Minister Rau jedzie do Paryża. "Polska sprawdza czy atomowa przynęta na Francję zadziałała"

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau ma złożyć dwudniową wizytę w Paryżu.
Reaktor jądrowy Minister Rau jedzie do Paryża.
Reaktor jądrowy / Wikipedia CC BY-SA 2,0 fr Rama

- Minister Rau udaje się jutro do Paryża, gdzie ma rozmawiać ze swą francuską odpowiedniczką m. in. o „planowanych w nadchodzącej przyszłości finalizacjach konkretnych projektów gospodarczych”.

Czyli Polska sprawdza czy atomowa przynęta na Francję zadziałała.

- komentuje ekspert portalu Energetyka24 Jakub Wiech.

Według komentatorów nieoficjalnym warunkiem przyznania Francuzom kontraktu na trzecią polską elektrownię atomową jest ich odstąpienie od ataków na Polskę.

 

Wizyta w Paryżu

Trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji - będą oficjalnie tematem rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua w Paryżu, gdzie minister udaje się w środę z dwudniową wizytą. Poruszony zostanie też temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, w tym wojskowej.

"W środę 9 listopada minister Rau złoży wizytę we Francji podczas której spotka się z Minister do Spraw Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej Panią Catherine Colonną. Głównym tematem rozmów będzie trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji" - przekazało we wtorek w komunikacie MSZ.

Według resortu dyplomacji podczas rozmów w Paryżu "poruszony zostanie również temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, w tym wojskowej i planowanych w nadchodzącej przyszłości finalizacjach konkretnych projektów gospodarczych".

W czwartek natomiast, jak poinformowało ministerstwo, wśród rozmówców szefa MSZ będzie m.in. prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Francuskich Geoffroy Roux de Bezieux, ponadto Rau odwiedzi Bibliotekę Polską w Paryżu, a także spotka się z zasłużonym dla Polski żołnierzem Armii Krajowej, fizykiem i współtwórcą francuskiego programu atomowego Piotrem Kazimierzem Zaleskim.

 

Atomowe plany Polski

Pod koniec października premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych. Oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli Amerykanie (Westinghouse we współpracy z rządem USA), Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

2 listopada rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce zgodnie z którą pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, pierwszy blok elektrowni, która zostanie wybudowana w północnej Polsce, powstanie do 2033 r. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się w ubiegłym tygodniu do kwestii budowy drugiej elektrowni jądrowej zapewniła, że polski rząd jest otwarty tak na ofertę amerykańską, koreańską, jak i francuską.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos Wiadomości
Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos

Wiedzę o naruszających prawo kontaktach dyrektora Biura Bezpieczeństwa w warszawskim ratuszu Michała D. i prokurator Ewy W. uzyskano w toku szerokiego śledztwa; sugestie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego są nieuprawnione - czytamy w oświadczeniu Prokuratury Regionalnej w Szczecinie przekazanym PAP - Swoje stanowisko w tej sprawie Rafał Trzaskowski będzie miał okazję przedstawić w realiach procesowych zeznając w charakterze świadka - dodano.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe