Trybunał w Strasburgu wstrzymuje Izbę Odpowiedzialności Zawodowej SN? „Nie ma takich kompetencji”

Według informacji „GW” „Polska musi zagwarantować, że skład zajmujący się sprawą sędzi spełnia wymogi europejskiej konwencji praw człowieka, a więc jest niezawisły, bezstronny i ustanowiony zgodnie z prawem”, a obecny skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN takich wymogów nie spełnia. „ETPC nie ma takich kompetencji. Przypisuje je sobie na mocy wewnętrznego regulaminu” – twierdzi prof. Kamil Zaradkiewicz.
 Trybunał w Strasburgu wstrzymuje Izbę Odpowiedzialności Zawodowej SN? „Nie ma takich kompetencji”
/ fot. Pixabay

Jak informuje w poniedziałek „Gazeta Wyborcza”, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Polsce „zapewnić rzetelny proces sędzi zawieszonej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę”.

CZYTAJ TAKŻE: Ewa Drzyzga na antenie TVN zaatakowała rządzących. Poszło o Odrę

W sobotę wieczorem prezydent Andrzej Duda wyznaczył jedenastu sędziów SN do orzekania w izbie, z czego sześciu z nich zostało powołanych po grudniu 2017 r. Według informacji „GW” „Polska musi zagwarantować, że skład zajmujący się sprawą sędzi spełnia wymogi europejskiej konwencji praw człowieka, a więc jest niezawisły, bezstronny i ustanowiony zgodnie z prawem”, a obecny skład takich wymogów nie spełnia.

„Nie ma takich kompetencji”

Do całej sprawy odniósł się na Twitterze prof. Kamil Zaradkiewicz. Jego zdaniem Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma odpowiednich kompetencji, by wstrzymać działanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.

CZYTAJ TAKŻE: Wypadek samochodowy z udziałem Zbigniewa Ziobry. Niepokojące informacje o stanie zdrowia ministra

„ETPC nie ma takich kompetencji. Przypisuje je sobie na mocy wewnętrznego regulaminu” – napisał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe