadczenia majątkowego. "Kserokopie oświadczenia majątkowego zostały udostępnione prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu w odpowiedzi na jego poniedziałkowy wniosek. Zgodę na udostępnienie oświadczenia majątkowego wydała I prezes SN Małgorzata Manowska" – poinformował dzisiaj Maciej Brzózka z biura prasowego SN.

Wstrząs polityczny w Rumunii. Powołano nowego premiera gorące
Wstrząs polityczny w Rumunii. Powołano nowego premiera

Pełniącym obowiązki premierem Rumunii został we wtorek Catalin Predoiu, tymczasowy lider koalicyjnej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) i minister spraw wewnętrznych. Dzień wcześniej, po porażce kandydata koalicji w I turze wyborów prezydenckich, do dymisji podał się premier Marcel Ciolacu.

Jest decyzja sądu w sprawie oświadczenia majątkowego Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Jest decyzja sądu w sprawie oświadczenia majątkowego Karola Nawrockiego

Ujawnienia oświadczenia majątkowego Nawrockiego domagają się m.in. politycy KO. Chodzi o stwierdzenie, czy Nawrocki ujął w oświadczeniu wszystkie posiadane nieruchomości. Dzisiaj zapadła decyzja sądu w tej sprawie.

REKLAMA

Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony przez Niemców dla Polaków.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz Społeczny Komitet 14 Czerwca wspólnie z Komitetem Obrońców Palace upamiętniły 82. rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.
Upamiętnienie 82. rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz / materiały organizatorów

Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

W I transporcie do KL Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu Podhalan. Wielu z nich trafiło najpierw do Palace, gdzie po licznych torturach zostali wywiezieni do więzienia w Tarnowie, a stamtąd do piekła na ziemi – niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Relacja organizatorów

14 czerwca 2022 roku obchodziliśmy 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz. Członkowie Społecznego Komitetu 14 Czerwca oraz delegacja Komitetu Obrońców Palace wyruszyła wspólnie z Podhala do Muzeum Auschwitz-Birkenau, by właśnie w tym szczególnym miejscu upamiętnić polskie ofiary niemieckiego bestialstwa.

By móc odwiedzić to święte miejsce w tym ważnym dla nas Polaków dniu, wejście na teren Muzeum możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji należy dokonywać na stronie muzeum, a jak podaje Muzeum Auschwitz liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona. Wejście na teren Muzeum Auschwitz możliwe jest więc tylko z biletem i okazaniem dowodu osobistego.

Przyjeżdżamy do Oświęcimia. Dumnie maszerujemy w kierunku muzeum z biało-czerwonymi flagami. Na parkingu zauważamy Pana Jerzego Klistałę, 87-letniego syna więźnia KL Auschwitz oraz autora kilkudziesięciu książek o tematyce obozowej, który został pozwany przez dyrektora Muzeum Auschwitz, którego zdaniem w Muzeum Auschwitz mogło dojść do dewastacji miejsc pamięci. Zamieniamy ze sobą kilka słów, a następnie podchodzimy do pozostałych członków Społecznego Komitetu 14 Czerwca. Na miejscu jest już obecny Pan mecenas Wiesław Misiek, który jest mocno zaangażowany w sprawę dotyczącą odszkodowań od Niemiec za przymusową pracę Polaków i służy pomocą w przygotowaniu pozwów przeciwko RFN. Spotkaliśmy również i przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Panią dr Anną Mandrelą, dotyczącą obecnej sytuacji w Muzeum Auschwitz i Palace.

Tego dnia w upamiętnieniu I transportu Polaków do KL Auschwitz wzięła również udział razem z nami - młodzież z chorzowskich szkół z opiekunami - przyjeżdżając z Chorzowa rowerowym Rajdem Pamięci.

Przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz napotykamy na bramki i ochroniarzy. Jak co roku, odbywa się kontrola przypominająca odprawy z pełną kontrolą bezpieczeństwa jak na lotnisku w Balicach, w której Polacy chcący oddać hołd polskim ofiarom mogą czuć się jak potencjalni przestępcy chcący wnieść niepostrzeżenie na teren Muzeum Auschwitz…Hmm, no właśnie co? Biało-czerwoną chustę? Biało-czerwoną flagę Polski? Otóż nie! Do biało-czerwonych flag Muzeum Auschwitz nie ma już zastrzeżeń od kilku lat, od kiedy rozlała się fala krytyki licznych stowarzyszeń (w tym Społecznego Komitetu 14 Czerwca) wobec dyrektora Muzeum Auschwitz. Dzisiaj póki co można z nią wejść bez problemu...

Przechodzimy przez bramki. Kontrolujący nas ochroniarze nie zauważyli niczego podejrzanego. Ruszamy przed Ścianę Straceń. To właśnie tam ma się odbyć lada moment uroczystość. Niestety, zbliżając się do wskazanego miejsca jesteśmy kierowani przez ochroniarzy muzeum obok Ściany Straceń, natomiast oficjele przed Ścianą Straceń. Naprzeciwko Nas ostatni żyjący świadkowie – kilkunastu więźniów KL Auschwitz. Jesteśmy odgrodzeni barierkami.

Głos zabiera dyrektor PMAB Piotr Cywiński. Niestety, nie zauważamy podczas tak ważnej uroczystości ani Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę, ani Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Glińskiego, czy też premier Pani Beaty Szydło, która wchodzi w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau (premier Szydło uczestniczyła tego dnia w obradach komisji PE, które decydowały o wykreśleniu energii atomowej i gazowej z tzw. "taksonomii UE" - przyp. red.), posłów czy też ministrów.

Po złożeniu wieńców przez oficjeli i wpuszczeniu Nas przed Ścianę Straceń został złożony wieniec w imieniu wszystkich członków Komitetu 14 Czerwca, na czele którego stoi przewodnicząca Barbara Wojnarowska Gautier – więźniarka KL Auschwitz. Rozpaliliśmy 82 znicze w 82 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz w kształcie kotwicy – Polski Walczącej.

Przypomnijmy, że Msze Święte 14 czerwca odbywały się pod blokiem 11 nieprzerwanie od 1945 roku, aż do 2015 roku... Dlaczego już jej tam nie ma? Dlaczego niszczymy tradycję tego świętego miejsca? Czy i komu ona przeszkadza?

Jak wspominał kilka lat temu arcybiskup Marek Jędraszewski, naród bez pamięci nie ma przyszłości, stąd „tak istotne dla kolejnych pokoleń jest stanie na straży prawdy i wartości narodowych”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe