Kryzys gazowy w Niemczech: Gminy planują hale, w których będzie można się ogrzać. "Ogrzewanie stanie się luksusem"

Przypomnijmy, że Rosja odcięła dostawy gazu, który dostarczany był rurociągiem Nord Stream 1. Nie ma przy tym pewności, kiedy zostaną wznowione. Z racji tego, w Niemczech prawdziwym wyzwaniem stanie się przetrwanie nadchodzącej zimy.
Jak informuje portal rbb24, berliński Senat ma w planach kilka pomysłów, które mogą wesprzeć berlińczyków w tym trudnym czasie.
Senator ds. społecznych, Katja Kipping, wyjaśniła, że rozważa się wprowadzenie tzw. "wysp ciepła". Są to miejsca, w których osoby wymagające pomocy będą mogły się ogrzać. Chodzi m.in. o sale gimnastyczne.
Wprowadzenie takiego pomysłu w życie rozważają niemieckie gminy: Tuttlingen w Badenii-Wirtembergii, czy chociażby Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie.
Władze Berlina powołały specjalną grupę zadaniową
Zajmie się ona szukaniem sposobów na oszczędzanie energii w budynkach administrowanych przez Senat miasta. Dzięki temu władze miasta będą mogły zaoszczędzić nawet ok. 10 proc. zużycia energii.
O oszczędność apelują zarówno politycy, jak i szefowie koncernów energetycznych. Szef firmy Gasag, Georg Friedrichs nie wyklucza znacznych podwyżek za prąd i gaz. Dodał, że warto oszczędzać gaz już teraz, a nie dopiero w miesiącach zimowych.
Ogrzewanie stanie się luksusem?
Problem podnosi także berliński dziennik „Die Tageszeitung” (TAZ).
– Zaspokojenie podstawowej potrzeby, jaką jest brak chłodu we własnym domu, nie będzie już dostępne dla wielu osób. Jeśli ceny energii wzrosną pięcio-, siedmio- lub nawet dziesięciokrotnie, ogrzewanie stanie się luksusem – informuje „TAZ”. Dziennik sugeruje, by wprowadzić zakaz odcinania ogrzewania i prądu przez dostawców energii z racji niezapłaconych rachunków.
Portal „Spiegiel Online" proponuje jeszcze inne sposoby oszczędzania energii.
– Miasta obecnie analizują wiele krótkoterminowych środków oszczędnościowych. Na przykład wyłączają oświetlenie, obywają się bez ciepłej wody w budynkach publicznych, wyłączają fontanny, zmniejszają temperaturę klimatyzatorów i wody do kąpieli – powiedziała Verena Goeppert, przewodnicząca Związku Głównego Miast i Gmin w Niemczech.