[wideo] „Jak to możliwe?” Rosyjski jeniec tłumaczy, czemu załoga jego czołgu poddała się bez walki

Telewizja Biełsat opublikowała rozmowę ukraińskiego dziennikarza z pochodzącym z Tatarstanu rosyjskim jeńcem Jurijem Korniłowem. Poinformowano, że załoga tego żołnierza poddała się bez walki. W rozmowie żołnierz wyjaśnił, dlaczego tak się stało.
 [wideo] „Jak to możliwe?” Rosyjski jeniec tłumaczy, czemu załoga jego czołgu poddała się bez walki
/ screen video Twitter

– Dlaczego nie zaczęliście się bronić? – spytał dziennikarz.

Nasz czołg nie strzelał. I o tak…

– odparł żołnierz. Gdy redaktor spytał jak to możliwe, wyjaśnił, że „ładowanie nie działało”, a w załodze nie było mechaników, którzy potrafiliby naprawić usterkę

– Ale strzelaliście do nas ze swojej pozycji – zwrócił uwagę redaktor.

To były inne czołgi, przywiezione z Centralnej Bazy Rezerwy Czołgów. Stały w miejscu… nie mogły się ruszyć. Olej im wyciekał. Czy coś innego się blokowało. Remontowali je tak po trzy czołgi, i o tak…

– powiedział żołnierz. 

– Rozumiem. Jedne czołgi strzelają, ale nie jeżdżą, drugie jeżdżą, ale nie strzelają? – dopytał redaktor.

No w sumie tak. Takie mamy czołgi

– odpowiedział Rosjanin.

Ukraińska kontrofensywa

„Jak podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), ukraińska armia odniosła bardzo istotne operacyjne zwycięstwo, wyzwalając w ostatnim czasie prawie cały obwód charkowski. Wyzwolenie miasta Izium sprawiło, że Rosja z pewnością w najbliższym czasie nie ma szans na podbicie całego Donbasu. Obecne sukcesy Ukraińców nie kończą tej wojny, ale sprawiają, że szala zwycięstwa znacząco przechyliła się na korzyść Ukrainy.

Trwająca kontrofensywa nie zakończy wojny i ostatecznie osiągnie kulminację, pozwalając Rosji na utworzenie nowej linii obrony, a nawet ograniczone kontrataki. Ukraina będzie potrzebowała najpewniej kilku kolejnych operacji kontrofensywnych, by wyzwolić okupowane przez Rosję terytoria, a wojna prawdopodobnie przedłuży się do 2023 roku (…). Jednak to Kijów będzie w coraz większym stopniu dyktował miejsce i rodzaj ważnych bitew. Rosja będzie z kolei zmuszona do odpowiadania na rosnącą presję fizyczną i psychologiczną skutecznych ukraińskich kampanii, o ile Moskwa nie znajdzie jakiegoś sposobu na odzyskanie inicjatywy”

– twierdzą eksperci ISW. Podkreślają jednocześnie „dziwaczną decyzję [Władimira Putina – przyp. red.] w obliczu militarnego kryzysu operacyjnego i kryzysu przemysłu zbrojeniowego, z jakimi mierzy się Rosja”.

Czytaj więcej: ISW: Dziwaczna decyzja Putina w obliczu sukcesów ukraińskiej kontrofensywy


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe