Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości

Podczas spotkania z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów (WJC) w Watykanie, Franciszek po raz kolejny zaznaczył, że każda wojna "jest zawsze, w każdym przypadku i wszędzie klęską całej ludzkości". - Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, własności, samego życia – stwierdził papież. WJC reprezentuje społeczności żydowskie w ponad 100 krajach.
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Franciszek Podkreślił, że Żydzi i katolicy mają "we wspólnocie bezcenne skarby duchowe", wyznają "wiarę w Stwórcę nieba i ziemi" i wierzą, że "Wszechmocny nie pozostał daleki od swego stworzenia, lecz objawił się".

Papieski apel

- Spoglądając na rany naszego domu należy stwierdzić, że wspólne i konkretne inicjatywy mające na celu promowanie sprawiedliwości wymagają odwagi, współpracy i kreatywności - przypomniał papież. - Nasze inicjatywy polityczne, kulturalne i społeczne, mające na celu poprawę świata nie odniosą sukcesu bez modlitwy i braterskiego otwarcia na inne stworzenia w imię jedynego Stwórcy, który kocha życie i błogosławi budowniczym pokoju - dodał.

Franciszek zaznaczył, że w wielu regionach świata pokój jest zagrożony. - Uznajmy wspólnie, że wojna, każda wojna, jest zawsze, wszędzie klęską całej ludzkości! Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, dobytku, samego życia! Tylko w poważnej woli zbliżenia się do siebie i w braterskim dialogu możliwe jest przygotowanie gruntu dla pokoju. Jako Żydzi i chrześcijanie zróbmy wszystko, co jest po ludzku możliwe, aby zatrzymać wojnę i otworzyć drogi do pokoju – zaapelował Ojciec Święty.

Przypomniał, że poprzez wiarę i czytanie Pisma Świętego Żydzi i katolicy wchodzą w relację z Panem i stają się "współpracownikami Jego opatrznościowej woli".

- Mamy też podobne spojrzenie na kres, powodowane przekonaniem, że na drodze życia nie postępujemy ku nicości, ale ku Najwyższemu, który się o nas troszczy, ku Temu, który obiecał nam na końcu dni wieczne królestwo pokoju, gdzie skończy się wszystko, co zagraża ludzkiemu życiu i współżyciu – mówił Franciszek. - Nasz świat jest pokiereszowany przez przemoc - to smutne - przez ucisk i wyzysk, ale to wszystko nie ma ostatniego słowa: wierna obietnica Przedwiecznego mówi nam o przyszłości zbawienia, o nowym niebie i nowej ziemi (por. Iz 65, 17-18; Ap 21, 1), gdzie pokój i radość będą miały stałe miejsce zamieszkania, gdzie śmierć zostanie wyeliminowana na zawsze, gdzie On otrze łzy z każdego oblicza (por. Iz 25, 7-8), gdzie nie będzie już żałoby, płaczu ani smutku (por. Ap 21, 4). Pan zrealizuje tę przyszłość, rzeczywiście On sam będzie naszą przyszłością - dodał.

Franciszek podkreślił, że w świetle wspólnego dziedzictwa religijnego Żydzi i katolicy "patrzą na teraźniejszość jako na wyzwanie", które ich jednoczy, "jako na zachętę do wspólnego działania". Zadaniem dla tych dwóch wspólnot wyznaniowych jest "praca nad tym, aby świat był bardziej braterski, walcząc z nierównościami i promując większą sprawiedliwość, tak aby pokój nie pozostał obietnicą z innego świata, ale był już rzeczywistością".

Papież zaznaczył, że droga do pokojowego współżycia zaczyna się od sprawiedliwości, która wraz z prawdą, miłością i wolnością jest jednym z podstawowych warunków trwałego pokoju w świecie (por. Jan XXIII, Encyklika Pacem in Terris, 18.20.25). - Jak wiele istot ludzkich, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga, jest oszpeconych w swojej godności, z powodu niesprawiedliwości, która rozdziera planetę i leży u podstaw tak wielu konfliktów, bagna, w którym zastygają wojny i przemoc! Ten, który stworzył wszystko według porządku i harmonii, zaprasza nas do odzyskania tego bagna niesprawiedliwości, które dotyka braterskie współżycie w świecie, tak jak dewastacja środowiska naturalnego zagraża zdrowiu ziemi. Niech Pan towarzyszy wam w waszej podróży i prowadzi nas razem drogą pokoju. Szalom – zakończył Franciszek.

Historia Światowego Kongresu Żydów

Początki Światowego Kongresu Żydów splatają się z ciemnymi kartami historii XX wieku. Kiedy 230 delegatów reprezentujących społeczności żydowskie z 32 krajów zebrało się w sierpniu 1936 roku w Genewie w Szwajcarii, aby założyć tę organizację, niebezpieczeństwo było jasne: Żydzi w nazistowskich Niemczech byli prześladowani i pozbawiani swoich praw. Rosnąca fala antysemityzmu dotykała także społeczności żydowskie w całej Europie. Bezpośrednio po założeniu głównymi celami tej organizacji była mobilizacja ludności żydowskiej i sił demokratycznych przeciwko nazistowskiemu dyktatowi oraz walka o równe prawa polityczne i ekonomiczne. 

Dziś misją Światowego Kongresu Żydów jest promowanie jedności i reprezentowanie interesów narodu żydowskiego oraz zapewnienie ciągłości i rozwoju jego dziedzictwa religijnego, duchowego, kulturowego i społecznego. Światowy Kongres Żydów, jak przypomniał papież Franciszek, "prowadzi dialog z Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem i od lat organizuje konferencje cieszące się dużym zainteresowaniem".

tom (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia w sprawie króla Karola III z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie króla Karola III

Wokół Pałacu Buckingham wrze. Brytyjskie media obiegły niepokojące wieści. Król Karol III ma poważny problem.

Strzelanina w centrum Sztokholmu z ostatniej chwili
Strzelanina w centrum Sztokholmu

W centrum Sztokholmu w nocy z czwartku na piątek doszło do strzelaniny w pobliżu ambasady Izraela. Szwedzka policja poinformowała o zatrzymaniu w związku ze sprawą kilku osób.

„Dziewczyno, wyjdź ze studia”. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
„Dziewczyno, wyjdź ze studia”. Burza po emisji popularnego programu TVN

W sieci zawrzało. Wszystko przez popularny program TVN.

Oto co nas czeka. Jest nowa prognoza pogody z ostatniej chwili
Oto co nas czeka. Jest nowa prognoza pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił nową prognozę pogody. Wiadomo, co czeka nas w najbliższych dniach.

Potężne burze nad USA. Są ofiary [WIDEO] z ostatniej chwili
Potężne burze nad USA. Są ofiary [WIDEO]

Cztery osoby zginęły w Houston podczas burzy, która w czwartek powaliła drzewa i pozbawiła prądu prawie 900 tys. domostw i firm – poinformował John Whitmire, burmistrz tego miasta w amerykańskim stanie Teksas, w wywiadzie dla lokalnego kanału telewizyjnego Fox 26.

Waldemar Krysiak: Czy Trzaskowski będzie zmuszał do nazywania brodatego mężczyzny kobietą? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Czy Trzaskowski będzie zmuszał do nazywania brodatego mężczyzny kobietą?

Trzaskowski wprowadza ideologię gender do ratusza. Na Zachodzie policja już aresztuje tych, którzy ze skrajną lewicą się nie zgadzają. Czy więc Trzaskowski też będzie zmuszał swoich pracowników do nazywania brodatego mężczyzny kobietą? Czy obowiązkowe będą fikcyjne zaimki i końcówki, których zażyczy sobie transseksualista? Dlaczego prezydent Warszawy domaga się rzeczy absurdalnych?

Polak kieruje zespołem mającym przesunąć granice znanej fizyki Wiadomości
Polak kieruje zespołem mającym przesunąć granice znanej fizyki

W takich osobach moc!! Drodzy Państwo, Polak przeprowadza w naszym kraju jeden z największych w historii fizyki testów teorii kwantowej!

Znany polityk PiS zawieszony! „Decyzja prezesa Kaczyńskiego” z ostatniej chwili
Znany polityk PiS zawieszony! „Decyzja prezesa Kaczyńskiego”

Europoseł Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości – poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek.

Nieoczekiwane orędzie Hołowni: To kwestia wagi państwowej polityka
Nieoczekiwane orędzie Hołowni: "To kwestia wagi państwowej"

– Ostudzenie natychmiast temperatury sporu to kwestia wagi państwowej; to sprawa naszego bezpieczeństwa – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia w czwartkowym orędziu.

[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Polski Ład w Europie tylko u nas
[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Polski Ład w Europie

Do piór, które cenię, zaliczam pióro Marcina Napiórkowskiego, świadom, że pisuje on zasadniczo do pism z lewej strony polskiego centrum. Ale niech tam – wypowiada się po swojemu i językiem własnym, nie zaś językiem współczesnego polit-gramot-kuku-na-muniu. Kiedy zatem pisze o sporach wokół Zielonego Ładu, czytam, bo wiem, że nawet kiedy mnie zdenerwuje, to raczej nie spowoduje tzw. pęknięcia żyłki, lecz skłoni do myślenia. Czytam: „Aktywizm antyeuropejski motywuje dziś bardziej niż proeuropejski. Bo komu chciałoby się wychodzić z domu, żeby zamanifestować, że jest ok? «Nic się nie dzieje, spokojnie jest, i tak właśnie ma być!». Słabo wyglądałoby to na transparentach”. Zdaniem autora ostatni spór wykazuje nie tyle nonsens Zielonego Ładu, ile głęboki deficyt umiejętności budowania prestiżu i zrozumienia przez Unię Europejską. Nie tyle „Ład”, lecz nieład komunikacyjny jest kłopotem. Za projektem: „Stoi mnóstwo faktów, mnóstwo racji, mnóstwo niezłych pomysłów. Nie ma jednak opowieści. Nie ma mitów, które porwałyby tłumy?”.

REKLAMA

Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości

Podczas spotkania z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów (WJC) w Watykanie, Franciszek po raz kolejny zaznaczył, że każda wojna "jest zawsze, w każdym przypadku i wszędzie klęską całej ludzkości". - Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, własności, samego życia – stwierdził papież. WJC reprezentuje społeczności żydowskie w ponad 100 krajach.
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Franciszek Podkreślił, że Żydzi i katolicy mają "we wspólnocie bezcenne skarby duchowe", wyznają "wiarę w Stwórcę nieba i ziemi" i wierzą, że "Wszechmocny nie pozostał daleki od swego stworzenia, lecz objawił się".

Papieski apel

- Spoglądając na rany naszego domu należy stwierdzić, że wspólne i konkretne inicjatywy mające na celu promowanie sprawiedliwości wymagają odwagi, współpracy i kreatywności - przypomniał papież. - Nasze inicjatywy polityczne, kulturalne i społeczne, mające na celu poprawę świata nie odniosą sukcesu bez modlitwy i braterskiego otwarcia na inne stworzenia w imię jedynego Stwórcy, który kocha życie i błogosławi budowniczym pokoju - dodał.

Franciszek zaznaczył, że w wielu regionach świata pokój jest zagrożony. - Uznajmy wspólnie, że wojna, każda wojna, jest zawsze, wszędzie klęską całej ludzkości! Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, dobytku, samego życia! Tylko w poważnej woli zbliżenia się do siebie i w braterskim dialogu możliwe jest przygotowanie gruntu dla pokoju. Jako Żydzi i chrześcijanie zróbmy wszystko, co jest po ludzku możliwe, aby zatrzymać wojnę i otworzyć drogi do pokoju – zaapelował Ojciec Święty.

Przypomniał, że poprzez wiarę i czytanie Pisma Świętego Żydzi i katolicy wchodzą w relację z Panem i stają się "współpracownikami Jego opatrznościowej woli".

- Mamy też podobne spojrzenie na kres, powodowane przekonaniem, że na drodze życia nie postępujemy ku nicości, ale ku Najwyższemu, który się o nas troszczy, ku Temu, który obiecał nam na końcu dni wieczne królestwo pokoju, gdzie skończy się wszystko, co zagraża ludzkiemu życiu i współżyciu – mówił Franciszek. - Nasz świat jest pokiereszowany przez przemoc - to smutne - przez ucisk i wyzysk, ale to wszystko nie ma ostatniego słowa: wierna obietnica Przedwiecznego mówi nam o przyszłości zbawienia, o nowym niebie i nowej ziemi (por. Iz 65, 17-18; Ap 21, 1), gdzie pokój i radość będą miały stałe miejsce zamieszkania, gdzie śmierć zostanie wyeliminowana na zawsze, gdzie On otrze łzy z każdego oblicza (por. Iz 25, 7-8), gdzie nie będzie już żałoby, płaczu ani smutku (por. Ap 21, 4). Pan zrealizuje tę przyszłość, rzeczywiście On sam będzie naszą przyszłością - dodał.

Franciszek podkreślił, że w świetle wspólnego dziedzictwa religijnego Żydzi i katolicy "patrzą na teraźniejszość jako na wyzwanie", które ich jednoczy, "jako na zachętę do wspólnego działania". Zadaniem dla tych dwóch wspólnot wyznaniowych jest "praca nad tym, aby świat był bardziej braterski, walcząc z nierównościami i promując większą sprawiedliwość, tak aby pokój nie pozostał obietnicą z innego świata, ale był już rzeczywistością".

Papież zaznaczył, że droga do pokojowego współżycia zaczyna się od sprawiedliwości, która wraz z prawdą, miłością i wolnością jest jednym z podstawowych warunków trwałego pokoju w świecie (por. Jan XXIII, Encyklika Pacem in Terris, 18.20.25). - Jak wiele istot ludzkich, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga, jest oszpeconych w swojej godności, z powodu niesprawiedliwości, która rozdziera planetę i leży u podstaw tak wielu konfliktów, bagna, w którym zastygają wojny i przemoc! Ten, który stworzył wszystko według porządku i harmonii, zaprasza nas do odzyskania tego bagna niesprawiedliwości, które dotyka braterskie współżycie w świecie, tak jak dewastacja środowiska naturalnego zagraża zdrowiu ziemi. Niech Pan towarzyszy wam w waszej podróży i prowadzi nas razem drogą pokoju. Szalom – zakończył Franciszek.

Historia Światowego Kongresu Żydów

Początki Światowego Kongresu Żydów splatają się z ciemnymi kartami historii XX wieku. Kiedy 230 delegatów reprezentujących społeczności żydowskie z 32 krajów zebrało się w sierpniu 1936 roku w Genewie w Szwajcarii, aby założyć tę organizację, niebezpieczeństwo było jasne: Żydzi w nazistowskich Niemczech byli prześladowani i pozbawiani swoich praw. Rosnąca fala antysemityzmu dotykała także społeczności żydowskie w całej Europie. Bezpośrednio po założeniu głównymi celami tej organizacji była mobilizacja ludności żydowskiej i sił demokratycznych przeciwko nazistowskiemu dyktatowi oraz walka o równe prawa polityczne i ekonomiczne. 

Dziś misją Światowego Kongresu Żydów jest promowanie jedności i reprezentowanie interesów narodu żydowskiego oraz zapewnienie ciągłości i rozwoju jego dziedzictwa religijnego, duchowego, kulturowego i społecznego. Światowy Kongres Żydów, jak przypomniał papież Franciszek, "prowadzi dialog z Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem i od lat organizuje konferencje cieszące się dużym zainteresowaniem".

tom (KAI) / Watykan



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe