Amerykański ekspert o Trójmorzu. „Gwiazdy nigdy nie były łaskawsze”

James Jay Carafano jest dyrektorem Douglas and Sarah Allison Center for Foreign Policy Studies oraz wiceprezesem Kathryn and Shelby Cullom Davis Institute for International Studies przy The Heritage Foundation. Carafano jest również adiunktem w Institute of World Politics. Amerykański ekspert stawia tezę, że przed średnimi i mniejszymi krajami Eurazji stoi niepowtarzalna szansa.
Warszawa. Centrum. Wieżowce Amerykański ekspert o Trójmorzu. „Gwiazdy nigdy nie były łaskawsze”
Warszawa. Centrum. Wieżowce / Pixabay.com

Przez wieki małe potęgi w całej Europie i Azji nigdy nie miały szansy na wytyczenie własnego losu. To może się zmienić z pomocą Europy i USA.

Od koła podbiegunowego graniczącego z narodami nordyckimi w Europie po stepy Azji Środkowej, ludy, które żyją i pracują na całej szerokości najstarszych szlaków handlowych świata, mają szansę zabezpieczyć swoją przyszłość, dyktowaną nie kaprysami wielkich mocarstw, ale wspólną więzią, dążeniem do wspólnego dobrobytu, bezpieczeństwem wynikającym ze stabilności i pokoju oraz poszanowaniem suwerenności narodowej

– pisze Carafano w analizie zatytułowanej „Czy Eurazja może się przekształcić? Czas na wielkie koncepcje, daleko poza chińską «Inicjatywą Pasa i Szlaku»”.  

 

Reset polityki regionu

Kluczowe dla tej zmiany są według amerykańskiego eksperta cztery aspekty: inicjatywa Trójmorza, odbudowa Ukrainy, otwarte Morze Czarne i inicjatywa tzw. Korytarza Środkowego, które mogą stanowić „kręgosłup” powiązania zachodu ze wschodem w Eurazji.

Przyczyną zmiany układu sił jest według Carafano między innymi osłabienie chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku w wyniku, jak twierdzi, niedotrzymania obietnic przez Pekin czy nieodpowiedzialnej reakcji na epidemię COVID. Jeszcze bardziej istotną przyczyną, która według eksperta wręcz „zresetowała” politykę regionu, jest oczywiście wojna na Ukrainie, która spowodowała, że wiele krajów Europy i Azji dostrzegło w Moskwie trwałe zagrożenie.  W wyniku konfliktu reaktywowany miał zostać również podział na broniący wolności Zachód i mocarstwa takie jak Rosja, Chiny czy Iran, działające nadal na sposób dziewiętnastowieczny.

Krótko mówiąc, gwiazdy nigdy nie były bardziej przychylne, aby narody Eurazji wzięły odpowiedzialność za swój los

– pisze Carafano.

 

Trójmorze

Jako pierwszy i najważniejszy aspekt „resetu” Carafano wymienia projekt Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza jest najbardziej godnym uwagi, praktycznym przypadkiem i powinna być dalej traktowana priorytetowo i doprowadzona do realizacji.

W istocie, zadanie uczynienia Inicjatywy Trzech Mórz bardziej praktycznym pod względem operacyjnym stało się jeszcze bardziej pilne i konieczne. Po części brak bezpieczeństwa energetycznego, braki w infrastrukturze, wyzwania związane z bezpieczeństwem granic oraz niedostatki w zakresie obrony zbiorowej zostały uwypuklone w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojna Putina była testem warunków skrajnych i wyraźnie pokazała potrzebę stworzenia solidniejszej infrastruktury i odporności w sercu Europy. Inicjatywa powstała przed wojną na Ukrainie, ale wojna na Ukrainie wyraźnie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie Europie całości, wolności, dobrobytu i pokoju

– pisze amerykański ekspert.

Według Carafano Trójmorze może dać USA i Europie alternatywny model zaangażowania wobec chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi w Europie Środkowej oraz kurczących się ram współpracy Pekinu 16+1. Jest ważna również wobec potrzeby inwestycji „podwójnego zastosowania” z punktu widzenia NATO. Ekspert postuluje skupienie na projektach komercyjnych jako bardziej elastycznych niż inwestycje na poziomie państw. Z kolei jako zagrożenie dla projektu widzi ideologiczne polityki, takie jak klimatyczna, które obniżają konkurencyjność i efektywność gospodarek.

 

Odbudowa Ukrainy

Drugim z filarów „resetu” ma być odbudowa Ukrainy.

Powojenna odbudowa Ukrainy powinna zostać włączona do projektu Eurazji jako partner Inicjatywy Trzech Mórz. Silniejsza Ukraina mogłaby być potężnym motorem gospodarczym dla regionu, a stabilna, zamożna i bezpieczna Ukraina mogłaby niezmiernie przyczynić się do stabilności w regionie

– pisze Carafano. Według niego Trójmorze nie powinno zamykać się pośród krajów należących do Unii Europejskiej, ale w ramach „Trójmorza plus” poszerzać się o kraje takie jak Ukraina czy Gruzja.

Z kolei odbudowa Ukrainy powinna kłaść nacisk na uwolnienie jej potencjałów własnych, a nie na pomoc zewnętrzną.

 

Otwarte Morze Czarne

Morze Czarne znajduje się na ważnym skrzyżowaniu dróg między Europą, Azją i Kaukazem. Przez morze przebiega wiele ważnych rurociągów naftowych i gazowych, a także światłowodów. W całej historii regionu Morze Czarne okazało się być geopolitycznie i ekonomicznie kluczowe. Trwająca wojna na Ukrainie dramatycznie zwiększyła strategiczne znaczenie Morza Czarnego. Transport towarów wzdłuż szlaków wiodących przez południowe wybrzeże Morza Czarnego, pomiędzy Kaukazem a Europą, znacznie wzrósł od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie

– pisze ekspert.

Według niego zapewnienie łączności między Inicjatywą Trójmorza a Korytarzem Środkowym wymaga uczynienia i utrzymania Morza Czarnego „wolnym i otwartym”.

 

Korytarz Środkowy

Poprzez Korytarz Środkowy Carafano rozumie trasę z Europy do Kazachstanu przez Morze Czarne, Azerbejdżan, Gruzję i Morze Kaspijskie. Jest to szlak, który ma zapewnić alternatywę dla szlaków rosyjskich.

Sprawnie funkcjonujący Korytarz Środkowy zapewniłby całej Europie prężne i zróżnicowane łańcuchy dostaw; nowe źródła dywersyfikacji energii i bezpieczeństwa energetycznego oraz nowe możliwości produkcji i rozwoju zasobów

– pisze Carafano.

Inicjatywa wymaga natomiast ogromnych inwestycji.

W coraz bardziej rozpędzonym świecie, w którym narody są głodne energii, a dywersyfikacja łańcuchów dostaw w celu zmniejszenia ryzyka stała się bardziej pożądana, kierunek ten może być realny i opłacalny

– pisze ekspert.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków: „Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?”. Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe