Wyzwolili miasto spod rosyjskiej okupacji w 17 minut

– Będziemy iść do przodu, jak długo się da. Jeżeli natrafimy na poważny opór i nie będzie możliwości dalszego poruszania się, wzmocnimy tyły, przegrupujemy się i ruszymy dalej – powiedział portalowi Biełsat ukraiński wojskowy, który brał udział w wyzwoleniu miasta Bałaklija.
 Wyzwolili miasto spod rosyjskiej okupacji w 17 minut
/ fot. PAP/EPA/UKRAINE DEFENSE MINISTRY / HANDOUT

W niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie przekazał, że 30-tysięczne miasto Bałaklija w obwodzie charkowskim zostało wyzwolone. Cała akcja przebiegła błyskawicznie. O całej operacji w rozmowie z portalem Biełsat opowiedział ukraiński żołnierz, który brał udział w wyzwoleniu miasta.

Ukraińcy zajęli miasto w 17 minut

– Zajęcie i wyzwolenie Bałakliji zajęło nam około 17 minut. Przygotowywaliśmy się do tej kontrofensywy od dwóch miesięcy i [odbicie tego terenu – przyp. red.] nie było dla nas zaskoczeniem – powiedział mężczyzna i dodał, że Ukraińcy będą kontynuowali odbijanie kolejnych miast.

– Nie postawiono nam ram czasowych ani nie wskazano konkretnych miast. Będziemy iść do przodu, jak długo się da. Jeżeli natrafimy na poważny opór i nie będzie możliwości dalszego poruszania się, wzmocnimy tyły, przegrupujemy się i ruszymy dalej – dodał.

Według ukraińskiego żołnierza Rosjanie nie mają szans, żeby na ten moment przejść do ofensywy. Jak zaznaczył, siły wroga przez pierwsze miesiące wojny straciły najlepsze jednostki i ważnych dowódców. Mężczyzna zwrócił także uwagę na wysokie morale wśród ukraińskich żołnierzy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe