W Enerhodarze płonie las w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. [WIDEO]

Jak informują ukraińskie media, w Enerhodarze płonie las w pobliżu zaporoskiej elektrownii atomowej. Według Kanal24 pożar przybiera na sile, a dym ma być widoczny w odległości kilku kilometrów od elektrowni.
 W Enerhodarze płonie las w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. [WIDEO]

Według ukraińskich sił, Rosjanie mają za pomocą moździerzy ostrzeliwać „popielniki” elektrociepłowni przy elektrowni atomowej na przedmieściach Enerhodaru.

Czym są „popielniki”?

Ministerstwo Obrony Ukrainy tłumaczy w swoim wpisie, że „popielniki” są miejscami, w których magazynowany jest popiół, który powstaje podczas pracy elektrociepłowni.

„Odpady te charakteryzują się wysokim stężeniem substancji toksycznych i co najmniej 2,5-raza wyższym poziomem promieniowania. Podczas wysychania tworzą pył, który może przemieszczać się na znaczne odległości” – czytamy. Ukraińcy przekazują, że w wyniku ostrzeliwania „popielników” tworzą się tumany pyłu, który wiatr unosi w okolicach miasta.

Wzrost poziomu promieniowania

Jak przekazał ukraiński wywiad, monitorowanie tła promieniowania, które jest prowadzone w pobliżu elektrowni jądrowej, wskazuje na jego wzrost.

Więcej informacji wkrótce.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe