Brytyjskie media: niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę

- Arogancki, niekompetentny i skorumpowany: wojna rozbija nasze złudzenia o niemieckiej elicie. Będąc zakładnikiem Putina, niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę - pisze na łamach The Telegraph Daniel Johnson
Olaf Scholz Brytyjskie media: niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę
Olaf Scholz / EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA

- Przez trzydzieści lat Niemcy pouczali Ukraińców o faszyzmie. Kiedy faszyzm faktycznie nadszedł, Niemcy go finansowali, a Ukraińcy zginęli walcząc z nim.

- cytuje amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera Johnson.

- Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, kto wygra wojnę na Ukrainie, ale jeden naród już poniósł katastrofalną utratę prestiżu: Niemcy. Polityczni i biznesowi liderzy największej europejskiej gospodarki nie tylko nie udzielili Ukraińcom pomocy, której tak rozpaczliwie potrzebują, ale w swoich kontaktach z Rosją zostali zdemaskowani jako w najlepszym razie naiwni - a w najgorszym jako współwinni.

W tym tygodniu kryzys przywództwa niemieckiego pogłębił się, gdy Olaf Scholz, kanclerz, twierdził, że spełnia swoją obietnicę wysłania broni na Ukrainę - ale tabloid Bild ujawnił, że potajemnie odmówił każdej pozycji ciężkiego sprzętu, o którą prosił Kijów. Po tym jak Scholz wykreślił z listy czołgi i artylerię, pakiet pomocowy o wartości 1 mld euro (836 mln funtów) został zredukowany o ponad dwie trzecie.

- pisze brytyjski publicysta, który opisuje również fakt, że Niemcy zwlekają z nakładaniem sankcji, czy zmniejszaniem importu rosyjskich surowców.

 

"Załamanie nerwowe"

- Nie jest przesadą stwierdzenie, że niemiecki establishment cierpi teraz na pełnowymiarowe załamanie nerwowe. Obserwatorzy są zszokowani skalą niekompetencji, a nawet korupcji, która sprawiła, że kraj jest zależny od Rosji i nie chce rozplątać więzi z Kremlem sięgających dziesięcioleci. Przeprosiny i wymówki wciąż napływają, ale służą jedynie pogłębieniu kryzysu.

- pisze.

Johnson opisuje szereg przykładów takich działań. Między innymi przypadek niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, która tłumaczy brak dostaw niemieckich czołgów o wozów opancerzonych na Ukrainę tym, że nie może osłabiać Bundeswehry, podczas gdy wysoki rangą niemiecki generał Alfons Mais mówi, że owszem, Bundeswehra od dawna jest ogołocona, ale raczej w wyniku działań niemieckich polityków.

Za największy skandal Johnson uznaje budowę gazociągów Nord Stream, która odbyła się w atmosferze politycznej korupcji, co widać na przykładzie Gerharda Schroedera, który ze stanowiska kanclerza Niemiec, przeszedł na stanowiska biznesowe w rosyjskich koncernach. Protegowanym Schroedera jest również Olaf Scholz. A inny, współtwórca niemieckiej prorosyjskiej polityki Frank Walter Steinmeier został uznany na Ukrainie za niemile widzianego. Premier landu Meklemburgia - Pomorze Przednie jest oskarżana o stworzenie fundacji, która miała wspomagać Nord Stream obchodząc amerykańskie sankcje. Czeka ją w związku z tym śledztwo. Niemiecko - rosyjskie powiązania sięgają jednak również gospodarki, która jest w dużym stopniu uzależniona od Rosji i jest zbudowana na całych wiekach polityki zapoczątkowanej jeszcze przez Bismarcka. 

 

Zeitenwende

- Przez krótką chwilę, mniej więcej tydzień po wybuchu wojny, wyglądało na to, że Scholz mógł posłuchać swojego wewnętrznego głosu. Mówił o Zeitenwende, chwili prawdy. Powiedzenie Niemcom, że mają absolutny moralny obowiązek dać Ukrainie wszystko, co jest w ich mocy, mogło rozwalić jego koalicję lub wysadzić w powietrze jego przywództwo, ale mogło też uczynić z niego bohatera, gdyby zdecydował się to zrobić. Zamiast tego, od tamtej pory wycofuje się z obietnicy tego momentu. 

Z obawy przed staniem się "partią wojenną" Scholz i jego towarzysze z Socjaldemokracji odmawiają Ukrainie czołgów, samolotów, rakiet i artylerii, bez których nie może ona oprzeć się "operacji specjalnej" Putina - co jest złowrogim echem nazistowskiego terminu Sonderbehandlung, oznaczającego eksterminację. 

- pisze Johnson, który zauważa równocześnie, że "są niemieccy politycy, którzy zauważają fatalne konsekwencje polityki rządu Scholza", znajdują się głównie na opozycji, ale i w koalicji rządzącej Annalena Baerbock zdaje się stać na innym stanowisku niż Scholz. Stosunek do Rosji staje się według niego istotną linią podziału w niemieckiej polityce. Nie wyklucza również, że obecna koalicja rządząca może się pod wpływem tych napięć rozpaść.

 

"Imbecylne przekonanie"

- Najprawdopodobniej jednak polityka w Berlinie będzie się toczyć dalej w ramach status quo. Jedyną zaletą Scholza jest to, że reszta jego partii, największa w koalicji, jest tak samo skompromitowana przez ustępstwa jak on. Niemieccy socjaldemokraci są najstarszą centrolewicową partią w Europie, starszą nawet od Partii Pracy czy obecnie prawie nieistniejących francuskich socjalistów. Jeśli się nie obudzą i nie porzucą Ostpolitik, która już dawno stała się albatrosem u ich szyi, są skazani na zagładę. 

Tragedia niemieckich elit polega na tym, że starając się dorównać ohydnej przeszłości, uczyniły się one niezdolne do sprostania wymaganiom teraźniejszości. To nie sumienie zrobiło z nich wszystkich tchórzy, ale imbecylne przekonanie, że Europa już nigdy nie będzie mogła ulec czarowi, któremu kiedyś uległy Niemcy. I rzeczywiście, stało się to ponownie - w Rosji.

- pisze Johnson.

[Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]


 

POLECANE
Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule z ostatniej chwili
Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule

Wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, Steve Witkoff i Keith Kellogg, udadzą się do Stambułu, gdzie w czwartek mają wziąć udział w ewentualnych ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych – podał we wtorek Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione z planami.

Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce z ostatniej chwili
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował we wtorek, że jedną z pierwszych podróży zagranicznych papieża Leona XIV będzie wizyta na Ukrainie. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreśla, że podróż na Ukrainę przebiega przez Rzeszów, zatem świeżo wybrany następca św. Piotra na pewno zatrzyma się także w Polsce. "Zobaczymy, czy Episkopat załatwi więcej" – dodaje Jasina. 

Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak Wiadomości
Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak

W poniedziałek 12 maja na antenie TVP odbyła się ostatnia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich debata. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej, a prowadzącą, ku zaskoczeniu większości kandydatów, okazała się być Dorota Wysocka-Schnepf, której wybór do tej funkcji spotkał się wcześniej z ostrym sprzeciwem 8 z 11 sztabów wyborczych.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Zakończył się remont drogi fortecznej łączącej ogrody królewskie Zamku Królewskiego na Wawelu z ulicą Kanoniczą.

Ukraińskie służby: Agent GRU przygotowywał atak na linie elektrowni jądrowej z ostatniej chwili
Ukraińskie służby: Agent GRU przygotowywał atak na linie elektrowni jądrowej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przygotowywał ataki na linie energetyczne, prowadzące z Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej do Kijowa i regionu stołecznego – powiadomiła SBU w komunikacie we wtorek.

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Superwulkan dał o sobie znać Wiadomości
Trzęsienie ziemi we Włoszech. Superwulkan dał o sobie znać

Pola Flegrejskie to nazwa kaldery superwulkanu, który ostatni raz wybuchł ponad 40 tys. lat temu. Dzisiaj w Neapolu, znajdującym się nieopodal, zarejestrowano kilka silnych wstrząsów.

Dziś i jutro szkolenie RKW dla mężów zaufania i obserwatorów społecznych Wiadomości
Dziś i jutro szkolenie RKW dla mężów zaufania i obserwatorów społecznych

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się szkoleniach dla kandydatów na mężów zaufania i obserwatorów politycznych.

Depardieu skazany w seksaferze. Tłumaczył, że jest z innej epoki Wiadomości
Depardieu skazany w seksaferze. Tłumaczył, że "jest z innej epoki"

Gerard Depardieu został skazany we wtorek na półtora roku więzienia w zawieszeniu za napaści seksualne. Sąd w Paryżu uznał winę aktora w związku ze skargami złożonymi przez dwie kobiety.

Oni już wiedzą? Po wystąpieniu Trzaskowskiego w TVP lęk wśród polityków KO z ostatniej chwili
Oni już wiedzą? Po wystąpieniu Trzaskowskiego w TVP lęk wśród polityków KO

Po poniedziałkowej debacie w TVP w likwidacji wśród polityków i zwolenników Koalicji Obywatelskiej nie było szczególnego entuzjazmu. Nikt nie wskazywał Rafała Trzaskowskiego jako zdecydowanego zwycięzcy. Zaczęły się natomiast pojawiać głosy wskazujące na spory niepokój w otoczeniu kandydata KO. Jego była przełożona Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła nawet, że lepiej byłoby wybierać prezydenta w Sejmie niż w powszechnych wyborach. 

Okłamał opinię publiczną. Posłowie PiS mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji rodziny z 6-latkiem Wiadomości
"Okłamał opinię publiczną". Posłowie PiS mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji rodziny z 6-latkiem

– Trzaskowski okłamał opinię publiczną nt. faktu postępowania sądowego – powiedział poseł Sebastian Kaleta, komentując sprawę eksmisji rodziny z 6-latkiem.

REKLAMA

Brytyjskie media: niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę

- Arogancki, niekompetentny i skorumpowany: wojna rozbija nasze złudzenia o niemieckiej elicie. Będąc zakładnikiem Putina, niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę - pisze na łamach The Telegraph Daniel Johnson
Olaf Scholz Brytyjskie media: niemiecki establishment przeżywa załamanie nerwowe na pełną skalę
Olaf Scholz / EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA

- Przez trzydzieści lat Niemcy pouczali Ukraińców o faszyzmie. Kiedy faszyzm faktycznie nadszedł, Niemcy go finansowali, a Ukraińcy zginęli walcząc z nim.

- cytuje amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera Johnson.

- Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, kto wygra wojnę na Ukrainie, ale jeden naród już poniósł katastrofalną utratę prestiżu: Niemcy. Polityczni i biznesowi liderzy największej europejskiej gospodarki nie tylko nie udzielili Ukraińcom pomocy, której tak rozpaczliwie potrzebują, ale w swoich kontaktach z Rosją zostali zdemaskowani jako w najlepszym razie naiwni - a w najgorszym jako współwinni.

W tym tygodniu kryzys przywództwa niemieckiego pogłębił się, gdy Olaf Scholz, kanclerz, twierdził, że spełnia swoją obietnicę wysłania broni na Ukrainę - ale tabloid Bild ujawnił, że potajemnie odmówił każdej pozycji ciężkiego sprzętu, o którą prosił Kijów. Po tym jak Scholz wykreślił z listy czołgi i artylerię, pakiet pomocowy o wartości 1 mld euro (836 mln funtów) został zredukowany o ponad dwie trzecie.

- pisze brytyjski publicysta, który opisuje również fakt, że Niemcy zwlekają z nakładaniem sankcji, czy zmniejszaniem importu rosyjskich surowców.

 

"Załamanie nerwowe"

- Nie jest przesadą stwierdzenie, że niemiecki establishment cierpi teraz na pełnowymiarowe załamanie nerwowe. Obserwatorzy są zszokowani skalą niekompetencji, a nawet korupcji, która sprawiła, że kraj jest zależny od Rosji i nie chce rozplątać więzi z Kremlem sięgających dziesięcioleci. Przeprosiny i wymówki wciąż napływają, ale służą jedynie pogłębieniu kryzysu.

- pisze.

Johnson opisuje szereg przykładów takich działań. Między innymi przypadek niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, która tłumaczy brak dostaw niemieckich czołgów o wozów opancerzonych na Ukrainę tym, że nie może osłabiać Bundeswehry, podczas gdy wysoki rangą niemiecki generał Alfons Mais mówi, że owszem, Bundeswehra od dawna jest ogołocona, ale raczej w wyniku działań niemieckich polityków.

Za największy skandal Johnson uznaje budowę gazociągów Nord Stream, która odbyła się w atmosferze politycznej korupcji, co widać na przykładzie Gerharda Schroedera, który ze stanowiska kanclerza Niemiec, przeszedł na stanowiska biznesowe w rosyjskich koncernach. Protegowanym Schroedera jest również Olaf Scholz. A inny, współtwórca niemieckiej prorosyjskiej polityki Frank Walter Steinmeier został uznany na Ukrainie za niemile widzianego. Premier landu Meklemburgia - Pomorze Przednie jest oskarżana o stworzenie fundacji, która miała wspomagać Nord Stream obchodząc amerykańskie sankcje. Czeka ją w związku z tym śledztwo. Niemiecko - rosyjskie powiązania sięgają jednak również gospodarki, która jest w dużym stopniu uzależniona od Rosji i jest zbudowana na całych wiekach polityki zapoczątkowanej jeszcze przez Bismarcka. 

 

Zeitenwende

- Przez krótką chwilę, mniej więcej tydzień po wybuchu wojny, wyglądało na to, że Scholz mógł posłuchać swojego wewnętrznego głosu. Mówił o Zeitenwende, chwili prawdy. Powiedzenie Niemcom, że mają absolutny moralny obowiązek dać Ukrainie wszystko, co jest w ich mocy, mogło rozwalić jego koalicję lub wysadzić w powietrze jego przywództwo, ale mogło też uczynić z niego bohatera, gdyby zdecydował się to zrobić. Zamiast tego, od tamtej pory wycofuje się z obietnicy tego momentu. 

Z obawy przed staniem się "partią wojenną" Scholz i jego towarzysze z Socjaldemokracji odmawiają Ukrainie czołgów, samolotów, rakiet i artylerii, bez których nie może ona oprzeć się "operacji specjalnej" Putina - co jest złowrogim echem nazistowskiego terminu Sonderbehandlung, oznaczającego eksterminację. 

- pisze Johnson, który zauważa równocześnie, że "są niemieccy politycy, którzy zauważają fatalne konsekwencje polityki rządu Scholza", znajdują się głównie na opozycji, ale i w koalicji rządzącej Annalena Baerbock zdaje się stać na innym stanowisku niż Scholz. Stosunek do Rosji staje się według niego istotną linią podziału w niemieckiej polityce. Nie wyklucza również, że obecna koalicja rządząca może się pod wpływem tych napięć rozpaść.

 

"Imbecylne przekonanie"

- Najprawdopodobniej jednak polityka w Berlinie będzie się toczyć dalej w ramach status quo. Jedyną zaletą Scholza jest to, że reszta jego partii, największa w koalicji, jest tak samo skompromitowana przez ustępstwa jak on. Niemieccy socjaldemokraci są najstarszą centrolewicową partią w Europie, starszą nawet od Partii Pracy czy obecnie prawie nieistniejących francuskich socjalistów. Jeśli się nie obudzą i nie porzucą Ostpolitik, która już dawno stała się albatrosem u ich szyi, są skazani na zagładę. 

Tragedia niemieckich elit polega na tym, że starając się dorównać ohydnej przeszłości, uczyniły się one niezdolne do sprostania wymaganiom teraźniejszości. To nie sumienie zrobiło z nich wszystkich tchórzy, ale imbecylne przekonanie, że Europa już nigdy nie będzie mogła ulec czarowi, któremu kiedyś uległy Niemcy. I rzeczywiście, stało się to ponownie - w Rosji.

- pisze Johnson.

[Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe