Ten wykres PKB wg. parytetu siły nabywczej robi wrażenie. Polska wyprzedzi Japonię?

Ciekawy wykres opublikował w mediach społecznościowych znany ekonomista Christian Odendahl. Pokazuje on, jaki poszczególne kraje zanotowały wzrost (lub spadek) Produktu Krajowego Brutto wg. parytetu siły nabywczej w odniesieniu (w procentach) do średniej Unii Europejskiej. 
Centrum Warszawy Ten wykres PKB wg. parytetu siły nabywczej robi wrażenie. Polska wyprzedzi Japonię?
Centrum Warszawy / pixabay.com

Polska wyprzedzi... Japonię?

Na opublikowanym przez uznanego ekonomistę Christiana Odenhala wykresie znazła się Polska, obok takich krajów jak Włochy, Francja, Wielka Brytania, Niemcy czy Japonia.

Wykres rozpoczyna się w roku dwutysięcznym i nie ulega wątpliwości, że Polska znajduje się na nim zdecydowanie poniżej w/w krajów, a jej PKB wynosi mniej niż 50% średniej unijnej. Na tym kończą się jednak złe wiadomości, ponieważ wyraźnie widać, że od tamtego czasu linia idzie bardzo wyraźnie do góry, z kolei pozostałych krajów - w dół. W szczególności widać to na przykładzie Japonii, której linia gwałtownie spada - z wykresu wynika, że w niedalekiej przyszłości Polska może dogonić, a nawet wyprzedzić w PKB wg. parytetu siły nabywczej Japończyków.

Najlepiej na wykresie prezentują się Niemcy. Rok dwutysięczny zaczynali będą na samym szczycie wykresu i są na nim dalej, prezentując wynik bardzo zbliżony do tego sprzed dwudziestu lat. Włochy, Francja, Wielka Brytania i Japonia zanotowały bardzo duże spadki - w szczególności Japonia i Włochy.

Komentarze publicystów

Polsce udało się utrzymać stabilny wzrost gospodarczy

– komentuje socjolog Ionel N. Sava.

W ciągu ostatnich dwóch dekad Polska doświadczyła niezwykłego nadrabiania zaległości!

– pisze z kolei Steve Hou z agencji Bloomberg.

Doskonały wykres, przeciwstawiający się zarówno ponurakom, jak i zwolennikom

– komentuje Bill Emmott z "The Economist".

Christian Odendahl - kim jest?

Christian Odendahl był głównym ekonomistą londyńskiego think-tanku Centre for European Reform, który koncentrował się na kwestiach związanych z integracją europejską. Jest ekspertem ds. europejskiej polityki monetarnej i fiskalnej, integracji europejskiej i wzrostem gospodarczym, a także rynków finansowych i polityką niemiecką. Regularnie komentuje kwestie gospodarcze w mediach drukowanych i telewizyjnych, w tym w Financial Times, New York Times, Wall Street Journal, The Economist, Deutschlandfunk i BBC. Składał również ustne zeznania w Izbie Lordów na temat przyszłości strefy euro. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie Wiadomości
Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie

Do makabrycznego zdarzenia doszło w piątek około godz. 7:30 na parterze w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Konarskiego w Przemyślu. Mężczyzna oblał się benzyną i następnie podpalił zapalniczką.

Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu Wiadomości
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu

– Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki – przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan

Sytuacja w brytyjskiej rodzinie królewskiej ma być poważnie napięta. Wszystko za sprawą serialu dokumentalnego Netfliksa, w którym wystąpili Meghan Markle i książę Harry. Na ten moment brak oficjalnych komentarzy ze strony „Royal Family”, lecz informatorzy z Pałacu donoszą, że panuje wśród nich smutek i strach.

Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie serwisu Onet.

Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to” Wiadomości
Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w kategoriach „destrukcyjnej” oceniła rolę polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Według opinii rosyjskiej polityk Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”.

„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce” Wiadomości
„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce”

– Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce. Rzetelna wiedza mogłaby podważyć stereotypy i frazesy, w których się poruszają – mówi w rozmowie z PAP prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny” Wiadomości
Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny”

– Jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia – powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą – twierdzi w rozmowie z TVP3 Gdańsk szef PiS Jarosław Kaczyński.

To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…” Wiadomości
To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…”

Niedługo stery w Polsacie przejmie Edward Miszczak, w związku z tym, fani zastanawiają się, jaki los czeka popularne taneczne show. Czy następca Niny Terentiew zrezygnuje z „Tańca z Gwiazdami”?

Ogromny pożar na przedmieściach Moskwy. Nagrania obiegły sieć Wiadomości
Ogromny pożar na przedmieściach Moskwy. Nagrania obiegły sieć

O dużym pożarze, który wybuchł na terenie sklepu Obi w centrum handlowym w podmoskiewskich Chimkach, powiadamiają w piątek rano rosyjskie media. Zginęła co najmniej jedna osoba.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe