Skandal na Białorusi! Władze zniszczyły kolejny grób polskich żołnierzy [FOTO]

O zniszczeniu grobu polskich żołnierzy w Plebaniszkach, ok. 20 km. od Grodna, powiadomiły media niezależne, powołując się na Związek Polaków na Białorusi. Było to miejsce pochówku czworga wojskowych, którzy zginęli z rąk Niemców w 1943 r.
Mosiężny orzełek Armii Krajowej, bity w latach 1942-1945, ze zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie / Wikimedia Commons Skandal na Białorusi! Władze zniszczyły kolejny grób polskich żołnierzy [FOTO]
Mosiężny orzełek Armii Krajowej, bity w latach 1942-1945, ze zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie / Wikimedia Commons

Jak pisze Mediamost.io, była to zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej – Kazimierza Achramowicza, Mieczysława Misiuty, Anny Zarzyckiej i Bolesława Misiury, którzy zginęli w potyczce z Niemcami w 1943 r. Ich ciała znaleźli i pochowali lokalni mieszkańcy.

Jak pisze portal, krzyż w tym miejscu postawiono w latach 90. ubiegłego wieku za środki Heleny Przepieść, która pochodziła z Plebaniszek, a mieszkała w Gdańsku.

To kolejny taki przypadek

Jest to kolejny już przypadek zniszczenia przez miejscowe władze polskich grobów, a pierwszy we wrześniu – zauważa Mediamost.

Wcześniej informowano o zrównaniu z ziemią miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.

Polskie MSZ nazwało działanie władz białoruskich „aktem bestialstwa”, podważającym wzajemne zobowiązania w zakresie ochrony miejsc pamięci.

Po zniszczeniu grobów w Mikuliszkach białoruski resort dyplomacji twierdził, że w danym miejscu nie ma „zarejestrowanych miejsc pochówku”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe