Ciekawe. Luksemburski minister spraw zagranicznych przyznaje, że wyręcza Niemców w atakowaniu Polski

– Powiedzmy tak: istnieją tematy, o których Luksemburczyk może mówić bardziej wyraziście [niż Niemiec – przyp. red.] – mówi w wywiadzie dla „Der Spiegel” – w którym uczestniczyła również minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock – minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn.
Jean Asselborn Ciekawe. Luksemburski minister spraw zagranicznych przyznaje, że wyręcza Niemców w atakowaniu Polski
Jean Asselborn / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Raimond Spekking

MSZ Luksemburga odnosi się do sprawy Izraela, który zajmuje tereny Palestyńczyków, ale Niemcom krytykować go nie wypada.

– Z Polską jest podobnie. Jako Luksemburczyk mogę powiedzieć, że w Polsce też musi funkcjonować państwo prawa, a sądy powinny być niezależne, choć obecnie nie są. Gdy mówi to Niemiec, wielu Polaków reaguje automatycznie odwołaniem się do II wojny światowej

– mówi Asselborn.

Jego słowa potwierdza Annalena Baerbock:

– Jeżeli w jakiejś sprawie mamy podobne stanowisko, to możemy wykorzystywać te różne role.

 

Atak Asselborna

Te wypowiedzi są bardzo ciekawe choćby w kontekście zeszłorocznego ataku Asselborna na Polskę. Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł wtedy o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. Podobne orzeczenia wydały już odpowiedniki TK w wielu krajach UE, jednak tylko Polska została zaatakowana z pełną furią przez lewicowo-liberalne media, polityków i instytucje unijne.

Tymczasem podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu szef MSZ Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean Asselborn wezwał Polskę do zmiany konstytucji, aby wyrok Trybunału taki jak ten ostatni nie był już możliwy. W przeciwnym razie zasugerował krajowi wyjście z Unii.

– Żadne państwo członkowskie nie jest niezbędne w UE

– mówił.

Czy było to w istocie stanowisko Niemiec?


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe