Amerykański ekspert o Trójmorzu. „Gwiazdy nigdy nie były łaskawsze”

James Jay Carafano jest dyrektorem Douglas and Sarah Allison Center for Foreign Policy Studies oraz wiceprezesem Kathryn and Shelby Cullom Davis Institute for International Studies przy The Heritage Foundation. Carafano jest również adiunktem w Institute of World Politics. Amerykański ekspert stawia tezę, że przed średnimi i mniejszymi krajami Eurazji stoi niepowtarzalna szansa.
Warszawa. Centrum. Wieżowce Amerykański ekspert o Trójmorzu. „Gwiazdy nigdy nie były łaskawsze”
Warszawa. Centrum. Wieżowce / Pixabay.com

Przez wieki małe potęgi w całej Europie i Azji nigdy nie miały szansy na wytyczenie własnego losu. To może się zmienić z pomocą Europy i USA.

Od koła podbiegunowego graniczącego z narodami nordyckimi w Europie po stepy Azji Środkowej, ludy, które żyją i pracują na całej szerokości najstarszych szlaków handlowych świata, mają szansę zabezpieczyć swoją przyszłość, dyktowaną nie kaprysami wielkich mocarstw, ale wspólną więzią, dążeniem do wspólnego dobrobytu, bezpieczeństwem wynikającym ze stabilności i pokoju oraz poszanowaniem suwerenności narodowej

– pisze Carafano w analizie zatytułowanej „Czy Eurazja może się przekształcić? Czas na wielkie koncepcje, daleko poza chińską «Inicjatywą Pasa i Szlaku»”.  

 

Reset polityki regionu

Kluczowe dla tej zmiany są według amerykańskiego eksperta cztery aspekty: inicjatywa Trójmorza, odbudowa Ukrainy, otwarte Morze Czarne i inicjatywa tzw. Korytarza Środkowego, które mogą stanowić „kręgosłup” powiązania zachodu ze wschodem w Eurazji.

Przyczyną zmiany układu sił jest według Carafano między innymi osłabienie chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku w wyniku, jak twierdzi, niedotrzymania obietnic przez Pekin czy nieodpowiedzialnej reakcji na epidemię COVID. Jeszcze bardziej istotną przyczyną, która według eksperta wręcz „zresetowała” politykę regionu, jest oczywiście wojna na Ukrainie, która spowodowała, że wiele krajów Europy i Azji dostrzegło w Moskwie trwałe zagrożenie.  W wyniku konfliktu reaktywowany miał zostać również podział na broniący wolności Zachód i mocarstwa takie jak Rosja, Chiny czy Iran, działające nadal na sposób dziewiętnastowieczny.

Krótko mówiąc, gwiazdy nigdy nie były bardziej przychylne, aby narody Eurazji wzięły odpowiedzialność za swój los

– pisze Carafano.

 

Trójmorze

Jako pierwszy i najważniejszy aspekt „resetu” Carafano wymienia projekt Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza jest najbardziej godnym uwagi, praktycznym przypadkiem i powinna być dalej traktowana priorytetowo i doprowadzona do realizacji.

W istocie, zadanie uczynienia Inicjatywy Trzech Mórz bardziej praktycznym pod względem operacyjnym stało się jeszcze bardziej pilne i konieczne. Po części brak bezpieczeństwa energetycznego, braki w infrastrukturze, wyzwania związane z bezpieczeństwem granic oraz niedostatki w zakresie obrony zbiorowej zostały uwypuklone w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojna Putina była testem warunków skrajnych i wyraźnie pokazała potrzebę stworzenia solidniejszej infrastruktury i odporności w sercu Europy. Inicjatywa powstała przed wojną na Ukrainie, ale wojna na Ukrainie wyraźnie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie Europie całości, wolności, dobrobytu i pokoju

– pisze amerykański ekspert.

Według Carafano Trójmorze może dać USA i Europie alternatywny model zaangażowania wobec chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi w Europie Środkowej oraz kurczących się ram współpracy Pekinu 16+1. Jest ważna również wobec potrzeby inwestycji „podwójnego zastosowania” z punktu widzenia NATO. Ekspert postuluje skupienie na projektach komercyjnych jako bardziej elastycznych niż inwestycje na poziomie państw. Z kolei jako zagrożenie dla projektu widzi ideologiczne polityki, takie jak klimatyczna, które obniżają konkurencyjność i efektywność gospodarek.

 

Odbudowa Ukrainy

Drugim z filarów „resetu” ma być odbudowa Ukrainy.

Powojenna odbudowa Ukrainy powinna zostać włączona do projektu Eurazji jako partner Inicjatywy Trzech Mórz. Silniejsza Ukraina mogłaby być potężnym motorem gospodarczym dla regionu, a stabilna, zamożna i bezpieczna Ukraina mogłaby niezmiernie przyczynić się do stabilności w regionie

– pisze Carafano. Według niego Trójmorze nie powinno zamykać się pośród krajów należących do Unii Europejskiej, ale w ramach „Trójmorza plus” poszerzać się o kraje takie jak Ukraina czy Gruzja.

Z kolei odbudowa Ukrainy powinna kłaść nacisk na uwolnienie jej potencjałów własnych, a nie na pomoc zewnętrzną.

 

Otwarte Morze Czarne

Morze Czarne znajduje się na ważnym skrzyżowaniu dróg między Europą, Azją i Kaukazem. Przez morze przebiega wiele ważnych rurociągów naftowych i gazowych, a także światłowodów. W całej historii regionu Morze Czarne okazało się być geopolitycznie i ekonomicznie kluczowe. Trwająca wojna na Ukrainie dramatycznie zwiększyła strategiczne znaczenie Morza Czarnego. Transport towarów wzdłuż szlaków wiodących przez południowe wybrzeże Morza Czarnego, pomiędzy Kaukazem a Europą, znacznie wzrósł od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie

– pisze ekspert.

Według niego zapewnienie łączności między Inicjatywą Trójmorza a Korytarzem Środkowym wymaga uczynienia i utrzymania Morza Czarnego „wolnym i otwartym”.

 

Korytarz Środkowy

Poprzez Korytarz Środkowy Carafano rozumie trasę z Europy do Kazachstanu przez Morze Czarne, Azerbejdżan, Gruzję i Morze Kaspijskie. Jest to szlak, który ma zapewnić alternatywę dla szlaków rosyjskich.

Sprawnie funkcjonujący Korytarz Środkowy zapewniłby całej Europie prężne i zróżnicowane łańcuchy dostaw; nowe źródła dywersyfikacji energii i bezpieczeństwa energetycznego oraz nowe możliwości produkcji i rozwoju zasobów

– pisze Carafano.

Inicjatywa wymaga natomiast ogromnych inwestycji.

W coraz bardziej rozpędzonym świecie, w którym narody są głodne energii, a dywersyfikacja łańcuchów dostaw w celu zmniejszenia ryzyka stała się bardziej pożądana, kierunek ten może być realny i opłacalny

– pisze ekspert.

 


 

POLECANE
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta z ostatniej chwili
Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. "Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta"

Mec. Krzysztof A Wąsowski broniący w sprawie nieprawidłowości dot. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek sam usłyszał zarzuty. - Nie mogę jeszcze dokładnie powiedzieć, w jaki sposób zarzuty są sformułowane. Powiem tylko, że dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta. To złamanie Konstytucji i praw człowieka. Nie spotkałem się z czymś takim w swojej karierze - powiedział w rozmowie z portalem tysol.pl mec. Wąsowski.

Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń pilne
"Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń

Niemieckie ministerstwo obrony planuje zakup tysiąca czołgów Leopard 2 oraz 2,5 tys. kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Za ich produkcję będą odpowiadać europejskie konsorcjum KDNS oraz niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall.

Sztuczna inteligencja Grok pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską gorące
Sztuczna inteligencja "Grok" pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską

"Grok" to sztuczna inteligencja zintegrowana z platformą "X" Elona Muska. Tym razem "Grok" wdał się w dyskusję z internautami nt. Romana Giertycha. Efekty były dla "mecenasa Platformy" opłakane.

PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie z ostatniej chwili
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie

Posłowie PiS ocenili we wtorek, że wprowadzone przez rząd tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą są niewystarczające. Ich zdaniem trzeba wydać czasowy zakaz wjazdu do Polski obywateli określonych krajów, a także wprowadzić "tarcze osłonowe" dla przygranicznych firm, które ponoszą straty.

Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy z ostatniej chwili
Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy

Kluczowa będzie najbliższa noc – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju (CMOK) dr Grzegorz Duniec. W ciągu 12 godzin na połowie Polski opady wyniosą do 100 milimetrów – dodał.

Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów – opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

REKLAMA

Amerykański ekspert o Trójmorzu. „Gwiazdy nigdy nie były łaskawsze”

James Jay Carafano jest dyrektorem Douglas and Sarah Allison Center for Foreign Policy Studies oraz wiceprezesem Kathryn and Shelby Cullom Davis Institute for International Studies przy The Heritage Foundation. Carafano jest również adiunktem w Institute of World Politics. Amerykański ekspert stawia tezę, że przed średnimi i mniejszymi krajami Eurazji stoi niepowtarzalna szansa.
Warszawa. Centrum. Wieżowce Amerykański ekspert o Trójmorzu. „Gwiazdy nigdy nie były łaskawsze”
Warszawa. Centrum. Wieżowce / Pixabay.com

Przez wieki małe potęgi w całej Europie i Azji nigdy nie miały szansy na wytyczenie własnego losu. To może się zmienić z pomocą Europy i USA.

Od koła podbiegunowego graniczącego z narodami nordyckimi w Europie po stepy Azji Środkowej, ludy, które żyją i pracują na całej szerokości najstarszych szlaków handlowych świata, mają szansę zabezpieczyć swoją przyszłość, dyktowaną nie kaprysami wielkich mocarstw, ale wspólną więzią, dążeniem do wspólnego dobrobytu, bezpieczeństwem wynikającym ze stabilności i pokoju oraz poszanowaniem suwerenności narodowej

– pisze Carafano w analizie zatytułowanej „Czy Eurazja może się przekształcić? Czas na wielkie koncepcje, daleko poza chińską «Inicjatywą Pasa i Szlaku»”.  

 

Reset polityki regionu

Kluczowe dla tej zmiany są według amerykańskiego eksperta cztery aspekty: inicjatywa Trójmorza, odbudowa Ukrainy, otwarte Morze Czarne i inicjatywa tzw. Korytarza Środkowego, które mogą stanowić „kręgosłup” powiązania zachodu ze wschodem w Eurazji.

Przyczyną zmiany układu sił jest według Carafano między innymi osłabienie chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku w wyniku, jak twierdzi, niedotrzymania obietnic przez Pekin czy nieodpowiedzialnej reakcji na epidemię COVID. Jeszcze bardziej istotną przyczyną, która według eksperta wręcz „zresetowała” politykę regionu, jest oczywiście wojna na Ukrainie, która spowodowała, że wiele krajów Europy i Azji dostrzegło w Moskwie trwałe zagrożenie.  W wyniku konfliktu reaktywowany miał zostać również podział na broniący wolności Zachód i mocarstwa takie jak Rosja, Chiny czy Iran, działające nadal na sposób dziewiętnastowieczny.

Krótko mówiąc, gwiazdy nigdy nie były bardziej przychylne, aby narody Eurazji wzięły odpowiedzialność za swój los

– pisze Carafano.

 

Trójmorze

Jako pierwszy i najważniejszy aspekt „resetu” Carafano wymienia projekt Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza jest najbardziej godnym uwagi, praktycznym przypadkiem i powinna być dalej traktowana priorytetowo i doprowadzona do realizacji.

W istocie, zadanie uczynienia Inicjatywy Trzech Mórz bardziej praktycznym pod względem operacyjnym stało się jeszcze bardziej pilne i konieczne. Po części brak bezpieczeństwa energetycznego, braki w infrastrukturze, wyzwania związane z bezpieczeństwem granic oraz niedostatki w zakresie obrony zbiorowej zostały uwypuklone w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojna Putina była testem warunków skrajnych i wyraźnie pokazała potrzebę stworzenia solidniejszej infrastruktury i odporności w sercu Europy. Inicjatywa powstała przed wojną na Ukrainie, ale wojna na Ukrainie wyraźnie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie Europie całości, wolności, dobrobytu i pokoju

– pisze amerykański ekspert.

Według Carafano Trójmorze może dać USA i Europie alternatywny model zaangażowania wobec chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi w Europie Środkowej oraz kurczących się ram współpracy Pekinu 16+1. Jest ważna również wobec potrzeby inwestycji „podwójnego zastosowania” z punktu widzenia NATO. Ekspert postuluje skupienie na projektach komercyjnych jako bardziej elastycznych niż inwestycje na poziomie państw. Z kolei jako zagrożenie dla projektu widzi ideologiczne polityki, takie jak klimatyczna, które obniżają konkurencyjność i efektywność gospodarek.

 

Odbudowa Ukrainy

Drugim z filarów „resetu” ma być odbudowa Ukrainy.

Powojenna odbudowa Ukrainy powinna zostać włączona do projektu Eurazji jako partner Inicjatywy Trzech Mórz. Silniejsza Ukraina mogłaby być potężnym motorem gospodarczym dla regionu, a stabilna, zamożna i bezpieczna Ukraina mogłaby niezmiernie przyczynić się do stabilności w regionie

– pisze Carafano. Według niego Trójmorze nie powinno zamykać się pośród krajów należących do Unii Europejskiej, ale w ramach „Trójmorza plus” poszerzać się o kraje takie jak Ukraina czy Gruzja.

Z kolei odbudowa Ukrainy powinna kłaść nacisk na uwolnienie jej potencjałów własnych, a nie na pomoc zewnętrzną.

 

Otwarte Morze Czarne

Morze Czarne znajduje się na ważnym skrzyżowaniu dróg między Europą, Azją i Kaukazem. Przez morze przebiega wiele ważnych rurociągów naftowych i gazowych, a także światłowodów. W całej historii regionu Morze Czarne okazało się być geopolitycznie i ekonomicznie kluczowe. Trwająca wojna na Ukrainie dramatycznie zwiększyła strategiczne znaczenie Morza Czarnego. Transport towarów wzdłuż szlaków wiodących przez południowe wybrzeże Morza Czarnego, pomiędzy Kaukazem a Europą, znacznie wzrósł od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie

– pisze ekspert.

Według niego zapewnienie łączności między Inicjatywą Trójmorza a Korytarzem Środkowym wymaga uczynienia i utrzymania Morza Czarnego „wolnym i otwartym”.

 

Korytarz Środkowy

Poprzez Korytarz Środkowy Carafano rozumie trasę z Europy do Kazachstanu przez Morze Czarne, Azerbejdżan, Gruzję i Morze Kaspijskie. Jest to szlak, który ma zapewnić alternatywę dla szlaków rosyjskich.

Sprawnie funkcjonujący Korytarz Środkowy zapewniłby całej Europie prężne i zróżnicowane łańcuchy dostaw; nowe źródła dywersyfikacji energii i bezpieczeństwa energetycznego oraz nowe możliwości produkcji i rozwoju zasobów

– pisze Carafano.

Inicjatywa wymaga natomiast ogromnych inwestycji.

W coraz bardziej rozpędzonym świecie, w którym narody są głodne energii, a dywersyfikacja łańcuchów dostaw w celu zmniejszenia ryzyka stała się bardziej pożądana, kierunek ten może być realny i opłacalny

– pisze ekspert.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe