Jest wniosek o wyłączenie z orzekania 30 zbuntowanych sędziów SN

Prof. Czubik wyjaśnił, że z oświadczenia z 17 października 2022 r. wynika, że sędziowie zrzekli się swoich funkcji i tym samym „nie powinni być wyznaczani do orzekania”.
„Nie widzimy możliwości wspólnego orzekania z osobami powołanymi w wadliwej procedurze. Sędzia nie może świadomie naruszać prawa obywateli do sądu i narażać Państwa Polskiego na obowiązek wypłacania wysokich odszkodowań. Przystąpienie w takiej sytuacji do procedowania i ferowania orzeczeń jest niedopuszczalne. Nie można uznawać, że postępowanie dotknięte jest kwalifikowaną wadą procesową i jednocześnie głosić, że sędzia ma obowiązek świadomie uczestniczyć w tej wadliwej procedurze” – napisali sędziowie w połowie października, wręczając pismo pierwszej prezes SN.
Powołali się przy tym na uchwałę trzech Izb SN z 23 stycznia 2020 r. Dodali, że uchwała ta ma moc zasady prawnej, która zobowiązuje każdego sędziego SN.
Pod tym oświadczeniem podpis złożyło 30 starych sędziów tego sądu, m.in. prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotr Prusinowski, prezes Izby Karnej Michał Laskowski oraz Józef Iwulski.
Wyłączenie z orzekania 30 sędziów
„Czubik złożył wniosek o zawiadomienie prezydenta Andrzeja Dudy o fakcie złożenia przez 30 sędziów oświadczenia konstytuującego ich odmowę orzekania” – informuje serwis niezalezna.pl.
Sędzia Czubik zaznaczył, że „w związku z tym, iż sędziowie złożyli rozpowszechnione w sferze publicznej oświadczenie konstytuujące odmowę orzekania, a tym samym rezygnację z funkcji sędziowskich, należy domniemywać, że właśnie w dniu wydania oświadczenia wygasł ich stosunek służbowy jako sędziów Sądu Najwyższego”.
Ponadto dodał, że „pozbawione podstaw jest komponowanie obecnie składów z udziałem osób, które zrzekły się swoich funkcji sędziowskich”.
„Zrzeczenie się statusu sędziego zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym ma charakter konstytutywny. Po zaistnieniu stosownego zdarzenia konstytuującego zrzeczenie niezbędne jest przedstawienie przez Pierwszą Prezes ww. oświadczenia do KRS i Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej deklaratywnie stwierdza wystąpienie zrzeczenia ze skutkiem od chwili złożenia oświadczenia. W związku z powyższym zwracamy się więc do Pierwszej Prezes z wnioskiem o jak najszybsze dopełnienie wspomnianej procedury; przemawia za tym bowiem szeroko pojęte dobro wymiaru sprawiedliwości” – podsumowuje w uzasadnieniu.