Komedia. KE wezwie kraje członkowskie, by rozważyły rezygnację z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego

Sposobem na zapobieżenie kryzysowi gazowemu zimą jest obniżenie popytu na ten surowiec, również przez indywidulanych konsumentów - wynika to z komunikatu Komisji Europejskiej, który ma być opublikowany w najbliższą środę, ale którego projekt można znaleźć już teraz w internecie.
Gmach Komisji Europejskiej Komedia. KE wezwie kraje członkowskie, by rozważyły rezygnację z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego
Gmach Komisji Europejskiej / Pixabay.com

"Europa musi teraz przygotować się na potencjalne dalsze zakłócenia – nawet na całkowite odcięcie – dostaw rosyjskiego gazu. Rada Europejska w konkluzjach z 31 maja i 23 czerwca poprosiła o przeprowadzenie tego przygotowania w trybie pilnym, a w szczególności w celu umożliwienia ściślejszej koordynacji z państwami członkowskimi i między nimi" - czytamy we wstępie projektu komunikatu autorstwa KE.

Zgodnie z danymi Komisji unijny system gazowy "z nadwyżką zrekompensował" niedobór 25 mld metrów sześciennych zmniejszonego importu rosyjskiego gazu dzięki 35 mld metrów sześciennych skroplonego surowca i importowi rurociągami z innych krajów. Jednak z przeprowadzonych symulacji wynika, że całkowite odcięcie dostaw z Rosji spowoduje, że UE nie zdoła napełnić swoich magazynów do 80 proc., co z kolei będzie oznaczało, że zimą - w skali całej Wspólnoty - zabraknie 20 mld metrów sześciennych gazu.

W związku z tym Komisja zaproponuje "plan redukcji popytu", który będzie polegał na zmniejszeniu zużycia gazu zarówno przez konsumentów indywidulanych i przedsiębiorstwa świadczące kluczowe usługi, jak i przez przemysł.

"Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać" - czytamy w ujawnionym dokumencie.

KE chce, by państwa członkowskie skierowały do konsumentów indywidualnych kampanie zachęcające do oszczędzania gazu poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza (a klimatyzacji do 25 stopni).

Komisja wezwie również kraje członkowskie, by rozważyły rezygnację - tam, gdzie to możliwe - z produkcji prądu z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego.

- Wg projektu komunikatu Komisji Europejskiej, w środę KE ma zalecieć państwom UE… powrót do produkcji energii z węgla. Całe lata działań UE w celu likwidacji przemysłu węglowego w Europie okazują się historycznym błędem i kpiną z rozsądku.

Warto przypomnieć przy tej okazji, że jeszcze 2 miesiące temu odpowiedzią KE na wojnę i kryzys energetyczne było jeszcze więcej #fitfor55, jeszcze więcej nakazów rezygnowania z węgla itp. Co się od tego czasu zmieniło? Do KE dotarło najwyraźniej w końcu, co czeka UE w zimie.

A czeka UE kryzys gospodarczy i energetyczny na niewyobrażalną skalę. Oprócz czynników, które już się kumulują, dojdzie zapewne całkowite zawieszenie przez Rosję dostaw do Europy, a może i rosyjskie sabotaże dostaw np z Kazachstanu czy Azerbejdżanu.

- komentuje znany bloger Paweł Rybicki

Jednocześnie zastrzeże, że tymczasowe przejście z gazu na węgiel "może zwiększyć emisje", a odnawialne źródła energii pozostają najwyższym priorytetem. Zaproponuje też złagodzenie limitów emisji dla przemysłu, aby zapewnić mu większe pole manewru.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe