Prezydent ma dość sporu Warszawy z Brukselą? „Niech rząd sam to załatwia”

Prezydent przygotował projekt ustawy, który kilka miesięcy temu został zaakceptowany przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. To była ręka wyciągnięta do obu stron sporu i zielone światło dla KPO. – Dziś niech rząd sam to załatwia z Komisją – mówi Wirtualnej Polsce osoba z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezydent Andrzej Duda Prezydent ma dość sporu Warszawy z Brukselą? „Niech rząd sam to załatwia”
Prezydent Andrzej Duda / fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Według informacji podanych przez Wirtualną Polskę Pałac Prezydencki jest niezadowolony z faktu, że Komisja Europejska nie jest w stanie dojść do porozumienia z Warszawą w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, a co za tym idzie, z wypłatą środków z Krajowego Planu Odbudowy.

„Prezydent Andrzej Duda także nie ukrywa irytacji. Nie zamierza jednak dłużej wspierać rządu w staraniach o miliardy z unijnej kasy ani angażować się w spór z unijnymi instytucjami” – pisze Wirtualna Polska, powołując się na źródło w Pałacu Prezydenckim.

Jak twierdzi rozmówca z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy, ustawa zaproponowana przez Pałac Prezydencki „była ręką wyciągniętą do obu stron sporu i zielonym światłem dla KPO”. – Dziś niech rząd sam to załatwia z Komisją – stwierdził rozmówca WP.

Znamienne słowa von der LeyenSzefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” została zapytana o relację między Warszawą a Brukselą dotyczące sporu o praworządność i wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak podkreśliła, „Polska musi wywiązać się z podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych”.

Von der Leyen stwierdziła również, że „nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Zdaniem szefowej KE dopiero rozwiązanie tej kwestii spowoduje spełnienie warunków przyznania pieniędzy z KPO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe