Odra skażona rtęcią? Prezes Wód Polskich zabrał głos

Według informacji niemieckiej telewizji RBB w próbkach wody z Odry wykryto rtęć. Wartość, którą pokazał test, miała być tak wysoka, że trzeba było powtórzyć badanie. Głos w sprawie zabrał prezes Wód Polskich Przemysław Daca w rozmowie z Polsat News.
 Odra skażona rtęcią? Prezes Wód Polskich zabrał głos
/ PAP/Lech Muszyński

Na chwilę obecną to są doniesienia prasowe. Nie mamy potwierdzenia dotyczącego rtęci w Odrze - skomentował prezes Wód Polskich Przemysław Daca w rozmowie z Polsat News.

Więcej informacji o sytuacji w Odrze ma zostać podane na Sztabie Kryzysowym u wojewody zachodniopomorskiego w Szczecinie - Mam nadzieję, że czegoś się na ten temat dowiem - powiedział prezes.

- Przypomnę, że monitoringiem stanu wód chemicznym i fizycznym zajmują się Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, czyli służby ministra klimatu i środowiska. To jest ich zadanie. Cały czas jest na bieżąco, od dwóch tygodni, jest monitorowany stan fizyko-chemiczny wody. Na chwilę obecną takich informacji nie mamy. Mamy informację na temat podwyższonego pH, podwyższonej temperatury i dużej ilości tlenu w Odrze. Trafiła tam substancja powodująca duże natlenienie wody - wyjaśnił Daca.

- Mamy do czynienia z gigantyczną ilością ryb. Z Odry od Oławy do Cigacic i dalej ta fala trucizny dotarła do województwa zachodniopomorskiego, wędkarze, ale też ochotnicy, wyłowili co najmniej kilkanaście ton ryb - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Rtęć w Odrze? „Ludzie są poparzeni. Wędkarze mają rany na rękach, rękawice były przeżarte”

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe