Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości

Podczas spotkania z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów (WJC) w Watykanie, Franciszek po raz kolejny zaznaczył, że każda wojna "jest zawsze, w każdym przypadku i wszędzie klęską całej ludzkości". - Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, własności, samego życia – stwierdził papież. WJC reprezentuje społeczności żydowskie w ponad 100 krajach.
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Franciszek Podkreślił, że Żydzi i katolicy mają "we wspólnocie bezcenne skarby duchowe", wyznają "wiarę w Stwórcę nieba i ziemi" i wierzą, że "Wszechmocny nie pozostał daleki od swego stworzenia, lecz objawił się".

Papieski apel

- Spoglądając na rany naszego domu należy stwierdzić, że wspólne i konkretne inicjatywy mające na celu promowanie sprawiedliwości wymagają odwagi, współpracy i kreatywności - przypomniał papież. - Nasze inicjatywy polityczne, kulturalne i społeczne, mające na celu poprawę świata nie odniosą sukcesu bez modlitwy i braterskiego otwarcia na inne stworzenia w imię jedynego Stwórcy, który kocha życie i błogosławi budowniczym pokoju - dodał.

Franciszek zaznaczył, że w wielu regionach świata pokój jest zagrożony. - Uznajmy wspólnie, że wojna, każda wojna, jest zawsze, wszędzie klęską całej ludzkości! Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, dobytku, samego życia! Tylko w poważnej woli zbliżenia się do siebie i w braterskim dialogu możliwe jest przygotowanie gruntu dla pokoju. Jako Żydzi i chrześcijanie zróbmy wszystko, co jest po ludzku możliwe, aby zatrzymać wojnę i otworzyć drogi do pokoju – zaapelował Ojciec Święty.

Przypomniał, że poprzez wiarę i czytanie Pisma Świętego Żydzi i katolicy wchodzą w relację z Panem i stają się "współpracownikami Jego opatrznościowej woli".

- Mamy też podobne spojrzenie na kres, powodowane przekonaniem, że na drodze życia nie postępujemy ku nicości, ale ku Najwyższemu, który się o nas troszczy, ku Temu, który obiecał nam na końcu dni wieczne królestwo pokoju, gdzie skończy się wszystko, co zagraża ludzkiemu życiu i współżyciu – mówił Franciszek. - Nasz świat jest pokiereszowany przez przemoc - to smutne - przez ucisk i wyzysk, ale to wszystko nie ma ostatniego słowa: wierna obietnica Przedwiecznego mówi nam o przyszłości zbawienia, o nowym niebie i nowej ziemi (por. Iz 65, 17-18; Ap 21, 1), gdzie pokój i radość będą miały stałe miejsce zamieszkania, gdzie śmierć zostanie wyeliminowana na zawsze, gdzie On otrze łzy z każdego oblicza (por. Iz 25, 7-8), gdzie nie będzie już żałoby, płaczu ani smutku (por. Ap 21, 4). Pan zrealizuje tę przyszłość, rzeczywiście On sam będzie naszą przyszłością - dodał.

Franciszek podkreślił, że w świetle wspólnego dziedzictwa religijnego Żydzi i katolicy "patrzą na teraźniejszość jako na wyzwanie", które ich jednoczy, "jako na zachętę do wspólnego działania". Zadaniem dla tych dwóch wspólnot wyznaniowych jest "praca nad tym, aby świat był bardziej braterski, walcząc z nierównościami i promując większą sprawiedliwość, tak aby pokój nie pozostał obietnicą z innego świata, ale był już rzeczywistością".

Papież zaznaczył, że droga do pokojowego współżycia zaczyna się od sprawiedliwości, która wraz z prawdą, miłością i wolnością jest jednym z podstawowych warunków trwałego pokoju w świecie (por. Jan XXIII, Encyklika Pacem in Terris, 18.20.25). - Jak wiele istot ludzkich, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga, jest oszpeconych w swojej godności, z powodu niesprawiedliwości, która rozdziera planetę i leży u podstaw tak wielu konfliktów, bagna, w którym zastygają wojny i przemoc! Ten, który stworzył wszystko według porządku i harmonii, zaprasza nas do odzyskania tego bagna niesprawiedliwości, które dotyka braterskie współżycie w świecie, tak jak dewastacja środowiska naturalnego zagraża zdrowiu ziemi. Niech Pan towarzyszy wam w waszej podróży i prowadzi nas razem drogą pokoju. Szalom – zakończył Franciszek.

Historia Światowego Kongresu Żydów

Początki Światowego Kongresu Żydów splatają się z ciemnymi kartami historii XX wieku. Kiedy 230 delegatów reprezentujących społeczności żydowskie z 32 krajów zebrało się w sierpniu 1936 roku w Genewie w Szwajcarii, aby założyć tę organizację, niebezpieczeństwo było jasne: Żydzi w nazistowskich Niemczech byli prześladowani i pozbawiani swoich praw. Rosnąca fala antysemityzmu dotykała także społeczności żydowskie w całej Europie. Bezpośrednio po założeniu głównymi celami tej organizacji była mobilizacja ludności żydowskiej i sił demokratycznych przeciwko nazistowskiemu dyktatowi oraz walka o równe prawa polityczne i ekonomiczne. 

Dziś misją Światowego Kongresu Żydów jest promowanie jedności i reprezentowanie interesów narodu żydowskiego oraz zapewnienie ciągłości i rozwoju jego dziedzictwa religijnego, duchowego, kulturowego i społecznego. Światowy Kongres Żydów, jak przypomniał papież Franciszek, "prowadzi dialog z Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem i od lat organizuje konferencje cieszące się dużym zainteresowaniem".

tom (KAI) / Watykan


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości

Podczas spotkania z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów (WJC) w Watykanie, Franciszek po raz kolejny zaznaczył, że każda wojna "jest zawsze, w każdym przypadku i wszędzie klęską całej ludzkości". - Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, własności, samego życia – stwierdził papież. WJC reprezentuje społeczności żydowskie w ponad 100 krajach.
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów Papież spotkał się ze Światowym Kongresem Żydów: Każda wojna jest klęską całej ludzkości
Papież Franciszek, spotkanie ze Światowym Kongresem Żydów / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Franciszek Podkreślił, że Żydzi i katolicy mają "we wspólnocie bezcenne skarby duchowe", wyznają "wiarę w Stwórcę nieba i ziemi" i wierzą, że "Wszechmocny nie pozostał daleki od swego stworzenia, lecz objawił się".

Papieski apel

- Spoglądając na rany naszego domu należy stwierdzić, że wspólne i konkretne inicjatywy mające na celu promowanie sprawiedliwości wymagają odwagi, współpracy i kreatywności - przypomniał papież. - Nasze inicjatywy polityczne, kulturalne i społeczne, mające na celu poprawę świata nie odniosą sukcesu bez modlitwy i braterskiego otwarcia na inne stworzenia w imię jedynego Stwórcy, który kocha życie i błogosławi budowniczym pokoju - dodał.

Franciszek zaznaczył, że w wielu regionach świata pokój jest zagrożony. - Uznajmy wspólnie, że wojna, każda wojna, jest zawsze, wszędzie klęską całej ludzkości! Myślę o tej na Ukrainie, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno Żydom, jak i chrześcijanom, pozbawiając ich uczuć, domów, dobytku, samego życia! Tylko w poważnej woli zbliżenia się do siebie i w braterskim dialogu możliwe jest przygotowanie gruntu dla pokoju. Jako Żydzi i chrześcijanie zróbmy wszystko, co jest po ludzku możliwe, aby zatrzymać wojnę i otworzyć drogi do pokoju – zaapelował Ojciec Święty.

Przypomniał, że poprzez wiarę i czytanie Pisma Świętego Żydzi i katolicy wchodzą w relację z Panem i stają się "współpracownikami Jego opatrznościowej woli".

- Mamy też podobne spojrzenie na kres, powodowane przekonaniem, że na drodze życia nie postępujemy ku nicości, ale ku Najwyższemu, który się o nas troszczy, ku Temu, który obiecał nam na końcu dni wieczne królestwo pokoju, gdzie skończy się wszystko, co zagraża ludzkiemu życiu i współżyciu – mówił Franciszek. - Nasz świat jest pokiereszowany przez przemoc - to smutne - przez ucisk i wyzysk, ale to wszystko nie ma ostatniego słowa: wierna obietnica Przedwiecznego mówi nam o przyszłości zbawienia, o nowym niebie i nowej ziemi (por. Iz 65, 17-18; Ap 21, 1), gdzie pokój i radość będą miały stałe miejsce zamieszkania, gdzie śmierć zostanie wyeliminowana na zawsze, gdzie On otrze łzy z każdego oblicza (por. Iz 25, 7-8), gdzie nie będzie już żałoby, płaczu ani smutku (por. Ap 21, 4). Pan zrealizuje tę przyszłość, rzeczywiście On sam będzie naszą przyszłością - dodał.

Franciszek podkreślił, że w świetle wspólnego dziedzictwa religijnego Żydzi i katolicy "patrzą na teraźniejszość jako na wyzwanie", które ich jednoczy, "jako na zachętę do wspólnego działania". Zadaniem dla tych dwóch wspólnot wyznaniowych jest "praca nad tym, aby świat był bardziej braterski, walcząc z nierównościami i promując większą sprawiedliwość, tak aby pokój nie pozostał obietnicą z innego świata, ale był już rzeczywistością".

Papież zaznaczył, że droga do pokojowego współżycia zaczyna się od sprawiedliwości, która wraz z prawdą, miłością i wolnością jest jednym z podstawowych warunków trwałego pokoju w świecie (por. Jan XXIII, Encyklika Pacem in Terris, 18.20.25). - Jak wiele istot ludzkich, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga, jest oszpeconych w swojej godności, z powodu niesprawiedliwości, która rozdziera planetę i leży u podstaw tak wielu konfliktów, bagna, w którym zastygają wojny i przemoc! Ten, który stworzył wszystko według porządku i harmonii, zaprasza nas do odzyskania tego bagna niesprawiedliwości, które dotyka braterskie współżycie w świecie, tak jak dewastacja środowiska naturalnego zagraża zdrowiu ziemi. Niech Pan towarzyszy wam w waszej podróży i prowadzi nas razem drogą pokoju. Szalom – zakończył Franciszek.

Historia Światowego Kongresu Żydów

Początki Światowego Kongresu Żydów splatają się z ciemnymi kartami historii XX wieku. Kiedy 230 delegatów reprezentujących społeczności żydowskie z 32 krajów zebrało się w sierpniu 1936 roku w Genewie w Szwajcarii, aby założyć tę organizację, niebezpieczeństwo było jasne: Żydzi w nazistowskich Niemczech byli prześladowani i pozbawiani swoich praw. Rosnąca fala antysemityzmu dotykała także społeczności żydowskie w całej Europie. Bezpośrednio po założeniu głównymi celami tej organizacji była mobilizacja ludności żydowskiej i sił demokratycznych przeciwko nazistowskiemu dyktatowi oraz walka o równe prawa polityczne i ekonomiczne. 

Dziś misją Światowego Kongresu Żydów jest promowanie jedności i reprezentowanie interesów narodu żydowskiego oraz zapewnienie ciągłości i rozwoju jego dziedzictwa religijnego, duchowego, kulturowego i społecznego. Światowy Kongres Żydów, jak przypomniał papież Franciszek, "prowadzi dialog z Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem i od lat organizuje konferencje cieszące się dużym zainteresowaniem".

tom (KAI) / Watykan



 

Polecane
Emerytury
Stażowe