Były senator PO nie ma złudzeń: „To spowoduje katastrofalne skutki dla Polski”

Zagwarantowanie sędziom możliwości kwestionowania statusu innych sędziów nie wynika z wyroków TSUE. To pretekst KE dla blokowania wypłaty środków z KPO – twierdzi były senator Platformy Obywatelskiej mec. Robert Smoktunowicz.
Ursula von der Leyen Były senator PO nie ma złudzeń: „To spowoduje katastrofalne skutki dla Polski”
Ursula von der Leyen / fot. Flickr / European Parliament / CC BY 2.0

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” została zapytana o relację między Warszawą a Brukselą dotyczące sporu o praworządność i wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak podkreśliła, „Polska musi wywiązać się z podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ursula von der Leyen nie pozostawia złudzeń. Bez tego KPO nie ruszy

Von der Leyen stwierdziła również, że „nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Zdaniem szefowej KE dopiero rozwiązanie tej kwestii spowoduje spełnienie warunków przyznania pieniędzy z KPO.

Mocne słowa byłego senatora PO

Do całej sprawy postanowił odnieść się w mediach społecznościowych były dwukrotny senator Platformy Obywatelskiej i jeden z jej współzałożycieli mec. Robert Smoktunowicz. Stwierdził, że „zagwarantowanie sędziom możliwości kwestionowania statusu innych sędziów nie wynika z wyroków TSUE” i jest to „pretekst Komisji Europejskiej dla blokowania wypłaty środków z KPO”.

„Efektem będzie chaos i pełny paraliż sądownictwa. Dalsze uleganie szantażom Brukseli spowoduje katastrofalne skutki dla Polski” – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe