Wiceminister finansów: Obecnie Polsce dobrze służy posiadanie własnej waluty

Wiceminister finansów Artur Soboń rozmawiał z Polskim Radiem 24. Poruszanym tematem były wypowiedzi ekspertów związanych z PO, którzy twierdzili, że Polska powinna wejść do strefy euro.
Wiceminister Artur Soboń Wiceminister finansów: Obecnie Polsce dobrze służy posiadanie własnej waluty
Wiceminister Artur Soboń / CC BY 3.0 PL, gov.pl

W ocenie wiceszefa MF scenariusz ten nie cieszy się aktualnie zbyt dużą popularnością. Ponadto dodał, że ci, którzy go głoszą, wykazują się małym rozsądkiem.

– Obecnie Polsce dobrze służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

– Pozbawianie się narzędzi w postaci polityki monetarnej, w sytuacji, w której różnice w poziomie inflacji w poszczególnych krajach strefy euro są rzędu 5–25 proc., jest czymś niewłaściwym. Dzisiaj dobrze nam służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty – zapewniał.

Gość programu był także pytany o apel Niemiec w związku z dzieleniem się gazem w czasie, gdy państwa UE spodziewają się kryzysu energetycznego.

– Niech Niemcy najpierw pokażą, że są w stanie jakkolwiek, już po tym kompletnym blamażu gazociągu Nord Stream 2, reagować i budować tutaj solidarność; reagować na wezwania innych państw i niech na przykład zrezygnują z wyłączania kolejnych elektrowni atomowych. Tak, aby budować większą stabilność i odporność europejskiego systemu mocy. To wtedy ta wiarygodność tego typu oczekiwań będzie przynajmniej odrobinkę większa – wyjaśnił Artur Soboń.

W ocenie wiceministra finansów Niemcy straciły wiarygodność i solidarność wobec innych krajów europejskich.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe