„Wkrótce pojawi się nowy sojusznik. To wpłynie na układ sił”. PiS buduje koalicję, która ma zreformować UE

Od 2015 roku instytucje UE prowadzą „wojnę” z Polską, usiłując doprowadzić do upadku demokratycznego rządu i dojścia do władzy sił podległych Brukseli i Berlinowi.
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli „Wkrótce pojawi się nowy sojusznik. To wpłynie na układ sił”. PiS buduje koalicję, która ma zreformować UE
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli / Pixabay.com

Nieustanne „piętnowanie” Polski na arenie europejskiej zastąpiło blokowanie środków europejskich, które stało się szczególnie bolesne wobec wojny na Ukrainie i przyjęcia przez Polskę milionów uchodźców z Ukrainy. W przypadku Polski „unijna solidarność” oznacza brak jakichkolwiek pieniędzy na uchodźców, kompletną blokadę środków z KPO i prawdopodobnie blokadę środków z nowej perspektywy budżetowej.

Wcześniej Polska usiłowała skupić wokół siebie siły konserwatywne i prawicowe krajów Unii Europejskiej, ale proces ten znalazł się w impasie wobec rozbieżności zdań na temat Rosji i wojny na Ukrainie.

 

Nowy sojusznik

– My takie koalicje od dłuższego czasu próbujemy budować i mam nadzieję, że teraz nastąpi pewne przyspieszenie. Okoliczności ku temu są w Europie dobre, bo niedługo będą też wybory we Włoszech. Zapowiada się, że będzie zmiana opcji rządzącej we Włoszech na centroprawicową, z którymi mamy dosyć dobre relacje, więc można powiedzieć, że kolejny sojusznik niedługo pojawi się w naszym zasięgu jako sojusznik rządowy, a to wpłynie też na układ sił w UE.

(…)

My z UE się nigdzie nie wybieramy. I to podkreślaliśmy już nie raz. Naszym celem jest też i po części reforma UE, bo, jak widać, nie wszystko działa tak, jak powinno w UE. I naszym celem też jest zmiana struktury UE na UE narodów, i o tym mówimy od dawna

– mówił w „Sygnałach dnia” Programu 1 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. 

Kiedy mowa o nowym sojuszniku, chodzi o spodziewane dojście do władzy – w wyniku przyspieszonych wyborów – centroprawicy we Włoszech, w tym największego obecnie prawicowego włoskiego ugrupowania Bracia Włosi Giorgii Meloni, pozostającego w jednej frakcji z PiS w Parlamencie Europejskim.

Polska strategia kontaktów z instytucjami UE ma się również zmienić na bardziej asertywną.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe