Santiago Abascal: Polska jest przykładem [WIDEO]

Przewodniczący hiszpańskiej partii VOX Santiago Abascal spotkał się we wtorek z premierem Morawieckim i liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tego samego dnia pojechał również na granicę polsko-białoruską. Zdaniem polityka, który rozmawiał z portalem TVP Info, polski rząd konfrontuje się ze „stopniową inwazją”, której celem jest Europa.
Santiago Abascal Santiago Abascal: Polska jest przykładem [WIDEO]
Santiago Abascal / Screen z kanału YouTube TVP Info

Lider partii VOX przybył do Warszawy, by spotkać się z czołowymi polskimi politykami. Głównym tematem rozmów była współpraca na forum PE, jak również kwestia nielegalnej migracji czy inwazja Rosji na Ukrainę.

Hiszpański polityk podczas wywiadu w TVP Info odniósł się do relacji europejskich partii konserwatywnych po ataku Rosji na Ukrainę.

– Nie upłynęło tak wiele czasu. Nasze relacje były dobre, ale konsekwencje nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale dla społeczeństw, które są blisko tego konfliktu były i są znaczące, np. w polityce energetycznej. Nie pracujemy obecnie w celu stworzenia jednej dużej grupy, co wcześniej było naszym priorytetem, było to na stole. Dziś interesują nas raczej kwestie wewnętrzne. Były też pewne tarcia pomiędzy naszymi grupami – mówił Abascal.

– Jeśli chodzi zwłaszcza o odpowiedź wobec Rosji, jeśli chodzi o sankcje, wiemy, że dotknęły one Grupę Wyszehradzką, ale z satysfakcją obserwujemy jej jedność i stanowczość w obronie suwerenności narodów europejskich wobec szantaży płynących ze strony brukselskich biurokratów – dodał hiszpański polityk.

Partie konserwatywne przeciwko Putinowi

Podczas wywiadu nawiązano również do nowo wybranego rządu Georgii Meloni. Podniesiono, że wspiera on Ukrainę.

– Nie ma tu żadnej różnicy między nami a Giorgią Meloni. W sposób jasny i oczywisty opowiadamy się przeciwko agresji rosyjskiej i za wspieraniem narodu ukraińskiego. Różnimy się prawdopodobnie w interpretacjach. Te interpretacje zależą od kwestii gospodarczych, ekonomicznych na linii z Rosją i dotyczą sankcji, ale sądzę, że potępianie rosyjskiej agresji jest zupełnie jednogłośne wśród naszej grupy i partii – wyjaśnił przewodniczący partii VOX.

Przypomniał również, że grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy partia VOX, sprzeciwia się działaniom Władimira Putina od samego początku. Poruszył także kwestię zależności energetycznej Europy od Rosji.

– Sądzimy, że na przykład Niemcy, które demonizują energię jądrową i zależą energetycznie od Rosji, umożliwiły częściowo taką agresję, a w Europie rozpleniła się ta demonizacja energii jądrowej, co dziś ma poważne konsekwencje – podkreślił Abascal.

Hiszpania może uczyć się od Polski

Kolejną kwestią poruszoną podczas rozmowy z dziennikarzem była zapora, która ma powstać na granicy naszego kraju z obwodem kaliningradzkim. Tu padły pozytywne słowa pod adresem Polski. 
 

– Hiszpania może uczyć się od Polski, bo to w Polsce rząd broni swoich granic. Chcemy zobaczyć tę infrastrukturę, zobaczyć, jak wygląda tu, ale istotniejsze od infrastruktury są zmiany mentalne. Politycy europejscy oferują pomoc socjalną, różne obietnice dobrobytu dla imigrantów, to wszystko się nie spełni, a jednocześnie doprowadzi do zubożenia klasy średniej w Europie – ocenił polityk.

„Granica Polski była zaatakowana przez tysiące nielegalnych imigrantów afrykańskich i arabskich, wysłanych przez sojuszników Putina z Białorusi. Odwiedziliśmy tę granicę i sprawdziliśmy, jak działa polski rząd, by stawiać czoła stopniowej inwazji Europy” – napisał na Facebooku po wizycie na granicy polsko-białoruskiej.

Przewodniczący partii VOX podsumował, że „Polska jest przykładem obrony wolności, suwerenności oraz zabezpieczania granic europejskich”.

 

La frontera de #Polonia fue asaltada por miles de inmigrantes ilegales africanos y árabes enviados por los aliados de...

Opublikowany przez Santiagona Abascal Poniedziałek, 28 listopada 2022 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe