W Białymstoku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności

22 września 2022 r. w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności, nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczono dwadzieścia osób (w tym jedną pośmiertnie). Ponadto wręczone zostały również cztery Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
 W Białymstoku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności
/ fot. T. Gutry

W podzięce za działalność opozycyjną w okresie zniewolonej komunizmem Polski, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytut Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:

Pan Mirosław Józef BAJOREK
Pani Regina Wiesława FILIPOWICZ
Pan Michał HINTERTAN
Ksiądz Walerian JASTRZĘBIEC ŚWIĘCICKI
Pan Michał KARDASZ
Pan Kazimierz ŁAPIŃSKI
Pan Adam MALCZYK
Pan Maciej MNICH
Pan Witold MORGOWNIK
Pan Robert Piotr MROZOWSKI
Pan Jerzy MUSZYŃSKI
Pan Tomasz OSTROWSKI
Pan Tadeusz ROSZKOWSKI
Pan Stefan RUCHAŁA
Pan Artur SMÓŁKO
Pan Ryszard STOCKI
Pan Zdzisław WNOROWSKI
Pan Szymon Edward ZYBERYNG
Pan Janusz ŻABIUK
Pośmiertnie:

Pan Marian PIKTEL
+ 4 odznaczeni odbiorą honor przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności w innym czasie.

- Życiorysy osób dzisiaj odznaczonych świetnie ukazują to, czym była Solidarność, czym był ruch, który narodził się latem 1980 roku. To przedstawiciele środowisk robotniczych i rolniczych. Są to również osoby duchowne i studenci. Są to więc reprezentanci wszystkich grup społecznych, które obecne były w życiu państwa komunistycznego, które nazywamy Polską Rzeczpospolitą Ludową. Państwa wkład w odzyskanie pełni niepodległości jest niezaprzeczalny. Dzisiaj warto też wspomnieć o tych, którzy zapłacili ofiarę życia po 13 grudnia 1981. Ich wkład, Państwa wkład powoduje, że Polska dzisiaj jest wolna

– mówił podczas wystąpienia zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Dużą grupę odznaczonych stanowili członkowie nielegalnego wówczas Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Do nich również zwrócił się dr. hab. Karol Polejowski:

- Już po formalnym upadku, zakończeniu rządów komunistycznych w Polsce, w roku 1990, ta grupa studentów przejęła budynek ówczesnego Komitetu Wojewódzkiego Partii Komunistycznej tu, w Białymstoku. To nie było wcale częstym zjawiskiem, że wówczas przejmowano budynki władz komunistycznych. Natomiast tutaj, w Białymstoku, determinacja studentów zdecydowała o tym, że ten budynek znalazł się w rękach wolnych Polaków. Dzisiaj, budynek ten znajduje się przy placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów – bardzo słusznie. Warto o tym przypominać, bo wkład również studentów w latach osiemdziesiątych, jest dowodem na to, że młodzi ludzie wynosili swoje postawy z domu, środowiska w którym funkcjonowali i nie bali się pokazywać swoich przekonań w życiu codziennym.

Następnie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wicewojewoda Podlaski dr Tomasz Madras wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczeni zostali:

Pan Mirosław Józef BAJOREK
Pan Adam MALCZYK
Pan Robert Piotr MROZOWSKI
Pan Tomasz OSTROWSKI
+ 1 osoba odznaczona odbierze honor przyjęcia Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości w innym czasie.

Na uroczystości oprócz rodzin i przyjaciół odznaczonych, pracowników Oddziału IPN w Białymstoku, obecny był również m.in. Dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Sebastian Pilarski i Marek Adam Komorowski, Senator RP. Odczytane zostały również listy okolicznościowe od Marszałeka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrówn Adama Andruszkiewicza. W imieniu odznaczonych głos zabrał Pan Robert Piotr Mrozowski i Pan Jerzy Muszyński.

Uroczystość zwieńczył występ Elżbiety i Marcina Nadolnych.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyż Wolności i Solidarności wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości z II RP.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe