Poseł FDP uważa, że Polska ma w kwestii niemieckich czołgów zbyt wygórowane oczekiwania

Zdaniem posłanki FDP i przewodniczącej parlamentarnej komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, „niektórzy europejscy partnerzy Niemiec” mają w związku z projektem wymiany broni „wygórowane oczekiwania”.
 Poseł FDP uważa, że Polska ma w kwestii niemieckich czołgów zbyt wygórowane oczekiwania
/ screen YT - Marie-Agnes Strack-Zimmermann

To kolejna odsłona farsy wokół niemieckich czołgów, które miałyby być przekazane polskiej armii przez Niemcy, które obiecały, że za sprzęt przekazany Ukrainie przekażą sojusznikom sprzęt z własnych zasobów. Przypomnijmy, że Polska przekazała Ukrainie ponad 240 czołgów T-72, wozy opancerzone i armatohaubice Krab.

Arogancki komentarz niemieckiej poseł

– Niektórzy mieli nadzieję, że stary sowiecki sprzęt zostanie im zrekompensowany sztuka za sztukę najnowocześniejszą zachodnią techniką – powiedziała w piątek deputowana współrządzącej FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Dodała, że „do tego nie dojdzie, gdyż stary sprzęt jest w porównaniu z nowoczesnymi czołgami mniej wart”.

Przekazała również, że przeszkodą w dokończeniu transakcji jest też „ogromne zainteresowanie najnowszym modelem niemieckiego czołgu Leopard 2A7”.

– Nawet Bundeswehra nie ma wielu egzemplarzy tego czołgu – skwitowała. 

Jak było naprawdę?

Przypomnijmy, że Niemcy od dawna twierdzili, że Polacy zażądali przekazania czołgów najnowszej generacji Leopard 2A7, (których Bundeswehra ma mało) co okazało się niezgodne z prawdą i było wielokrotne dementowane przez polski rząd. 

Ponadto warto w tym miejscu przypomnieć jaką „ofertę” złożyli ostatnio Polsce Niemcy w zamian za przekazanie Ukrainie ponad 240 czołgów T-72.

„Niemiecka "oferta" po 3 miesiącach namysłu: 20 czołgów #Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku 1 sztuka miesięcznie, od października 2023 roku - 3 sztuki miesięcznie. Przypomnijmy: #Polska przekazała #Ukrainie prawie 300 #T72 w ciągu pierwszych 2 miesięcy” – napisał na Twitterze poseł CDU Roderich Kiesewetter, pułkownik Bundeswehry w stanie spoczynku.

Czytaj więcej: "Przegrywamy zaufanie". Niemiecki parlamentarzysta ujawnia nieoficjalnie ile Leopardów Niemcy zaproponowały Polsce


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe